REKLAMA
Rocznica NOSG
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie zaprasza do wspólnego świętowania 28. rocznicy powstania formacji.

Reklama

REKLAMA

Tegoroczne uroczystości poprzedzi koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Koncert odbędzie się w czwartek, 23 maja, o godz. 18.00, na Placu Łuczkowskiego. Wstęp na koncert jest wolny, ze szczególną dedykacją dla wszystkich mam z okazji zbliżającego się „Dnia Matki”.
Z kolei w piątek, 24 maja – dalsza część świętowania. O godz. 11.00 rozpocznie się msza św. w bazylice NNMP, następnie o godzinie 12.00 zaplanowano uroczysty apel na Pl. Łuczkowskiego. Tu nastąpi wręczenie odznaczeń, wyróżnień i aktów mianowani na wyższe stopnie.
Uroczystości zakończy defilada pododdziałów na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej.

***

Przypomnijmy, 16 maja 1991 roku, na mocy ustawy o Straży Granicznej, w miejsce rozformowanych Wojsk Ochrony Pograniczna powstała Straż Graniczna. SG z formacji o charakterze wojskowym przekształciła się w formację o charakterze policyjnym. Na przestrzeni lat jej profil działania, zadania, strukturę organizacyjną i uprawnienia dostosowywano do zmieniających się wymogów i potrzeb, wynikających z uwarunkowań o charakterze strategicznym, odnoszących się do polityki państwa. W szczególności proces ten związany był z włączeniem Polski do Unii Europejskiej, a następnie do strefy Schengen.
Dziś Straż Graniczna jest profesjonalną formacją graniczno-migracyjną. Do podstawowych zadań formacji należy m.in. ochrona granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego oraz rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
Liderzy inwestycji. Chełm idzie w górę
43
PFR tworzy w Chełmie nowe miejsca pracy
2 439
Kolejowa w remoncie
362
Wakacyjna Trasa Dwójki w Chełmie!
82 060
Galeria się zapełnia
2 657
REKLAMA