REKLAMA
Jaka przyszłość czeka nasze miasto?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Sporo gorzkich komentarzy pod adresem władz Chełma zebrało się ostatnio na naszym portalu. Pretekstem była nasza publikacja. Prezentowaliśmy statystyki GUS, które jednoznacznie mówią o wyludnianiu się Chełma. Ostatnio zaś zaprezentowaliśmy opracowaną przez PAN listę polskich miast, którym grozi upadek. Chełm na tej liście figuruje na zatrważającym 12. miejscu.

Dziesiątki chełmian z goryczą, ale i troską odniosło się do faktów zaprezentowanych zwłaszcza w ostatniej publikacji Polskiej Akademii Nauk. • Jaka tu przyszłość dla młodych? – pyta „franek”.
 • Lubię tu mieszkać – pisze „Ariel” ale tak jak jest w artykule, brakuje pracy dla ludzi z wysokimi kwalifikacjami. Ile jest u nas korporacji, molochów typu kopalnia? Mamy jedną cementownię… i salon ciągników. Jedyne miejsca gdzie po „wyższym” masz pracę.
 • Wtóruje mu „Tomasz”: Jeżeli miasto zamiast przyciągać inwestorów, firmy oraz wykorzystać bliskość Ukrainy dla celów gospodarczych – zajmuje się głównie stawianiem fast foodów i aquaparku, to nic dziwnego, że jest jak jest.
 • To było do przewidzenia – stwierdza „Beata”,
 • „Lila” dodaje: Przykra prawda.
 • brzydula” rozwija te stwierdzenia: To prawda. Widać jak bardzo Chełm się rozwija. Ha ha żenada! Pracy brak, rozrywki również i jak tu żyć? Dajcie ludziom pracę i dobre zarobki, zadbajcie o rozrywkę, a ludzie będą chcieli tu zostać – proste . Dopóki tak nie będzie, wszyscy będą stąd wyjeżdżać,

Za stan miasta odpowiadają jego władze

Niektórzy z Was pokusili się o wskazanie przyczyn niepokojących zjawisk w naszym mieście. I tu komentarze są jednoznaczne. Nie macie najlepszej opinii o władzach Chełma oraz o miejskich urzędnikach, ani o ich staraniach o przyszłość mieszkańców. Niektóre wypowiedzi są poruszające.

 • Max” pisze: A jaka tu jest przyszłość? Mam 36 lat, zostałem w tym mieście jako jeden z niewielu ze swojego rocznika i swoich znajomych. Postanowiłem założyć tu firmę, płacę podatki na to miasto i cóż z tego, jak w tym cholernym mieście jest tylko pod górę. Znikąd pomocy, w zamian kochane urzędasy z magistratu rzucają tylko kłody pod nogi i wyciągają łapy po kolejne daniny, z których nic praktycznie w zamian nie ma. Mało tego, niewiele by brakowało aby doprowadziły moją firmę do bankructwa. Z perspektywy czasu żałuję, bo trzeba było dać nogę z tej dziury tak samo jak moi znajomi. Ja już nie mówię żeby jechać za granicę, ale do innego miasta, bardziej rozwiniętego. Chełm to zapadlisko pod każdym względem: kulturowym, ekonomicznym, bytowym, rozrywkowym… To co mnie tu trzyma to moja rodzina.

Zwracacie uwagę na rozdźwięk między oficjalną informacją wychodzącą z samorządu, a stanem faktycznym.

 • wakdi”: Zupełnie co innego mówi Pani prezydent wraz ze swoją świtą.
 • „Małgorzata”: Mówią, że jest tak dobrze! To dlaczego jest tak źle?

Są i tacy, którzy wręcz posądzają władze miasta o złą wolę.

 • „Arnold”: Co tu się dziwić jeśli rządzą nepotyzm i układy, a nie ma ludzi którzy chcieliby zrobić coś dobrego i rozwinąć miasto. Chełmianie mają dość i wyjeżdżają za pracą i lepszym życiem gdzie indziej no albo zostają i się męczą za 1400-1500 zł na rękę po znajomości.

Ale okolica ładna

W tym pełnym goryczy i żalu chórze, słabo brzmią pocieszenia:

 • Tomasz” stwierdza: To są ogólne tendencje w naszym kraju a zwłaszcza w tzw „ścianie wschodniej”.
 • Anny”:  Miasto jest piękne bywam tu.

***

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe głosy i zapraszamy do dalszej rozmowy. Liczymy, że jest ona tylko wstępem do szerszej dyskusji nad kondycją naszego miasta i jego mieszkańców. Miejmy nadzieję, że w Wasze opinie wsłuchają się także ludzie odpowiedzialni za przyszłość Chełma.

 

REKLAMA
Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • bywalec
  o 19:05

  Władze Chełma mówią ze w Chełmie dobrze,pewnie im dobrze,stare przysłowie się kłania że bogaty biednemu nie wierzy,gorzej będzie jak ci co zostaną nie będą w stanie płacić zwiększanych co roku podatków na stale zadłużane miasto i co wtedy władzo?

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 20:40

  Nie ma,ok

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 20:35

  Tacy tu odważni?

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 00:51

  A kiedy w końcu ktoś się odważy?Nie ma takich?

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 14:24

  To dobry temat dla kandydata na prezydenta.

