REKLAMA
Raport WSPÓLNOTY: Pieniądze na drogi dla swoich
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Orientacja polityczna władz samorządowych ma znaczenie dla decyzji dotyczących rozdziału pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych. Wielkość otrzymanych środków w gminach rządzonych przez samorządowców związanych z Prawem i Sprawiedliwością jest kilkakrotnie wyższa niż w gminach „bezpartyjnych”. Większość gmin, gdzie u władzy są samorządowcy opozycyjni, nie otrzymała z programu ani złotówki – takie wnioski wynikają z raportu pisma WSPÓLNOTA.

Reklama

„Fundusz Dróg Samorządowych – wpływ polityki partyjnej na rozdział dotacji celowych” – taki raport przygotowało pismo Wspólnota.

Jak pisze we wstępie do analizy prof. Paweł Swianiewicz, struktura dochodów budżetów samorządowych powoli, ale systematycznie zmienia się

– na niekorzyść.

Stopniowo maleje udział dochodów własnych, a rośnie dotacji celowych, o których wykorzystaniu samorządy decydują tylko w niewielkim stopniu, stając się wykonawcą polityk określanych na poziomie rządowym. Zmiany w tym kierunku zachodziły od dawna. Dotacja to najczęstszy sposób, za pomocą którego politycy próbują rozwiązywać różne problemy społeczne, a także usprawniać usługi, za które odpowiadają samorządy.

Skutki tej ewolucji to nie tylko zmniejszająca się samodzielność samorządów w zakresie podejmowania decyzji odnoszących się do struktury wydatków. Obszerna literatura akademicka oparta na badaniach prowadzonych w różnych krajach wskazuje, że programy dotacji celowych wiążą się z zagrożeniem politycznego zniekształcenia alokacji środków – pisze prof. Swianiewicz.

W analizie przedstawionej na łamach Wspólnoty prof. Swianiewicz wykazuje, że z takim zniekształceniem mamy do czynienia także w przypadku Funduszu Dróg Samorządowych. Z przedstawionych wywodów wynika, że jest ono

dość znaczące.

Podstawową miarą zastosowaną w raporcie są mediany rozkładu. Mediana to wartość, która dzieli w tym przypadku gminy (powiaty) na dwie połowy – w jednej z nich wartości zmiennej są niższe, a w drugiej – wyższe od mediany.

Jak widać na rys. 1. i 2. przewaga dotacji otrzymywanych przez gminy, których władze powiązane są z PiS, jest bardzo wyraźna. Najmniejsze wsparcie otrzymują gminy rządzone przez ugrupowania opozycyjne – w tym przypadku mediana wartości wynosi 0, co oznacza, że więcej niż połowa tych gmin nie otrzymała żadnej dotacji. Jednostki, w których dominują ugrupowania lokalne, znajdują się pośrodku między oboma omówionymi wyżej grupami.

Rys. 1.

Rys. 2.

Zbliżony obraz dostajemy biorąc pod uwagę nie medianę, a średnią wielkość dotacji (por. rys. 3.).

Rys. 3.

Przytoczone wyniki wskazują, że rozdział środków z Funduszu Dróg Samorządowych wykazuje skrzywienie, które może być interpretowane jako wynikające z orientacji politycznej władz samorządowych. Wydaje się również, że skala tego skrzywienia jest większa, niż miało to miejsce w latach ubiegłych w innych programach dotacyjnych.

Tego rodzaju polityka z punktu wiedzenia Chełma może w pierwszym odruchu wydawać się niezwykle korzystna. (Nic dziwnego, że chełmski magistrat chwali się, że „zdobył rekordowe w historii Chełma dofinansowanie remontów miejskich ulic – łącznie ponad 15 milionów zł z Funduszu Dróg Samorządowych”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Generalnie zaś tego rodzaju podejście wydaje się być krótkowzroczne i na szkodę samorządności.

A co Państwo sądzą na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

***

Prof. Paweł Swianiewicz jest profesorem ekonomii, kierownikiem Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Napisz komentarz
 • Profesor od Komorowskiego. Tak za czasów jego promotora kasa płynęła do Chełma i ginęła w czeluściach chełmskich podziemi. Taka jest polityka od czasów średniowiecza i nie trzeba być profesorem żeby to wiedzieć.

 • No tak, bo jak rządziło PO to strumieniami wysyłali pieniądze do miast gdzie rządził PiS albo SLD. Śmieszne! Mamy przykład Chelma. Grabczuk blokował wszystko co dla Chelma, bo Fiszowa rządziła z SLD….

 • Bardzo dobrze!!!!! peowcy powinni juz dawno ze wstydu zniknac z polityki! predzej zaglosuje na biedronia niz schetyne i spolke hahah

 • Prokurator Robert Scurvy

  A mysmy od komuchow dostali nawet manifest Pkwn i pierwsza stolice Prl tylko wladze nie zdarzyly dojechac, hehe
  Potem to juz poszlo z gorki: cementownia, fabryka obuwia, kolejne szkoly a na koncu wojewodztwo, ot co przebijecie? hehe

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Zmiany w kursowaniu autobusów miejskich
  1 030
  Po co miastu obwodnica południowa?
  2 819
  Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
  269
  USC i magistrat do remontu
  503
  Dreszera zamknięta
  614
  REKLAMA