REKLAMA
Jaka przyszłość czeka nasze miasto?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Sporo gorzkich komentarzy pod adresem władz Chełma zebrało się ostatnio na naszym portalu. Pretekstem była nasza publikacja. Prezentowaliśmy statystyki GUS, które jednoznacznie mówią o wyludnianiu się Chełma. Ostatnio zaś zaprezentowaliśmy opracowaną przez PAN listę polskich miast, którym grozi upadek. Chełm na tej liście figuruje na zatrważającym 12. miejscu.

Dziesiątki chełmian z goryczą, ale i troską odniosło się do faktów zaprezentowanych zwłaszcza w ostatniej publikacji Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA
 • Jaka tu przyszłość dla młodych? – pyta „franek”.
 • Lubię tu mieszkać – pisze „Ariel” ale tak jak jest w artykule, brakuje pracy dla ludzi z wysokimi kwalifikacjami. Ile jest u nas korporacji, molochów typu kopalnia? Mamy jedną cementownię… i salon ciągników. Jedyne miejsca gdzie po „wyższym” masz pracę.
 • Wtóruje mu „Tomasz”: Jeżeli miasto zamiast przyciągać inwestorów, firmy oraz wykorzystać bliskość Ukrainy dla celów gospodarczych – zajmuje się głównie stawianiem fast foodów i aquaparku, to nic dziwnego, że jest jak jest.
 • To było do przewidzenia – stwierdza „Beata”,
 • „Lila” dodaje: Przykra prawda.
 • brzydula” rozwija te stwierdzenia: To prawda. Widać jak bardzo Chełm się rozwija. Ha ha żenada! Pracy brak, rozrywki również i jak tu żyć? Dajcie ludziom pracę i dobre zarobki, zadbajcie o rozrywkę, a ludzie będą chcieli tu zostać – proste . Dopóki tak nie będzie, wszyscy będą stąd wyjeżdżać,

Za stan miasta odpowiadają jego władze

Niektórzy z Was pokusili się o wskazanie przyczyn niepokojących zjawisk w naszym mieście. I tu komentarze są jednoznaczne. Nie macie najlepszej opinii o władzach Chełma oraz o miejskich urzędnikach, ani o ich staraniach o przyszłość mieszkańców. Niektóre wypowiedzi są poruszające.

 • Max” pisze: A jaka tu jest przyszłość? Mam 36 lat, zostałem w tym mieście jako jeden z niewielu ze swojego rocznika i swoich znajomych. Postanowiłem założyć tu firmę, płacę podatki na to miasto i cóż z tego, jak w tym cholernym mieście jest tylko pod górę. Znikąd pomocy, w zamian kochane urzędasy z magistratu rzucają tylko kłody pod nogi i wyciągają łapy po kolejne daniny, z których nic praktycznie w zamian nie ma. Mało tego, niewiele by brakowało aby doprowadziły moją firmę do bankructwa. Z perspektywy czasu żałuję, bo trzeba było dać nogę z tej dziury tak samo jak moi znajomi. Ja już nie mówię żeby jechać za granicę, ale do innego miasta, bardziej rozwiniętego. Chełm to zapadlisko pod każdym względem: kulturowym, ekonomicznym, bytowym, rozrywkowym… To co mnie tu trzyma to moja rodzina.

Zwracacie uwagę na rozdźwięk między oficjalną informacją wychodzącą z samorządu, a stanem faktycznym.

 • wakdi”: Zupełnie co innego mówi Pani prezydent wraz ze swoją świtą.
 • „Małgorzata”: Mówią, że jest tak dobrze! To dlaczego jest tak źle?

Są i tacy, którzy wręcz posądzają władze miasta o złą wolę.

 • „Arnold”: Co tu się dziwić jeśli rządzą nepotyzm i układy, a nie ma ludzi którzy chcieliby zrobić coś dobrego i rozwinąć miasto. Chełmianie mają dość i wyjeżdżają za pracą i lepszym życiem gdzie indziej no albo zostają i się męczą za 1400-1500 zł na rękę po znajomości.

Ale okolica ładna

W tym pełnym goryczy i żalu chórze, słabo brzmią pocieszenia:

 • Tomasz” stwierdza: To są ogólne tendencje w naszym kraju a zwłaszcza w tzw „ścianie wschodniej”.
 • Anny”:  Miasto jest piękne bywam tu.

***

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe głosy i zapraszamy do dalszej rozmowy. Liczymy, że jest ona tylko wstępem do szerszej dyskusji nad kondycją naszego miasta i jego mieszkańców. Miejmy nadzieję, że w Wasze opinie wsłuchają się także ludzie odpowiedzialni za przyszłość Chełma.

 

Komentarze

 • Aneta
  o 17:28

  Chełm miastem emerytów!

