REKLAMA
Przestrzegajmy kwarantanny
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prawie dwie godziny trwała nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Chełm zwołana na dziś (12 marca) przez Prezydenta Miasta. Czy jesteśmy bezpieczni?

W trakcie nadzwyczajnego posiedzenia przedstawiciele magistratu, jak i służb medycznych oraz mundurowych przedstawili podjęte dotychczas działania zapobiegawcze zarażeniom koronawirusem.

Reklama

Do tej pory na terenie miasta nie stwierdzono przypadku zarażenia koronawirusem. W chełmskim szpitalu przebywa obecnie dwóch pacjentów na obserwacji pod kątem koronawirusa.
Lecznica ma do dyspozycji 75 łóżek z przeznaczeniem dla chorych z tego typu zachorowaniami. W razie potrzeby liczbę łóżek można zwiększyć do 146.
Personel szpitala cały czas znajduje się w stanie gotowości, a przed budynkiem placówki, wśród osób, które chcą wejść na jej teren, prowadzone są badania temperatury oraz krótki wywiad dotyczący stanu ich zdrowia. W szpitalu dostępne są pojemniki oraz środki do dezynfekcji dla pacjentów.

Stacja Ratownictwa Medycznego ma specjalną karetką do przewozu osób, u których występuje uzasadnione podejrzenie zarażenia koronawirusem. Pojazd będzie uruchamiany na zlecenie Sanepidu, lekarzy rodzinnych lub szpitala.

Prezydent Miasta powołał w Chełmie Sztab Kryzysowy. Powołanie organu ma na celu sprawne realizowanie zadań związanych z profilaktyką oraz zapobieganiem ewentualnym zarażeniom i rozprzestrzenianiem się choroby.

Miasto wyznaczyło miejsca kwarantanny dla swoich mieszkańców. Gdyby zaszła potrzeba objęcia kwarantanną większej liczby osób, zostaną one ulokowane w dwóch miejscach:
1. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Pokoje Noclegowe przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15a, powierzchnia pomieszczeń 180 mkw., szacunkowa liczba osób do przyjęcia – 60;
2. Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 (Bursa Międzyszkolna) przy ul. Powstańców Warszawy 8, powierzchnia pomieszczeń 990 mkw., szacunkowa liczba osób do przyjęcia – 330;
Miejsca te zostaną przygotowane maksymalnie do 24 godzin.

Wszystkie jednostki podległe miastu zostały zobowiązane do zakupu specjalnych pojemników z płynem do dezynfekcji. Każda z jednostek musi również zaopatrzyć się w dodatkowe termometry bezdotykowe do pomiaru temperatury ciała. Zalecenia są w trakcie realizacji (większość jednostek dysponuje już zarówno pojemnikami, jak i płynem).

W najbliższych dniach w autobusach CLA zamontowane zostaną pojemniki wraz z płynem do dezynfekcji dla pasażerów.

Do 25 marca zawieszone zostały zajęcia w placówkach oświatowych i zamknięte ośrodki kultury.

Pełny zapis sesji w formie wideo znajdziecie na kanale „Miasto Chełm” w serwisie YouTube. LINK

APEL DO MIESZKAŃCÓW

Sytuacja na terenie naszego kraju zmienia się z godziny na godzinę. Niestety, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem dramatycznie rośnie. Dzisiaj też zmarła pierwsza w Polsce osoba, u której potwierdzono zakażenie SARS-Cov-2 (w Wielkopolsce). Stąd przekazujemy  apel władz Chełma do mieszkańców:

  • Apelujemy do mieszkańców o to, by w miarę możliwości ograniczyli wizyty w chełmskim magistracie, a także innych urzędach. Zachęcamy do kontaktu z urzędnikami formą mailową lub telefoniczną. Część spraw możemy załatwić drogą elektroniczną składając wniosek, np. Karta Dużej Rodziny, wnioski do PFRON, zgłoszenie zbycia-nabycia pojazdu (drogą mailową). O ile nasza wizyta w jednostkach samorządu lub administracji publicznej nie jest konieczna, pozostańmy w domu.
  • Apel motywowany jest rosnącą liczbą zachorowań spowodowanych koronawirusem oraz zaleceniami, które wskazują, że możemy uniknąć ewentualnego zarażenia pozostając w domu.
  • Zwracamy się również do młodszych mieszkańców Chełma, którzy przez najbliższe dwa tygodnie nie będą uczęszczać do szkół. Prosimy o rozwagę i o to, by – podobnie jak w przypadku wizyt w Urzędzie – ograniczyć wizyty w miejscach, które gromadzą duże skupiska ludzi. Jeżeli nie ma takiej konieczności, zostańcie w domach.
  • Ten sam komunikat kierujemy do pozostałych mieszkańców. Unikajcie skupisk ludzkich i na bieżąco kontrolujcie swój stan zdrowia. Jeżeli dostrzegacie niepokojące symptomy, takie jak podwyższona temperatura, kaszel czy duszności lub mieliście kontakt z osobą, która przebywała na obszarach objętych koronawirusem, W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI skontaktujcie się telefonicznie ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Chełmie.

NUMERY TELEFONÓW:

82 565 34 21 oraz 565 34 22

693 444 561 (po godzinach pracy)

Jeżeli nie jest to możliwe, zgłoście się na izbę przyjęć oddziału zakaźnego w chełmskim szpitalu.

Więcej informacji nt. koronawirusa oraz sposobów zapobiegania zakażeniu znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/chelmpl/posts/3073741262637016?__tn__=K-R

a także na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Będzie ciasno na Rejowieckiej
327
Uwaga, zamknięta część Kolejowej
245
Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
408
W poniedziałek idziemy do fryzjera
285
Miasto zakłada łąki
333
REKLAMA