REKLAMA
Jaka przyszłość czeka nasze miasto?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Sporo gorzkich komentarzy pod adresem władz Chełma zebrało się ostatnio na naszym portalu. Pretekstem była nasza publikacja. Prezentowaliśmy statystyki GUS, które jednoznacznie mówią o wyludnianiu się Chełma. Ostatnio zaś zaprezentowaliśmy opracowaną przez PAN listę polskich miast, którym grozi upadek. Chełm na tej liście figuruje na zatrważającym 12. miejscu.

Dziesiątki chełmian z goryczą, ale i troską odniosło się do faktów zaprezentowanych zwłaszcza w ostatniej publikacji Polskiej Akademii Nauk.

 • Jaka tu przyszłość dla młodych? – pyta „franek”.
 • Lubię tu mieszkać – pisze „Ariel” ale tak jak jest w artykule, brakuje pracy dla ludzi z wysokimi kwalifikacjami. Ile jest u nas korporacji, molochów typu kopalnia? Mamy jedną cementownię… i salon ciągników. Jedyne miejsca gdzie po „wyższym” masz pracę.
 • Wtóruje mu „Tomasz”: Jeżeli miasto zamiast przyciągać inwestorów, firmy oraz wykorzystać bliskość Ukrainy dla celów gospodarczych – zajmuje się głównie stawianiem fast foodów i aquaparku, to nic dziwnego, że jest jak jest.
 • To było do przewidzenia – stwierdza „Beata”,
 • „Lila” dodaje: Przykra prawda.
 • brzydula” rozwija te stwierdzenia: To prawda. Widać jak bardzo Chełm się rozwija. Ha ha żenada! Pracy brak, rozrywki również i jak tu żyć? Dajcie ludziom pracę i dobre zarobki, zadbajcie o rozrywkę, a ludzie będą chcieli tu zostać – proste . Dopóki tak nie będzie, wszyscy będą stąd wyjeżdżać,

Za stan miasta odpowiadają jego władze

Niektórzy z Was pokusili się o wskazanie przyczyn niepokojących zjawisk w naszym mieście. I tu komentarze są jednoznaczne. Nie macie najlepszej opinii o władzach Chełma oraz o miejskich urzędnikach, ani o ich staraniach o przyszłość mieszkańców. Niektóre wypowiedzi są poruszające.

 • Max” pisze: A jaka tu jest przyszłość? Mam 36 lat, zostałem w tym mieście jako jeden z niewielu ze swojego rocznika i swoich znajomych. Postanowiłem założyć tu firmę, płacę podatki na to miasto i cóż z tego, jak w tym cholernym mieście jest tylko pod górę. Znikąd pomocy, w zamian kochane urzędasy z magistratu rzucają tylko kłody pod nogi i wyciągają łapy po kolejne daniny, z których nic praktycznie w zamian nie ma. Mało tego, niewiele by brakowało aby doprowadziły moją firmę do bankructwa. Z perspektywy czasu żałuję, bo trzeba było dać nogę z tej dziury tak samo jak moi znajomi. Ja już nie mówię żeby jechać za granicę, ale do innego miasta, bardziej rozwiniętego. Chełm to zapadlisko pod każdym względem: kulturowym, ekonomicznym, bytowym, rozrywkowym… To co mnie tu trzyma to moja rodzina.

Zwracacie uwagę na rozdźwięk między oficjalną informacją wychodzącą z samorządu, a stanem faktycznym.

 • wakdi”: Zupełnie co innego mówi Pani prezydent wraz ze swoją świtą.
 • „Małgorzata”: Mówią, że jest tak dobrze! To dlaczego jest tak źle?

Są i tacy, którzy wręcz posądzają władze miasta o złą wolę.

 • „Arnold”: Co tu się dziwić jeśli rządzą nepotyzm i układy, a nie ma ludzi którzy chcieliby zrobić coś dobrego i rozwinąć miasto. Chełmianie mają dość i wyjeżdżają za pracą i lepszym życiem gdzie indziej no albo zostają i się męczą za 1400-1500 zł na rękę po znajomości.

