REKLAMA
Program Miasto Plus. Inauguracja w Chełmie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Miasto Plus” to projekt, nad którym pracują eksperci Porozumienia Jarosława Gowina. Nowa oferta rozwojowa dla polskich miast zostanie po raz pierwszy przedstawiona w Chełmie, 12 lipca.

Reklama

Nową ofertę rozwojową dla polskich miast „Miasto Plus” opracowuje zespół polityków i ekspertów Porozumienia Jarosława Gowina. To projekt dla największych miast metropolitalnych, miast wojewódzkich, ale również dla dużej grupy miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze, czyli byłych miast wojewódzkich.

Szczegółową prezentację programu zaplanowano na 12 lipca w Chełmie – poinformowali dzisiaj (13 czerwca) liderzy Porozumienia Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz.

Jak informuje portal Bankier.pl, głównymi liderami tego projektu są minister przedsiębiorczości i technologii, wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz najmłodszy prezydent polskiego miasta, prezydent Chełma, Jakub Banaszek.

Gowin powiedział na konferencji prasowej, że ostatnio zaczęto popularyzować ideę federalizacji Polski.

My, Porozumienie, jako jedna z partii obozu Zjednoczonej Prawicy, jesteśmy zdecydowanie przeciwni koncepcji federalizacji. Uważamy, że jest ona nie tylko sprzeczna z polską konstytucją, która wyraźnie definiuje Polskę jako państwo unitarne, ale jest także sprzeczna z polską tradycją ustrojową, a przede wszystkim z wymogami geopolitycznymi i bezpieczeństwa – podkreślił wicepremier.

Dodał, że Porozumienie najmocniej stawia na samorządność, którą „trzeba pogłębiać, a w szczególności trzeba przedstawić nową ofertę rozwojową dla polskich miast. To one skupiają kapitał społeczny, intelektualny, który przesądzi o tempie i kierunku cywilizacyjnego rozwoju Polski” – powiedział szef Porozumienia.

Zdaniem liderów projektu Miasto Plus, reforma samorządowa przyniosła doskonałe efekty przede wszystkim dla miast wojewódzkich, które skupiają największe inwestycje, generują najlepsze miejsca pracy, mają najlepsze uczelnie w Polsce i doskonałą infrastrukturę. Ten „polaryzacyjno-dyfuzyjny” model rozwojowy sprawił, że nie wszystkie miejsca w Polsce korzystają z benefitów rozwoju.

Trzeba zerwać raz na zawsze z tym modelem – stwierdziła Jadwiga Emilewicz. I dodała: – Ruszamy z ofensywą 12 lipca, zapraszamy do Chełma i z Chełma rozjedziemy się po Polsce, będziemy o naszych ofertach programowych rozmawiać, po to, aby spójny plan na najbliższe cztery lata, przedstawić już wczesną jesienią.

Podkreśliła, że Porozumienie kieruje swój program zarówno do największych miast, jak do małych miasteczek, które znajdują się w odmiennej sytuacji i borykają się z innymi problemami. Emilewicz mówiła, że metropolie zmagają się m.in. z bałaganem urbanistycznym, smogiem i zatłoczonymi ulicami, a kolei 33 miasta, które w 1999 r. utraciły status miast wojewódzkich czekają przede wszystkim na nowy model rozwojowy, na wysoko płatne miejsca pracy oraz nowe funkcje administracyjne, które mogłyby realizować. Z kolei małe miasta i miasteczka zmagają się z problemami np. w zakresie infrastruktury czy oferty edukacyjnej.

Źródło: https://www.bankier.pl/; https://www.portalsamorzadowy.pl/

Tagi
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
1 031
Ranking szkół. Duży skok I LO
1 136
Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
907
Stawki za wywóz śmieci uchwalone
891
Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Chełmie
1 208
REKLAMA