REKLAMA
Ratując spółkę nie wolno zapominać o mieszkańcach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Miliony na ratunek firm nie mogą przesłonić społecznych kosztów prywatyzacji spółek komunalnych. Stowarzyszenie „Nasz Chełm” zaprezentowało swoje stanowisko w sprawie planów prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie.

Reklama

W miniony czwartek (27 czerwca) doszło w Chełmie do publicznego spotkania z przedstawicielami spółki Polska Grupa Energetyczna. Firma zadeklarowała chęć przejęcia miejskiej firmy ciepłowniczej i zainwestowania w jej rozwój. Rozmowy władz miasta z ogólnopolskim potentatem mają przynieść rozwiązanie rosnących problemów MPEC. Pisaliśmy o nich tutaj.

Poniżej publikujemy treść stanowiska, jakie w tej sprawie zajęło Stowarzyszenie:

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm” wyraża swoje zaniepokojenie propozycją Prezydenta Miasta Chełm Jakuba Banaszka w sprawie prywatyzacji strategicznej dla miasta spółki komunalnej Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Koszty ciepła dostarczanego do naszych domów są bardzo istotnymi elementami budżetów domowych wszystkich chełmian. Oczekujemy więc, że wszelkie działania podejmowane przez prezydenta będą uwzględniać kwestię ekonomicznego bezpieczeństwa mieszkańców.

W opinii „Naszego Chełma”, podczas otwartego spotkania z mieszkańcami naszego miasta (27 czerwca br.) zaprezentowana została dramatyczna sytuacja MPEC i gotowa propozycja jej rozwiązania – sprzedaż spółki Polskiej Grupie Energetycznej S.A. – potężnej firmie ogólnopolskiej. Jak się okazuje PGE S.A. zdążyła już nawet przeprowadzić analizy ekonomiczne MPEC. Wyszło z nich, że chełmska spółka wymaga inwestycji o wartości blisko 90 mln zł. Tymczasem jej wartość sięga dzisiaj zaledwie 40 mln zł. PGE gotowa jest za MPEC tyle zapłacić.

Dalej „Nasz Chełm” pisze:

Rozumiejąc konieczność podjęcia działań ratujących spółkę, oczekujemy, że stosowne decyzje poprzedzone zostaną profesjonalną analizą ekonomiczną podmiotów niezależnych.
Ich opinie – w tym wycena podane zostaną do publicznej wiadomości. Prowadzone przez miasto negocjacje będą zaś służyć ochronie interesów wszystkich chełmian.

***

Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami i opiniami na temat prywatyzacyjnych projektów chełmskiego samorządu

Napisz komentarz
 • Sawa – myślimy, myślimy, o to niech Cię głowa nie boli. Samo to, że ktoś tutaj jest i się przejmuje, o czymś świadczy. Trzeba patrzeć na paluszki decyzyjnym jak tylko się da, co i tak zresztą nie daje żadnych gwarancji pełnej transparentności, no i przekonaliśmy się, że PR potrafi być naprawdę wysokich lotów. Na RM nie można liczyć. Praktycznie jest „niema” – jak naćpana. Zresztą z niej prawie nigdy pożytku nie było.

 • Nasz Chełm tak się niby martwi o zwykłych mieszkańców a czy pamięta jeszcze o Wspólnocie Mieszkaniowej na Trubakowskiej,której oferował pomoc.Wlasnie założyli tam zarządcę przymusowego.Panie Piotrze może warto wrócić do tematu,bo sytuacja nie do końca była taka,jak ją przedstawiano.

 • Ludzie,może zaczniecie myśleć.
  Macie zbędne 90 mln?
  Miasto ma dużo zbędnych długów,ale forsy brak.
  No i jest alternatywa dla sprzedaży?
  A elektrownia miejska,to stara,niemal zapomniana historia – Kolejowa 1.

 • Sawa, nie wysilaj się. Ktoś, kiedyś – dawno – już wpadł na ten pomysł i nawet go zrealizował, choć to inny czas.
  Czyżby kolejny zwolennik starego hasła „wasze ulice, nasze kamienice”? Może chętny na profity w związku z przekształceniami firm? To w Chełmie też już było, tacy też –
  może nie aż w takiej skali.
  Trzeba mówić i pisać o swoich objawach. To jest „nasz dom”. Póki co jeszcze można – jeszcze nie zamykają. Do „tureckiej demokracji” droga prosta…

 • Nie chcecie sprzedaży mpec,bo ciepło ma być z miejskiej spółki,to może wybudujcie miejską elektrownię,żeby prąd też był miejski?

 • Kto będzie kontrolował MPEC?
  Prosta odpowiedź.
  Nikt!

 • KTO w przypadku prywatyzacji MPEC będzie kontrolował ceny energii cieplnej?

 • Powiem szczerze . Nie spodziewałem się takiej reakcji „Naszego Chełma”.
  Bravo dziewczyny i chłopaki z „Naszego Chełma”.
  Ktoś w koncu upomniał się o interes zwykłych Chełmian.
  Denysiuk coś opowiadał o ” akcjach pracowniczych” za darmo na naszym majątku. Ta ” pinada w zalotach” – Prezes CHSM tak motała że w końcu wlazała na końcu Banszkowi w…. bez masła.
  Co jej tam, zarabia 20 tysiakow miesięcznie to ma w nosie czy ciepla woda jest po 15 zl czy 50 zł.
  A Banaszka ” chata ” jeszcze dalej!
  Tylko my w tym środku , mieszkańcy Chełma. Ktoś w końcu za nami się poróbuje ująć.
  Brawo „Nasz Chełm”. Tak trzymać i nie spuszczać z tonu!
  A co tylko jeden pomysł jest?

 • KOD-dziu . Zapewne Fisz ma w tym swoje 3 a moze nawet i 5 groszy ale nie tylko ? Dżaman i Grabczuk też w tej sprawie nie” kwineli palcem” poza długiem ktory zostawili.
  Ale prywatyzować MPEC to chce Banaszek a nie Fisz? To są fakty!
  Prywatyzacja to nie jest decyzja na kadencje , to jest decyzja na zawsze! Ktoś się nie zgadza?

 • Proszę podziękować pani FISZ

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 104
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 171
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  950
  Stawki za wywóz śmieci uchwalone
  913
  Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Chełmie
  1 306
  REKLAMA