REKLAMA
Rosną straty chełmskich spółek komunalnych. Pensje ich prezesów… też rosną
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

O tym, że wyniki finansowe chełmskich spółek w ostatnich latach systematycznie się pogarszają pisaliśmy już wielokrotnie. W roku 2015 spółki łącznie odnotowały zysk sięgający prawie 400 tysięcy złotych. Jeszcze w roku 2016 miały zysk na poziomie 8 tysięcy, jednak w roku 2017 ich strata znacznie przekroczyła 4,1 miliona złotych. Za to prezesi spółek miejskich w większości dostali podwyżki. Analizę przeprowadzili eksperci Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm.

 Strata wzrosła blisko pięciokrotnie

Zgodnie z wszystkimi przewidywaniami rekordzistą 2017 roku w konkurencji „Kto straci więcej” był Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie sp. z o.o. (ChPWiTM) Trzymając się sportowej terminologii – rzutem na taśmę – spółka wygenerowała stratę w wysokości ponad 2,25 miliona złotych. W 2016 roku było to „zaledwie” 530 tysięcy zł. W 2015 roku firma miała zysk sięgający 100 tysięcy zł. Wówczas jednak nie działał jeszcze Park Wodny.


REKLAMA

Czy jakoś przełożyło się to na gratyfikacje dla prezesa spółki? Owszem, chociaż w sposób całkowicie odmienny od tego, którego można by się spodziewać. Do kieszeni prezesa Zbigniewa Mazurka wpłynęło bowiem w zeszłym roku 129 975,69 zł. Dokładnie o blisko 32 tys. zł więcej, co stanowi  33% wynagrodzenia z roku 2016.

Prezes PUM najdroższy nie jest

Kwestię rekordowej straty Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych sp. z  o.o. szczegółowo omawia portal chełmski.eu, jednak warto przypomnieć, że rok 2017 spółka zakończyła wynikiem ponad 1,5 mln zł pod kreską. Jeszcze rok wcześniej było to 870 tys. zł, a w 2015 r. – 678 tys. zł. Wielkim zaskoczeniem była strata, jaką ta firma wykazała za ostatni kwartał 2017 roku. Było to ponad 1 mln zł! Nawet dyrektor Józef Kendzierawski, odpowiedzialny w Urzędzie Miasta Chełm za spółki komunalne, nie był w stanie wyjaśnić przyczyn tego stanu rzeczy.

Systematycznie pogarszające się wyniki  PUM sp. z o.o. nie zmieniły oceny pracy prezesa spółki. Jego wynagrodzenie w 2017 oczywiście wzrosło. Nie był to jednak wzrost tak spektakularny jak w przypadku ChPWiTM. Marian Tywoniuk w 2016 r. zarobił 82 982,50 zł, a w roku 2017 za swoją pracę otrzymał 84 069,13 zł.

W MPRD kokosów nie ma

Tradycyjnie bardzo złe wyniki osiąga walczące o przetrwanie Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. Firma pobiła w 2017 roku swój rekord i odnotowała stratę ponad 1,5 mln zł. W 2016 roku było to 1,36 mln zł, a w 2015 r. zaledwie 1,34 mln. zł. W naszym rankingu wynik MPRD wystarczył jednak tylko do zajęcia trzeciego miejsca.

Ta spółka jest jedynym przypadkiem, gdzie bardzo kiepskie wyniki finansowe znalazły swoje odzwierciedlenie w zmianach kadrowych. Prezesa Krzysztofa Mazurka, na początku roku 2017 zastąpił Sebastian Łukowiec, pracujący wcześniej jako naczelnik Wydziału Utrzymania Dróg w Zarządzie Dróg Miejskich. Trzeba jednak zaznaczyć, że Mazurek sam zrezygnował ze stanowiska z przyczyn zdrowotnych. I właśnie zmianą prezesów należy chyba tłumaczyć to, że w MPRD sp. z o.o. zarobki na stanowisku prezesa w 2017 roku  (78 720 zł) były niższe, niż w roku 2016 (83 805 zł).

Autobusy jadą powoli, pensja prezesa mknie

Niestety Chełmskie Linie Autobusowe sp. z o.o. nadal nie potrafią poradzić sobie z ogromnymi trudnościami finansowymi, które trapią tę spółkę od lat. W 2017 r. kierowana przez Zbigniewa Grzesiaka firma osiągnęła najgorszy wynik od trzech lat – strata sięgnęła kwoty ponad 1,3 mln zł. W 2016 r. było to „tylko” 674 tys. zł. Wówczas jednak interweniowało miasto, które po stracie z 2015 roku (ponad 1,14 mln zł) sypnęło budżetową kasą.

Fatalne wyniki CLA sp. z o.o. wymagają zdecydowanych działań. I jak się wydaje, firma je podjęła! Wynagrodzenie jej prezesa w 2017 roku wzrosło o ponad 10 tys. zł czyli (12%)  w porównaniu do 2016 roku. Prezes może więc pochwalić się rocznym dochodem w wysokości 100 637,82 zł.