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 14:54

  Ludzie,czytacie,podobno,bo to też umiejętności znikające.Macie choć trochę tzw. odwagi cywilnej?No to trochę odwagi.Boicie się,a może po prostu olewacie wszystko?Przestańcie czytać,głosujcie na pis,albo na obecną ekipee nieudacznikor,no i jak teraz będziecie z ręką w gównie.Pasuje Wam?No to kupujcie tony dezodorantow.

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 14:28

  Dea w długim komentarzu napisała m.in. że starsi powinni ustąpić mlodym.Ok,można tak sadzic,ale proszę o konkretne nazwiska mlodych,ktorzy mają Pomysł na Chełm.Niema,starszych też nie ma.Ludzie olewaja,a potem mamy tylko partyjniackie listy i obecną ekipę nieudacznikow,i zarzad,i RM.
  Od lat proszę,macie jakikolwiek pomysł,to zglaszajcie go,chocby tuale pod wlasnym nazwiskie i z deklaracja – razem z innymi ludźmi,z konkretnymi pomysłami wystartuje w wyborach i bedziemy realizować.Obecna ekipa przez 11 lat zaniedbala prawie wszystko,nawet paru tys.drzew,obiecanych przez prezydentke nie posadzila.

  Ludzie,boicie się pod własnym nazwiskiem mieć odwagę?

  Andrzej Sawa

  A czepiać się mnie możecie,ale konkretnie,i sami zaproponujcie lepsze.

  + 22
  - 22
 • piotr
  o 15:10

  Kinga ma rację można się ustawić i Chełmie żyć całkiem przyzwoicie. Można się np. fikcyjnie rozwieść. Łatwiej wtedy o 500+, wyprawki, kasę z MOPSu, mieszkanie komunalne. Każdy z nas ma wiele takich osób i wie, że można, łatwo i bez stresu, Żaden urzędnik nie sprawdzi czy to fikcja bo mu się po prostu nie chce. To druga grupa, która ma jak w raju. 8 godzin nad herbatą, co godzinę fajeczka, telefonik, internecik i czy się stoi czy się leży darmozjadom się należy. A propos darmozjadów, dobrą posadką jest też stołek strażnika miejskiego takiej formacji stworzonej do ganiania babć z koperkiem po rynku i rozwożenia miejskich „notabli” po miejskich uroczystościach z placu Łuczkowskiego. Nie przemęcza się człowiek, niczego nie widzi, pokręci się bez celu służbowym autkiem po mieście i idzie do domu. Można pożyć, można.

  + 22
  - 22
 • KingaO.
  o 21:29

  A ja myślę że Chełm ma przyszłość. Wystarczy trochę pogłówkować i nieźle żyć. Można handlować bezkarnie i bezstresowo fajkami i gorzałą. Policja, straż miejska i monitoring nie są np. w stanie zauważyć że od kilku lat te same osoby, w tych samych miejscach na Lwowskiej i Piłsudskiego sprzedają setki paczek fajek w biały dzień. I z takich okazji trzeba korzystać. Chełm to raj.

  + 22
  - 22
 • Dea
  o 12:27

  Moim zdaniem problem nie leży w tym, że młodzież nie ma się gdzie bawić, że nie mamy obwodnicy, czy że nie mamy galerii handlowej. Problem leży w tym że nie ma tu pracy dla ludzi, oprócz wiecznych sklepów. Nie mówię, że jestem przeciwniczką budowy handlu ale myślę, że powinny powstawać nowe zakłady pracy albo minimum większa promocja i odnowa naszego chełmskiego Bielucha. Koniec końców Chełm ma Bielucha, Austria Juice i upadającego obuwniczego ( o ile dobrze pisze nazwy), a reszta to sklepy i sklepy i jeszcze więcej sklepów i ewentualne małe instytucje. Skoro Chełm to miasto seniorów to można by było otworzyć porządną instytucję łącząca liczną grupę seniorów (np. po 30 osób na grupę np.osiedlową) z opiekunami którzy nie muszą wyprzedzać specjalnie do Niemiec w poszukiwaniu emerytów. Piszę o tym na podstawie projektu Senior + Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej . Dalej służba zdrowia to też z lekka klęska gdyż niektórzy są już czasem nawet grubo po 60 co moim zdaniem powinni ustąpić nowemu młodemu pokoleniu budującemu przyszłość tego miasta. Kolenie mam pytanie dla władz tegoż szpitala: dlaczego kobiety z Chełma wolą rodzić wszędzie tylko nie w Chełmie? Mam wielu znajomych którzy tak zrobili lub woleli by by tak było. Co do oświaty nie mam większych uwag oprócz tego aby pracownicy placówek zwracali uwagę na swoje nałogi papierosowe które młodzież patrząc na swoje autorytety również to robią ( zazwyczaj nawet na terenach szkół), skąd bierze się ta patologia, wspomniana w poprzednich komentarzach. Podsumowując, apeluję do władz żeby zwróciły uwagę na to że gospodarka, polityka itd. nie opiera się tylko na ładnym wyglądzie władz i sklepach.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Hejtują, obrażają i sieją dezinformację. Armia trolli przejmuje Facebook’a w Chełmie.
  4 132
  Te wybory mogą przynieść zmiany w Chełmie. Zaskakujące sondaże.
  5 728
  Konferencja i nowa atrakcja turystyczna
  4 485
  Poznaj kandydatów do Rady Miasta Chełm
  2 923
  Premiera filmu o Dyrekcji
  1 123
  REKLAMA