REKLAMA
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przebudowa skrzyżowania ul. Zielnej i Obłońskiej wraz z przyległymi ulicami dobiega końca. Wykonawca układa już nawierzchnię asfaltową.

Rozpoczęta w maju inwestycja okazała się najbardziej czasochłonnym zadaniem drogowym realizowanym w Chełmie w tym roku. Od samego początku wiadomo było, iż przebudowa skrzyżowania, ulicy Zielnej i budowa nowej ulicy w kierunku torów kolejowych nie będzie należała do najłatwiejszych.

Już sama dokumentacja projektowa wskazywała, że zadanie to wymagać będzie wielu prac. I nie chodzi tu tylko o roboty drogowe, ale przede wszystkim prace związane z kolizjami technicznymi. W miejscu budowanego nowego ronda krzyżuje się bardzo duża liczba sieci teletechnicznych, energetycznych, wodociągowych i innych. Stąd z ponad 1.8 mln zł kosztów całej inwestycji niemal 1/3 to właśnie wydatki na przebudowę kolizji technicznych. Do tego nasz projekt zakładał również budowę nowych sieci kanalizacji burzowej – mówi Krzysztof Tomasik dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

Jak się okazało przewidywania co do skomplikowania prac nie były przesadzone. Jakby tego było mało, w trakcie robót pojawiło się szereg innych, niemożliwych do przewidzenia na etapie projektowania, problemów.


REKLAMA

Wykonawca co chwilę zgłaszał kolejne „niespodzianki”. Okazało się na przykład, że na sporządzanych przed latami mapach są inne głębokości sieci lub kable przechodzą w innym miejscu niż powinny. Do tego doszło opóźnienie związane z budową sieci gazowej, o co wystąpił jeden z okolicznych przedsiębiorców.

Ponadto po rozpoczęciu prac ziemnych, z uwagi na występujące w kilku miejscach torfowe podłoże, wystąpiła konieczność wymiany części gruntu. Trzeba także pamiętać, iż w sąsiedztwie skrzyżowania powstaje nowy market budowlany, przez co wykonawca inwestycji drogowej musi zapewniać swobodny dojazd do tej budowy – wylicza Tomasik – Te okoliczności przełożyły się zarówno na prace drogowe jak i zadania podwykonawców związane z budową i przebudową sieci elektrycznych, wodociągowych, sanitarnych i kanalizacji burzowej.

Zarząd Dróg Miejskich w Chełmie dwukrotnie wydłużał zatem głównemu wykonawcy termin zakończenia prac, uznając tym samym, iż opóźnienia nie wynikają z jego winy.

Każdy projekt techniczny sporządzany jest na podstawie map i dostępnych dokumentów. Dzisiaj nie sposób stwierdzić kto naniósł na nie niewłaściwe dane lub czy wykonywane niekiedy kilkadziesiąt lat temu prace zrealizowane zostały zgodnie z ówczesnym projektem. Zresztą nieprzewidziane zdarzenia występują na wielu inwestycjach drogowych prowadzonych na terenie miejskim, gdzie jest zazwyczaj ogromna ilość podziemnych sieci. W przypadku tego zadania wystąpiła swoista „kumulacja” – dodaje dyrektor ZDM.

Wszystko wskazuje jednak na to, iż skrzyżowanie będzie już wkrótce przejezdne. Zakończyły się już roboty związane z budową kanalizacji burzowych, na ukończeniu jest montaż nowych latarni, a znaczna część prac brukarskich została wykonana. Obecnie na placu budowy pracują ekipy zajmujące się układaniem kolejnych warstw asfaltowej nawierzchni. Potem wykonawcy zostanie jeszcze wymalować linie związane z oznakowaniem poziomym oraz ustawienie odpowiednich znaków drogowych. Wszystkie prace mają szansę zakończyć się na przełomie września i października.

Nowe rondo, nazwa

Przebudowane skrzyżowanie, a dokładniej znajdujące się na nim rondo, oprócz nowego wyglądu zyskać może także patrona. Już jakiś czas temu do chełmskiego magistratu wpłynął wniosek o nadanie imienia Honorowych Dawców Krwi jednemu z miejskich rond. Jak przy każdym tego typu wniosku, sprawą zajmował się zespół opiniujący nazewnictwo ulic placów i innych miejsc publicznych w mieście Chełm, który zarekomendował taką nazwę dla, wówczas będącego na etapie przygotowań do budowy, skrzyżowania ulicy Zielnej i Obłońskiej.

Projekt nazwy nowego ronda trafi wcześniej do konsultacji, m.in. rad osiedli. Miejscy radni będą mogli się nim zająć najpewniej jeszcze w tym roku.Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • kecaj
  o 10:51

  może do zimy skończą

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 14:10

  Teraz czytam,że czekamy na kruszywo z Ukrainy,a dlaczego je tak późno zamówiono?

  + 22
  - 22
 • kecaj
  o 14:53

  duże opoźnienie wiadomo -chełmskie mprd

  + 22
  - 22
 • mczech
  o 13:59

  fajne fotki

  + 22
  - 22
 • dvd
  o 08:38

  Dlaczego miasto buduje rondo i drogę prywatnemu inwestorowi ?

  + 22
  - 22
 • Waldi
  o 06:46

  Tylko po co nam te rondo? Wielkiej kumulacji ruchu drogowego tam nigdy nie było.

  + 22
  - 22
 • Leon
  o 23:06

  W normalny mieście prace trwają 24h na dobę i nikt wtedy nie ma pretensji że są jakieś opóźnienia. A tu od 8 do 14 trzy osoby na krzyż i przerwy non stop wiec ciężko jest iść zgodnie z planem. Jaka władza w mieście tacy dyrektorzy spółek miejskich wiec nie ma co się dziwić że są opóźnienia. Pewnie ulica będzie oddana w listopadzie bo coś znowu wyniknie. . . .

  + 22
  - 22
 • grzesiek
  o 20:21

  A czy pomyślano o ścieżce rowerowej?

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 20:07

  Jezeli były przewidywane problemy to po kiego grzyba nierealny termin?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  REKLAMA