  + 22
  - 22
 • Ona
  o 15:54

  Miasto nie zapewnia zadnej rozrywki, niczego przez co zyloby sie lepiej.. jestem zdruzgotana pracownikami urzedow ktorzy z laski cos wytlumacza albo w czyms pomoga. Pracy brak to ludzie musZa wyjezdzac za lepszym zyciem

  + 22
  - 22
 • Ona
  o 15:51

  Przyjezdzam do Chelma co jakis czas. Z kazdym przyjazdem jest coraz gorzej, mlodzi ludzie nie maja gdzie wyjsc pobawic sie, spedzic wolnego czasu.. maid to

  + 22
  - 22
 • Konrad
  o 15:11

  W Chełmie żyję się skromnie, albo tzeba dorabiać albo mieszkając tutaj znaleźć pracę w większym mieście. Niestety tu nikt nie będzie inwestować w miejsca pracy, młodzi i dobrze wykształceni dawno są już w Warszawie, Lublinie czy Poznaniu. Pozostali wolą socjal i przemyt niż stałą pracę. Jeździmy po dziurawych drogach a na każdej ulicy jest więcej banków niż sklepów bo takie miasta jak Chełm to raj dla tego sektora żyjącego z kredytów. Jednocześnie obserwuję układy w jakie wikłają się chełmscy urzędnicy obserwując co dzieje się z połęczeniem szkół 6 i 11. Mój syn chodził wiele lat do 11 i wiele lat UM nie chciał znaleźć piemiędzy na wymianę przeciekających okien. Dlaczego? dowiedzieliśmy się po latach kiedy 11 przerzucono do 6ki. Nagle znalazły się pieniądze na wymianę okien i remont a piętro wynajęto – czysty interes. Przy okazji pozbyto się kilku etatów wykształconych i doświadczonych nauczycieli zostawiając miejsca dla tych po kursach i z układami – cały Chełm a potem władza dziwi się, że wszyscy stąd uciekają.

  + 22
  - 22
 • Daro
  o 00:01

  Bo zamiast udowac cos sensownego to plywalnie zbudowali haha i od razu podatki poszly w gore bo to na siebie nie zarobi

  + 22
  - 22
 • WWW
  o 12:36

  Nie masz droga Aniu zielonego pojęcia o samorzadzie i jego kompetencjach,praca to przede wszystkim wlasnie zadanie rzadowe! Co samorzad mial zrobic juz zrobil stawki podatkowe jedne z najnizszych w regionie podstrefa ekonomiczna jest, ulgi podatkowe dla rozpoczynajacych dzialalnosc sa, infrastruktura w miare posiadanej kasy ulepszana….reszta niestety nalezy od zyczliwego podejscia rzadzacych od kierowania inwestycji w te strone kraju a nie na zachod od przynajmniej nie przeszkadzania wlasnie tym co chca cos zrobic tak jak w przypadku tej australijskiej kopalnii,nie chca pomagac to przynajmniej niech nie przeszkadzaja.Ekspresowka do granicy obwodnica miasta kierowanie inwestorow na wschod byloby wtedy zdecydowanie latwiejsze a to niestety psi obowiazek rzadzacych w Warszawie a nie tych w Chelmie.Krol Daniel ma pod tym wzgledem racje jakos tego „zrownowazonego rozwoju” nie widac ba zadnego rozwoju nie widac! Czy nadal ma obowiazywac co do Chelma i calej Polski wschodniej slynne zdanie bylego ministra Karpinskiego? „ch….z ta Polska wschodnia?’Poki co niestety obowiazuje.Nie bronie goscia o nicku Daniel ale nieudacznikow narzekajacyc tez mam dosc i jesli chodzilo mu o to ze z „niewolnikow” nie bedzie pracownikow to mial racje.Tacy jak chca niech szukaja szczescia w innych miejscach tyle ze szybko sie przekonaja ze bez prawdziwej pracy nigdzie nie beda mieli niczego.Odplyw mieszkancow pani Aniu mozna zatrzymac tylko w jeden sposob tu musi byc praca inaczej beda wyjezdzac dalej a zeby ta praca byla to potrzeba jak wczesniej wpomnialem przynajmniej nie przeszkadzania.

  + 22
  - 22
 • Anna
  o 14:09

  Oj, Królu Danielu, wszystko się królowi raczyło pomieszać.
  Po pierwsze, najpierw trzy razy walnęłabym się w królewski łeb, zanim kogokolwiek wypędziłabym z miasta. Bo to właśnie odpływ mieszkańców stanowi NAJWIĘKSZY PROBLEM każdego miasta.
  Po drugie, jeśli chodzi o rozwój lokalnych społeczności, to właśnie samorządy mają po wielokroć większe kompetencje i – wbrew pozorom – możliwości sterowania własnym rozwojem. Rządowi nic tu do tego.
  Wreszcie po trzecie, jak ktoś już mieni się królem, to powinien bardziej dbać o maniery. Obrażanie innych nie najlepiej świadczy ani o osobie, ani o inteligencji.

  + 22
  - 22
 • Król Daniel
  o 13:00

  I czemu miało służyc to paplanie nieudaczników? Tak wam żle? To wyjazd.Nikt po takich zrzędach płakać nie będzie. Nic z was to miasto nie ma i nic mieć nie będzie a łaski ze podatki płacicie nikt nie robi, wszędzie płacą. Pis miał wszystko zmienić miały powstawać nowe inwestycje,miejsca pracy bo od tego drodzy pseudochełmianie jest rząd a nie samorząd.I co? Minęły dwa lata i gdzie ten rozwój o którym Morawiecki tak pieje?! Nawet kopalni nie pozwalają zbudować tylko w imię interesów bogdanki wiceministerek Jędrysek u Szyszki blokuje inwestycje.I co na to wielka pani poseł Mazurek?A gdzie obwodnica na krajowej drodze? Gadać głupoty najłatwiej, gorzej zrobić coś mądrego dla tego miasta.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA