REKLAMA
Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na 20. miejscu znalazła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. To duży skok w porównaniu z rokiem ubiegłym. Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” opublikował kolejny ranking szkół wyższych w naszym kraju.

REKLAMA

Chełmska PWSZ może cieszyć się sukcesem. W tegorocznym rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych chełmską uczelnię sklasyfikowano na 20. miejscu (na 34 uczelnie startujące w rankingu). Może to nie szczyt marzeń, ale wyraźny skok w górę. Rok temu PWSZ w Chełmie była na miejscu 31.


REKLAMA

Zmiany nastąpiły też na szczycie rankingu. Przez ostatnie trzy lata z rzędu pierwsze miejsce zajmowała Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. W tym roku na czele rankingu znalazła się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, a dotychczasowy lider spadł na drugie miejsce.

„Perspektywy” oceniły także polskie uczelnie akademickie i uczelnie niepubliczne. Na czele wśród akademickich bez niespodzianek – jako pierwszy Uniwersytet Warszawski, a na drugim miejscu Uniwersytet Jagielloński (rok temu ex aequo); trzecie miejsce po raz kolejny zdobyła Politechnika Warszawska.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie ponownie okazała się najlepsza w grupie uczelni niepublicznych.

Co się liczy w rankingu?

Przy tworzeniu rankingu analizie poddano aż 30 różnych wskaźników pogrupowanych w 7 kryteriów: od wyników matur osób przyjętych na I rok studiów – po ich zarobki i losy pracownicze jako absolwentów; od potencjału badawczego uczelni – po jakość publikacji naukowych czyli efektywność wykorzystania posiadanych możliwości. Ranking odzwierciedla zatem wiele istotnych wymiarów i funkcji szkół wyższych: badawcze, dydaktyczne, społeczne i związane z transferem wiedzy.

Chełmska uczelnia bardzo dobrze wypadła na tle innych uczelni zawodowych jeśli chodzi o rozwój własnej kadry naukowej (wskaźnik ponad 90%). Dobrze też wyglądają wskaźniki dotyczące ekonomicznych losów absolwentów oraz preferencji pracodawców.
Najgorzej oceniona została wymiana studentów, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjazdy.
Chełmska uczelnia znacznie też poprawiła wskaźnik dotyczący pozyskiwania funduszy europejskich (z 9,61 w minionym roku na 23,14 w roku 2019). To nawet więcej, niż osiągnął zwycięzca rankingu czyli uczelnia z Gorzowa (20,10).

Więcej o metodologii rankingu przeczytacie tutaj.

Po co to wszystko?

Ranking szkół wyższych publikowany jest od 2000 roku.

Robimy to, zdając sobie sprawę, że nasz ranking jest dla wielu osób ważnym punktem odniesienia przy podejmowaniu ważnych decyzji, związanych zarówno z wyborami indywidualnymi (gdzie iść na studia i gdzie podjąć pracę), jak i w coraz większym stopniu z ocenami i wyborami instytucjonalnymi (w które uczelnie inwestować) – czytamy na łamach „Perspektyw„.

W czasach, w których młodzi ludzie coraz częściej zadają sobie pytanie: czy warto poświęcić kilka lat życia na naukę, czy w ogóle „opłaca się” studiować, „Perspektywy” podkreślają z całą mocą:

– Wykształcenie to klucz do lepszej przyszłości.

I od dwudziestu lat „konsekwentnie wskazują tych, którzy kształcą na najwyższym poziomie i najlepiej przygotowują swoich absolwentów do pracy i życia w zmieniającym się świecie”.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Tutejszy
  o 11:13

  Alfred, nie panikuj. Wszystko jeszcze przed wami. Trzeba się barć za robotę i „rozkręcać” ten światek akademicki. Kasa, propaganda, nauka to widocznie zbyt mało. Macie ludzi uzdolnionych. Może jakaś konkretna działalność kulturalna, może sportowa by się przydała przy uczelni, by się pokazać w świecie, a nie tylko „dziób” w smartfonie, knajpa jak jest kasa, laski i cacy – no, od czasu do czasu zajęcia, i raz w roku wietrzenie futer i mundurków na 1.10. Na wszystko trzeba czasu. Jakieś tradycje, cały ten klimat studencki to są lata i pokolenia .
  Przypomniało mi się lotnisko w Radomiu – mizeria…

  + 22
  - 22
 • alfred
  o 21:52

  Kured , kurde! 20 miejsce a nie nie 2 w tym rankingu? Nie wierze!!!!!!!!!!!!!!! Tyle kasy z ministerstwa ,
  tyle PR-u i chwalby i tylko …………. 20 miejsce a ” biała” dopiero „2” ? Zając to kompromitacja!
  Zaczynam przypuszczać co się stanie z Chełmem! Totalna ” obsuwa” ! A ja myślałem że w czołówce!
  Co najmniej w pierwszej trójce na podium.
  20 miejsce to WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i Hańba!

  + 22
  - 22
 • Prokurator Robert Scurvy
  o 14:13

  Skoro Biala Podlaska ciągle przewodzi w rankingu to mamy tu na miejscu od kogo sie uczyc.
  Trzymam kciuki za prof. Zajaca.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Zacznijmy myśleć o miejskiej zieleni
  683
  Chełm Drop Festiwal Hip-hop – Dzień 1
  19 920
  Miasto wydało oświadczenie ws. DK12
  5 717
  Z ostatniej chwili! Budimex rezygnuje z przebudowy DK12
  6 552
  Prokuratura zajmie się miejskimi spółkami
  2 585
  REKLAMA