REKLAMA
Prokuratura zajmie się miejskimi spółkami
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W ciągu kilku najbliższych dni do prokuratury trafić mają zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez byłych prezesów trzech miejskich spółek komunalnych. Zapowiedź tej treści złożyli podczas wczorajszej konferencji prasowej obecni prezesi MPEC – Artur Jędruszczuk, MPGK – Marcin Czarnecki i PUM – Rafał Bukowski.

Reklama

Kilka miesięcy po objęciu władzy w spółkach nowi prezesi przyznają, że ich poprzednicy doprowadzili firmy do stanu tragicznego. Nie widzą w związku z tym innego wyjścia jak doniesienie do prokuratury. Jakie podejrzenia uzasadniają taki krok?

Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych

Jeszcze w ubiegłym roku firma prowadziła bezprawne operacje finansowe korzystając z pieniędzy powierzonych jej przez wspólnoty mieszkaniowe. Zarządzane przez PUM wspólnoty mieszkaniowe podejmowały uchwały na mocy których pieniądze zgromadzone na funduszu remontowym mogą być wykorzystywane wyłącznie na cele remontowe danej wspólnoty. W praktyce jednak kasa przeznaczana była bez jakichkolwiek podstaw prawnych, a nawet wiedzy zarządów wspólnot na finansowanie bieżącej działalności PUM.

Zdaniem prezesa Bukowskiego naraziło to spółkę na spadek płynności finansowej i wzrost zobowiązań wobec wspólnot mieszkaniowych. Za nieprawidłowości miałby odpowiedzieć były prezes PUM oraz księgowa firmy. O fatalnych relacjach pomiędzy PUM, a wspólnotami mieszkaniowymi pisaliśmy wielokrotnie (m.in.: 2015, 2018).

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Prezes Jędruszczuk odwołał się do raportu z zakonczonej właśnie kontroli NIK. Wynika z niego, że Izba negatywnie ocenia działalność spółki w latach 2016-2018.
Zarząd spółki nie zaktualizował planów modernizacji i rozwoju systemu ciepłowniczego miasta Chełm na lata 2019-2021. Nie przyjął planów inwestycji, których celem byłoby ograniczenie emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu do poziomów wskazanych w obowiązujących standardach emisyjnych. Dzisiaj ta inwestycja wymaga nakładów rzędu 90 mln zł – na tyle wyceniła ją PGE S.A., która zainteresowana jest przejęciem MPEC (więcej tutaj).

Prezes przytoczył także inne przykłady nieprawidłowości ujawnionych przez NIK:
 • Zakup 10,5 tys. ton węgla o parametrach niezgodnych z zawartą umową.
 • Brak skutecznych działań obniżających koszty zakupu węgla (możliwe szkody w 2018 roku mogły sięgnąć  blisko 1,5  mln zł.
 • Mimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej spółki, zarząd zrezygnował z opłat za przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Dzięki temu w ciągu trzech lat do kasy MPEC nie trafiło 420 tys. zł.
 • Zarząd zawierał umowy sponsoringu na kwoty 181 tys. zł, udzielał darowizn na 390 tys. zł, a nawet pożyczek na kwotę 1 mln 200 tys. zł.

Prezes Jędruszczuk nie ma wątpliwości –  udzielanie kredytów nie ma nic wspólnego ze statutową działalnością spółki MPEC oraz sferą użyteczności publicznej. Zwłaszcza, że pożyczek udzielano w czasie, kiedy sama spółka dla podtrzymania działalności musiała zaciągać kredyty.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej

Prezes Czarnecki swoim poprzednikom zarzuca wyrządzenie szkody majątkowej znacznych rozmiarów spółce w skutek nadużycia udzielonych prezesowi zarządu uprawnień.

Jego zdaniem były prezes zawierał umowy cywilno-prawne, które dla spółki były niekorzystne. Jeszcze przed ich podpisaniem wiadomo było, że spowodują straty. Koronnym przykładem takiej umowy jest umowa z miastem Chełm na odbieranie nieczystości. Spółka notuje obecnie comiesięczną stratę z tego tytułu.

