REKLAMA
Rocznica NOSG
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie zaprasza do wspólnego świętowania 28. rocznicy powstania formacji.

REKLAMA
Tegoroczne uroczystości poprzedzi koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Koncert odbędzie się w czwartek, 23 maja, o godz. 18.00, na Placu Łuczkowskiego. Wstęp na koncert jest wolny, ze szczególną dedykacją dla wszystkich mam z okazji zbliżającego się „Dnia Matki”.
Z kolei w piątek, 24 maja – dalsza część świętowania. O godz. 11.00 rozpocznie się msza św. w bazylice NNMP, następnie o godzinie 12.00 zaplanowano uroczysty apel na Pl. Łuczkowskiego. Tu nastąpi wręczenie odznaczeń, wyróżnień i aktów mianowani na wyższe stopnie.
Uroczystości zakończy defilada pododdziałów na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej.


REKLAMA

***

Przypomnijmy, 16 maja 1991 roku, na mocy ustawy o Straży Granicznej, w miejsce rozformowanych Wojsk Ochrony Pograniczna powstała Straż Graniczna. SG z formacji o charakterze wojskowym przekształciła się w formację o charakterze policyjnym. Na przestrzeni lat jej profil działania, zadania, strukturę organizacyjną i uprawnienia dostosowywano do zmieniających się wymogów i potrzeb, wynikających z uwarunkowań o charakterze strategicznym, odnoszących się do polityki państwa. W szczególności proces ten związany był z włączeniem Polski do Unii Europejskiej, a następnie do strefy Schengen.
Dziś Straż Graniczna jest profesjonalną formacją graniczno-migracyjną. Do podstawowych zadań formacji należy m.in. ochrona granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego oraz rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
50 975
NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
5 706
Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
4 504
Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
496
Prezydent podsumowuje swoje rządy
1 575
REKLAMA