Ścieki jak leniwie płynęły, tak płyną. Kasa dla prezesa leje się strumieniem

Rok 2017 nie był łaskawy również dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. Trzeci rok z rzędu firma zanotowała spadek zysku. Tym razem wyjątkowo duży 1,44 mln zł wobec ponad 2,54 w roku 2016. Jednak jeszcze rok wcześniej zysk sięgnął prawie 2,8 mln zł.

W listopadzie 2017 r. z funkcją prezesa – w atmosferze pewnego skandalu – pożegnał się Zbigniew Matuszczak. Jego miejsce zajął Andrzej Roguski. Mimo poważnego spadku zysku, zarobki nowego prezesa były większe o ponad 42 tys. zł (co stanowi 41%) w stosunku do 2016 r..

Ciepłe kaloryfery i posadka ciepła

Niestety w 2017 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. dołączyła do listy spółek miejskich, w których zyski spadły. Firma osiągnęła oczywiście wynik dodatni – prawie 0,5 mln zł. Tylko nieco mniej niż w roku 2016 – 0,51 mln zł, ale więcej niż w 2015 r., kiedy było to 0,45 mln zł. Te niewielkie wahania spółka tłumaczy realizowanymi inwestycjami.

Sytuacja prezesa Mirosława Iwińskiego nie wygląda więc najlepiej. Kierowana przezeń firma straciła zbyt mało, by prezes mógł liczyć na podwyżkę. I rzeczywiście w 2017 roku zarobił tylko 2% więcej niż tok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że prezes klepie biedę – w 2016 roku zarobił 111 575 zł, a w 2017 r. już 113 799,31 zł.

Na koniec spółki, które zarabiają

Dwie komunalne spółki wyraźnie odstają od reszty. Są to Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami sp. z o.o. i Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Obie w roku 2017 odnotowały wzrost zysków.

W przypadku PGO zyski rosną od trzech lat. O ile w 2015 roku było to zaledwie ponad 140 tys. zł, o tyle w roku ubiegłym wynik udało się prawie potroić – zysk sięgnął około 420 tys. zł. Na stosowną rekompensatę za ten wynik mógł więc liczyć prezes Marcin Czarnecki. I takową otrzymał. O ile w 2016 roku zarobił 82 365 zł, o tyle już w 2017 było to 112 537 zł. Wzrost blisko 37%.

Nieco mniejszymi zyskami pochwalić się może Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Pamiętając wyniki PUM, CLA i Parku Wodnego, nie powinniśmy jednak wybrzydzać. Spółka systematycznie rośnie – w 2015 r. miała zysk na poziomie 79 tys. zł, ale w 2017 r. było to 83 tysiące złotych.

Bogdan Drygasiewicz rozpoczął pracę na stanowisku prezesa spółki w czerwcu 2017 roku i w tym czasie zarobił 36 811,51 zł. Niestety nie udało nam się odnaleźć oświadczenia majątkowego jego poprzednika za rok 2016.

***

Wszystkie dane użyte w publikacji pochodzą z:

 1. oświadczeń majątkowych publikowanych na tronie internetowej BIP Urzędu Miasta Chełm,
 2. rachunków wyników i bilansów spółek opublikowanych na stronie internetowej naszchelm.eu

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • ax
  o 19:08

  „Mieszkanka” proponuję …skończ już i wstydu sobie oszczędz!

  P.S moja wiedza jest tylko i wyłącznie moją wiedzą i na pewno nie będę się nią z tobą dzielił!
  I wiem co mówię! Na tym skończę!

  + 22
  - 22
 • ax
  o 18:48

  Masz Ksawery odpowiedz Trolla ” Mieszkanka”! I na cóż się zdały Twoje nauki?
  ” Mieszkanka
  31 lipca 2018 o 16:39
  ax ten sie smieje kto sie smieje ostatni. Ty tlusty kocie p.Fisz i adwokacie Tywoniuka zabierz sie do pracy bo tylko zerujesz na ludziach.Jak tacy jak ty maja jeszcze czelnosc kogokolwiek pouczać. To ty bierzesz pieniądze za to ze ludzie nie maja gdzie mieszkać. Czyżbys co wiedział o sadach i prokuraturze oczym inni nie wiedzą? Tobie juz niewiele czasu zostalo to szczekasz i obrażasz tacy jak ty jak nie wiedza co powiedziec to atakują i ujadaja.

  Nawet nie zdążyłem Tobie odpisać! Taki typ. Ja od społeczeństwa niczego nie oczekuję, nie mam takich potrzeb! Nawet nie chodzę na wybory, skoro nie ma w czym wybierać! To jest plebiscyt a nie wybory! Więc po co? Ponieważ każdy sądzi wobec siebie to podejrzewam Ty masz takie potrzeby od społeczeństwa żeby „trzeźwo zagłosowało lub nie …na WAS” i „nie głosowało lub nie … na Nas”, czy jakoś tak! Choć i tak nikt tu nie wiem kto to „WAS”, i kto to ” nie Was” itd ! No i instynktownie jak „Mieszkanka” szukasz wroga ,żeby na nim się „zemścić za lata upokorzeń i tego że nikt Cię nie słucha” A wydaje Ci się że słuchać Cię powinni wszyscy. A społeczeństwo głosuje jak chce i to cię niewątpliwie wkurza i frustruje! Rozumiem to! Ale mnie to zupełnie nie obchodzi! Niech głosują na „Was” czy odwrotnie! Bo już się pogubiłem!

