REKLAMA
Ptasia grypa atakuje
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Już osiem ognisk ptasiej grypy ujawniono w naszym regionie. Dwa z nich pojawiły się w powiecie krasnostawskim.

Reklama

W niedzielę Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie poinformował o kolejnym ognisku ptasiej grypy w naszym regionie. Tym razem chorobę wykryto na fermie indyków w miejscowości Drozdówka w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim. Jest to kolejne ognisko choroby w tej okolicy,a ósme w naszym województwie.

Wcześniej pięć ognisk choroby ujawniono w miejscowości Stary Uścimów w powiecie lubartowskim. Okolica uznawana jest za drobiarskie zagłębie i hoduje się tam tysiące ptaków.
Kolejne dwa ogniska ujawniono w powiecie krasnostawskim, w miejscowościach: Wólka Orłowska w gminie Izbica oraz Olchowiec Kolonia w gminie Żółkiewka. W tym przypadku sytuacja jest mniej groźna, bo dotyczy przydomowych gospodarstw, w których hoduje się kilkanaście – kilkadziesiąt sztuk drobiu.

Służby weterynaryjne prowadzą działania w celu zlikwidowania ognisk choroby oraz zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa. W związku z tym wprowadzone zostały m.in. ograniczenia w ruchu pojazdów i pieszych w pobliżu zainfekowanych miejsc.

Wykrycie ogniska ptasiej grypy oznacza wyznaczenie wokół nich dwóch stref: zapowietrzonej oraz zagrożonej. Pierwsza obejmuje teren o promieniu 3 km wokół ogniska choroby, druga jest znacznie większa i obejmuje obszar o promieniu 10 km wokół zainfekowanego gospodarstwa. W obu przypadkach wprowadzane są liczne obostrzenia, do których należy się bezwzględnie stosować.

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza informuje, że podtyp H5N8 wirusa grypy ptaków nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zalecane jest jednak ścisłe przestrzeganie higieny w przypadku kontaktu z ptakami, zwłaszcza dzikimi.
Przypadki zaobserwowania jakichkolwiek zachorowań u drobiu należy natychmiast zgłaszać do powiatowego lekarza weterynarii.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Na kogo głosowali chełmianie
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
REKLAMA