Szokujący wydaje się jednak zarzut dotyczący modernizacji (lata 2013-2015) oczyszczalni ścieków. Inwestycja została zrealizowana z pieniędzy unijnych, środków własnych spółki oraz kredytu bankowego. Pierwotnie zakładano, że część kosztów modernizacji oczyszczalni sfinansuje chełmski samorząd. Miał dołożyć niebagatelną kwotę 10 mln zł. Tymczasem już w trakcie realizacji inwestycji spółka poprosiła, by miasto… zmniejszyło tę kwotę do 2 mln zł!
Ostatecznie samorząd nie dołożył do tego przedsięwzięcia nawet złotówki.
Kłopot w tym, że zdaniem prezesa Czarneckiego  nie udało się znaleźć żadnych dokumentów, na podstawie których Urząd Miasta zwolniony został z obowiązku wpłaty tych pieniędzy. Z ekonomicznego punktu widzenia te decyzje ówczesnych władz MPGK wydają się absurdalne. Spółka musiała bowiem  zaciągnąć kredyt w wysokości 24 mln zł.

***

O pogarszającej się kondycji miejskich spółek pisaliśmy od lat. Pisaliśmy również, że nie robi to na władzach miasta żadnego wrażenia, zaś prezesi są systematycznie doceniani – przypominamy choćby tekst „Rosną straty chełmskich spółek komunalnych. Pensje ich prezesów… też rosną„.

Zdjęcie wyróżniające: Media społecznościowe UM Chełm

Napisz komentarz
 • Prokurator zapytałam po widzę że masz wiedze. Mylilam sie

 • Prokurator Robert Scurvy

  Maar jaja sobie robisz? Prokuratura ma rzecznika i jego pytaj co mysli o powadze zarzutow postawionych w sprawie MPEC.
  Tutaj po pierwsze jestem incognito po drugie jestem postacia literacka, hehe.

 • Maar, nie licz na wiele.
  Te niby zarzuty tylko tak medialne wyglądają „na poważne” ale nic z tego nie będzie . To tylko dla ” picu”.
  Są na to 2 proste dowody.
  Jakby tam był materiał na twarde zarzuty czy śledztwo w tej sprawie to w pierwszej kolejności prokuraturę zawiadomił by NIK. Ma taki obowiązek ustawowy. Nie zrobił tego.
  Drugi. Jakby były ” twarde kwity” to najpierw by zawiadomiono prokuraturę i powiadamiono opinię publiczną dopiero jakby prokuratura wszczeła dochodzenie w tej sprawie. A nie odwrotnie.
  Robi się szumną konferencje prasową , coś tam się wysła do prokuratury, jakiś kwitek i juz . Wszyscy myślą ” mają ich , afera , przekręty, itd A po półroku juz nikt nie wspmina że prokuratura przysłała odmowe. To służy tylko jednemu. Wywarciu wrażenia że jest tam źle i należy to jak najszybciej sprzedać i najlepiej za parę groszy.

 • Ciekawe jaki ” straceniec ” podejmie sie tej tej misji i do tego za parę groszy.
  Chyba będa wzywać Tywoniuka z powrotem.
  Igor.
  Moskal był vice dyrektorem w Wydziale Kultury UW , dyrektorem był niejaki Radwański + jedna pracownica. Ich robota polegała na podzieleniu raz w roku dotacji na WDK, bibliotekę i muzem. Szał.
  W PUM był szefem RN. Jaki szef taka RN i cały ten kram.
  Oczywiście że nic nie przeszkadzało żeby to porządnie prowadzć . A co teraz przeszkadza żeby to też tak robić. A jednak się nie robi. Bo samo się nie zrobi. Miasto oczywiście nie ma na to pomysłu i nie wie co z tym zrobic. Podejrzewam ze nikt nie wie. Bo jak by Bukowski wiedział to by być moze to zrobił. A za kazdym razem mowił to samo co mu tam napisali . Jest zle a bedzie jeszcze gorzej. Nigdy nie powiedział co z tym zamierza zrobic i jak.
  RIO nie kontroluje spółek miejskich tylko finasne gminne.
  Odpowiedz na Twoje Igor pytania typu: ” A kto nie pozwalał uczciwie pracować…,Proszę wyjaśnić w jakim celu PUM utrzymuje konto w PKO BP…, Całe zło tkwi u źródła…Czy można przez lata nie informować ludzi o stawkach… Tego nie sposób ogarnąć i dlatego rolą UM jest
  doprowadzić do dogłębnego wyjaśnienia całej b. chorej
  sytuacji. Pozdrawiam” , jest prosta.
  Nie było takiej osoby która by „nie pozwalała „, nie wiadamo dlaczego jest tak jak jest i wiadmo gdzie tkwi zło itd. Sytuacja jest chora to wiedzą wszyscy, bo jakby była zdrowa toby nikt o niej nie pisał.
  Krótko, jest tak jak jest i UM tego nie naprawi bo nie wie jak, kasy też nie ma żeby dosypać
  i co im Pan zrobisz, Panie Igor? hehehehe

 • Prokurator a powiedz mi co sądzisz o MPEECU. Zarzuty wyglądają na powazne

 • Prokurator Robert Scurvy

  Igor nie zrozumialem, masz pretensje do mnie czy do Bukowskiego?
  Z tego co slyszalem Bukowskiemu wygasl kontrakt na termin jaki byl zawarty. Jezeli Prezydent zlecil zadanie poprowadzenia PUM innej osobie tzn ze albo od Bukowskiego wiecej nie oczekiwal albo nie oczekuje, hehe.

