REKLAMA
Projekt „Wybierz swoją Europę” Fundacji Schumana w Chełmie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przedstawiciele Fundacji Schumana odwiedzą w środę (13 marca) Chełm. Spotkają się z uczniami I LO w ramach projektu „Wybieram swoją Europę”.

Reklama

„Mój głos nic nie zmieni” i „Polityka? To nie dla mnie!”. To dwie najczęstsze reakcje młodych wyborców na pytanie o udział w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. O tym dlaczego tak jest i jak możemy to zmienić, pracownicy Fundacji Schumana rozmawiają z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych w ramach projektu Wybieram swoją Europę”. W środę (13 marca) odwiedzą I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.

Projekt Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana „Wybieram swoją Europę” to działanie związane z międzynarodową kampanią „Tym razem głosuję”, którą zainicjował Parlament Europejski.  Zarówno kampania, jak i projekt Fundacji, mają na celu budowanie społeczności zaangażowanych obywateli, którzy 26 maja wezmą udział w wyborach i zachęcą do tego innych. Działania w ramach projektu powstały przede wszystkim z myślą o najmłodszych wyborcach, którzy w tym roku po raz pierwszy skorzystają z przywileju głosowania.

To grupa, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Choćby ze względu na to, że w ostatnich wyborach europejskich w 2014 roku zaledwie 17% wyborców w wieku 18 – 24 skorzystało wzięło udział w wyborach europejskich. Jak będzie w tym roku? Według badań Eurobarometru (2018) aż 60% badanych w wieku 18 – 24, twierdzi, że nie weźmie udziału w wyborach do PE ze względu na przekonanie o tym, że „ich głos nic nie zmieni”. 44% badanych nie pójdzie do urn ze względu na niski poziom zaufania do polityki, 43% na brak zainteresowania polityką i wyborami, 36% zaś, ze względu na niedostateczną wiedzę o instytucji Parlamentu.

To bardzo niepokojące dane – mówi Marta Jurczak, koordynatorka projektu. – Nie możemy dopuścić do tego, żeby młodzi świadomie rezygnowali z korzystania ze swojego prawa wyborczego. Aby temu zapobiec, przygotowaliśmy szereg działań skierowanych do młodych wyborców. Zależy nam, aby nie tylko edukować tę grupę o znaczeniu udziału w wyborach, ale i zaangażować ich w działania profrekwencyjne.

W ramach udziału w projekcie uczniowie mogą wziąć udział w zajęciach na temat obszarów Unii Europejskiej i działalności Parlamentu Europejskiego. Istnieje również możliwość zaproszenia na spotkanie do swojej szkoły lub Klubu Europejskiego osoby pracującej w instytucjach UE w Brukseli czy realizacji, przy wsparciu Fundacji, mini kampanii dotyczącej udziału w wyborach. Szkoły lub Kluby, które zrealizują co najmniej dwa działania otrzymają certyfikat udziału w projekcie „Wybieram swoją Europę”, a ich działania będą promowane poprzez media społecznościowe Fundacji i Biura Informacyjne Parlamentu Europejskiego. Dodatkowo, najbardziej aktywne grupy zostaną zaproszone do wzięcia udziału w  Paradzie Schumana 11 maja 2019 w Warszawie.

Więcej na temat projektu znajdziecie na stronie: http://schuman.pl/parada-schumana/projekty-dla-szkol/.

Napisz komentarz
 • @Lucjan M.
  Ale kasa z Unii się zgadza, nie? Lepiej być w unii z Rosją, pożyteczny ruski trolu?

 • A kto to był Schuman?

 • wyglada na to ze Platforma Obywatelska „rekoma” Fundacji Schumana bedzie prowadzila kampanie wyborcza , inaczej mowiac zachodni sponsoring PO w wyborach do PE, szkoda ze Fundacja Schumana nie prowadzila takich akcji w czasie wolnym od wyborow. Mam nadzieje ze nikt nie bedzie trul o wyzszosci ruchow LGTB nad tradycja narodowa, tudziez na dobrodziejstwem masturbacji w wieku 4 -6 lat. Chetnie posluchalbym o demokracji w wydaniu francuskim -czyli to czego Junkers i Timmermans racza nie widziec -czyli jak policja francuska dba o praworzadnosc i demokracje uzywajac gumowych kul i gazu lzawiacego.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Będzie ciasno na Rejowieckiej
  327
  Uwaga, zamknięta część Kolejowej
  252
  Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
  411
  W poniedziałek idziemy do fryzjera
  285
  Miasto zakłada łąki
  338
  REKLAMA