Ale okolica ładna

W tym pełnym goryczy i żalu chórze, słabo brzmią pocieszenia:

 • Tomasz” stwierdza: To są ogólne tendencje w naszym kraju a zwłaszcza w tzw „ścianie wschodniej”.
 • Anny”:  Miasto jest piękne bywam tu.

***

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe głosy i zapraszamy do dalszej rozmowy. Liczymy, że jest ona tylko wstępem do szerszej dyskusji nad kondycją naszego miasta i jego mieszkańców. Miejmy nadzieję, że w Wasze opinie wsłuchają się także ludzie odpowiedzialni za przyszłość Chełma.

 

Komentarze

 • Gośka
  o 10:24

  Jako mama dwójki dzieci uważam że w naszym mieście nie ma przyszłości. Sama pomimo wyższego wykształcenia inżynierskiego i znajomości 2 języków dobrą pracę znalazłam w Zamościu. W Chełmie można wylądować tylko na kasie w dyskoncie i to z układami. Układy rządzą urzędem miasta, zusem, urzędem skarbowym itd. Można się tam doszukać ciekawych układów rodzinno – towarzyskich. Władza zafundował nam aquapark chwaląc się statystykami tylko niech podadzą ile osób korzysta z niego poza godzinami promocji i jaka grupa z tych osób to mieszkańcy Chełma. Mamy kino po remoncie i co z tego. Na początku było świetnie ale od kiedy tzw. młodzież znalazła sobie metę i po pijaku albo z alkoholem zjawia się na seansach i nikt z kina na to nie reaguje to od dawna z grupą znajomych z dziećmi znowu jeździmy do kin w Lublinie. Zorza zdaje sobie z tego sprawę ale nic nie robi co jak słyszę odbija się na repertuarze i frekwencji ale kogo to obchodzi. Kolejna rzecz to droga dzieci do szkoły. Córka koleżanki chodzi do ósemki tam jest spokojna bo przy przejściu jest cały dzień pani do przeprowadzania przez przejście. Niestety moje dzieci chodzą do 11stki a tu panowie od przeprowadzania mają swoją pracę głęboko w… Przychodzą na przejścia kilka minut przed dzwonkiem kiedy większość dzieci dotarła już do szkoły bez ochrony na przejściach. Zwracaliśmy uwagę że ich praca nie polega na siedzeniu przy szklance herbaty w szkole, niestety dyrekcja szkoły najwidoczniej nie widzi problemu. To tylko kilka przykładów jak miasto dba o mieszkańców i ich dzieci.

  + 22
  - 22
 • Martyna
  o 19:26

  No cóż jest i będzie coraz gorzej. Władza osiadła na laurach bo mamy namiastkę aquaparku ale nadal jeździmy po dziurawych drogach, nie mamy dobrze skomunikowanego miasta na linii północ – południe. Firmy ledwo przędą. Wieczorem nie można nawet wyjść do parku, np na XXX leciu w parku żule i imprezy całą noc, policji dla picu przejeżdża obrzeżami parku, ze strachu nie wystawiając nosa z samochodu. Za to rano można brodzić po kostki w porozbijanych wszędzie butelkach. Zastanawiam się co robią radni – pierdzistołki z tego regionu poza braniem pieniędzy za udział w sesjach. To miasto musi umrzeć.

  + 22
  - 22
 • Aneta
  o 17:28

  Chełm miastem emerytów!

  + 22
  - 22
 • Ona
  o 15:54

  Miasto nie zapewnia zadnej rozrywki, niczego przez co zyloby sie lepiej.. jestem zdruzgotana pracownikami urzedow ktorzy z laski cos wytlumacza albo w czyms pomoga. Pracy brak to ludzie musZa wyjezdzac za lepszym zyciem

  + 22
  - 22
 • Ona
  o 15:51

  Przyjezdzam do Chelma co jakis czas. Z kazdym przyjazdem jest coraz gorzej, mlodzi ludzie nie maja gdzie wyjsc pobawic sie, spedzic wolnego czasu.. maid to

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  REKLAMA