 • Prokurator Robert Scurvy
  Od pewnego czasu pisze się, że Prokuratura zajmie się miejskimi spółkami, ale minęło już ponad pół roku i co????? A nic!!!! Ci co głoszą takie tezy powinni wiedzieć, że odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem
  odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje
  w przestrzeni publicznej. Jak dotychczas słyszymy narzekania
  A zero działania. P. Bukowski zakończył karierę szybciej niż ją
  zaczął i słusznie! Nie porywa się jak to się mówi ,,, z motyka na
  słońce,,,, a do tego ,, zadarl,, z załogą,którą poprzednik dobrze
  wyszkolil jak się nie dać…… Trzeba było mierzyć p. Bukowski
  siły na zamiary, a wiedzą merytoryczną szczególnie.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Wlasnie dobiegla konca misja p. Bukowskiego w PUM. Zatrudnil czlowieka Juszczaka, podniosl czynsz nie zdobyl zaufania PiS. Oczko sie odlepilo. Temu misiu.

 • Zbig
  Moskal….. to nie jakiś tam prac UW, tylko dyr. wydziału,
  Można być kier. ,,,, kier. jakiejś tam kom. org. w PUM,,, i być
  członkiem rady nadzorczej??? Proszę wyjaśnić czy to jest
  ok? O czym my tu mówimy??? Czy tak po ludzku…. prac. będzie
  rozliczal prezesa i dyr.????? Dla mnie jest to sytuacja chora.
  A kto nie pozwalał uczciwie pracować i rzetelnie wykonywać
  swoje obowiązki m. Innymi w zakresie windykacji? Proszę nie
  mówić takich bzdur…,, 2mln nie zwindykowanych zobowiązań?
  No to co robiły jednostki kontroli finansowej, a wśród nich RIO
  Proszę wyjaśnić w jakim celu PUM utrzymuje konto w PKO BP
  Zamość, a ludzie płacą na nie należności? Całe zło tkwi u źródła
  i tam jest całe zło……nowe władze urzędu dalej idą starym
  trybem i nie kontrolują co się dzieje z pieniędzmi, które rzekomo
  przekazują wspólnotom za swoich lokatorów poprzez PUM..
  We wspólnotach są to środki wirtualne bo nigdy ich nie było
  i nie ma na koncie……. Na wszystko jest przepis i dokumenty.
  Czy można przez lata nie informować ludzi o stawkach jakie
  się stosuje w wymiarze zobowiązań za tzw. media(co. c i z wodą)? Wszystko można, czy mozna w dowolny sposób stosować stawki?? Czy sprzatajacy może obsługiwać np. 3,4
  Wspólnoty z wynagrodzeniem najniższej krajowej? ale PUM
  w każdej ze wspólnot pobiera ,,, wynagrodzenie za sprzątanie,,,
  można tak? Tego nie sposób ogarnąć i dlatego rolą UM jest
  doprowadzić do dogłębnego wyjaśnienia całej b. chorej
  sytuacji. Pozdrawiam

 • Moskal , to był jakiś tam urzędnik w wydziale kultury UW. Jak się znał to jak to się stało że jest 2 mln zł niezwindykowanych zobowiązań wobe PUM. Część juz na pewno się przedawniła.
  Jako szef RN nie wiedział o tym? Bzdura.
  Właściciele lokali będą się sądzić ? Powiedz mi o co? Że płacicli zaliczki czy że nie płacicili zaliczek? Skoro prokuratura nic nie może to co Sąd tu moze? Gdzie trzeba pokazać twarde kwity na to co chcesz uzyskać?
  Oczywiście są możliwoście tylko trzeba wiedzieć jak. Ale ja tu nie będę za darmo udziełał porad wspólnotom, ktore mają zwoje zarządy tylko co ja na to poradzę jak to w większości osoby bez kompetencji.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Rośnie szopka, idą święta…
  817
  Nowa firma produkcyjna
  1 550
  Więcej zielonego
  424
  DK 12. Będzie ugoda, będzie budowa
  2 283
  Konsultacje strategiczne
  656
  REKLAMA