  + 22
  - 22
 • Ksawery
  o 18:39

  Mark
  Oczywiście , że masz rację…..biadolenie,narzekanie i mówienie nic się nie da zrobić, porównywanie do innych ościennych miast…to dewiza
  rządzących w Chełmie i ekipy ,,propagandy,,… Rządzący tym miastem ….Wam brak pomysłów i chęci do działania!!!!! Jeśli chce się coś zmienić to trzeba wiedzieć co !! Może zweryfikować posiadane stanowiska w urzędzie i wybrać najlepszych i uzupełnić
  młodymi, wykształconymi ludźmi,ale nie po znajomości i nie po tym
  kto do jakiej przynależy….. ogłaszać konkursy na stanowiska ,itp.
  Porównywanie do lat minionych to już było i minęło! Słusznie Mark
  powiedział , że nie sztuką jest wybudować zakład ,ale sztuką jest
  wiedzieć o zapotrzebowaniu rynku,znalezieniu nabywców i zbycie
  towaru….. Ciężka sprawa?nic nie przychodzi (generalnie) łatwo…jak to mówi przysłowie ,,bez pracy nie ma kołaczy,,

  + 22
  - 22
 • ax
  o 18:28

  Ksawery ! Po pierwsze to nie jest kobieta ta mieszkanka , tylko jakiś TROLL! Kobiety w taki knajacki sposób się nie wypowiadają!!!! Dwa. Ja raczej unikam rozmowy z tym TROLLEM, ale to on mnie ciągle zaczepia i ciągle daje sobie upust swoim chorym emocjom! To można sprawdzić.Ja nie jestem żaden „człowiek władzy” tylko ten Troll ciągle mnie w to wkręca i ciągłe łaja ! Więc daje odpór adekwatny do poziomu tego trolla! Kiedyś odpisałem bardzo grzecznie i kulturalnie to w zamian ” wylała na mnie „kubeł pomyj” . Skoro chce to proszę bardzo! Ja do tego trolla nie piszę to on /mieszkanka/ ciągle pisze do mnie! U takiego kultury za grosz to co tu się bawić. Chama trzeba nauczyć kultury.
  Ale cham to tylko bat rozumie!

  + 22
  - 22
 • Viktor
  o 17:01

  Czytam i wprost wierzyć się nie chce, że niektórzy tu ,na tym portalu
  O dłuższego czasu pozwalają sobie na niewybredne impertynencje,
  pod adresem osób mających inne poglądy na tę szarą chełmska
  rzeczywistość…… jeśli tak ma być dalej to proszę o interwencję ze strony portalu…….tematem nie jest kampania wyborcza p.Fisz,tylko
  efekty Jej pracy i sprawowanego nadzoru w odniesieniu do podległych spółek komunalnych w mijającej kadencji…..trzeciej kadencji…….to powinno być miernikiem zbliżających się wyborów!!!!
  Panowie ax i inni……nie na tym polega dialog!!

  + 22
  - 22
 • Mieszkanka
  o 16:39

  ax ten sie smieje kto sie smieje ostatni. Ty tlusty kocie p.Fisz i adwokacie Tywoniuka zabierz sie do pracy bo tylko zerujesz na ludziach.Jak tacy jak ty maja jeszcze czelnosc kogokolwiek pouczać. To ty bierzesz pieniądze za to ze ludzie nie maja gdzie mieszkać. Czyżbys co wiedział o sadach i prokuraturze oczym inni nie wiedzą? Tobie juz niewiele czasu zostalo to szczekasz i obrażasz tacy jak ty jak nie wiedza co powiedziec to atakują i ujadaja.

  + 22
  - 22
 • Ksawery
  o 16:37

  ax
  Gdybyś miał chociaż krztynę kultury osobistej i minimum wychowa
  nią wyniesionego z domu to nie odważył byś się ubliżać kobiecie na
  forum i w ogóle nie zaczepiał byś tematu z Trubakowskiej……nawet
  jeśli jesteś poplecznikiem wszystkiego złego tej ekipy……ujadasz już
  od x czasu i co? myślisz , że to podnosi twoje chore ego? Wstyd i hańba,czepiles się jak rzep psiego ogona i pouczasz wszystkich dookoła…..to ci dodaje splendoru? Dajesz ,,nauki,, ludziom których
  nie znasz,ublizasz.Jesli rzeczywiście jesteś członkiem ekipy rządzącej
  to można ,, pogratulować,,i powiedzieć ….jaki pan ,taki kram………
  Biadolenie, głupie docinki, czego oczekujesz od społeczeństwa?
  Nikt trzeźwo myślący wbrew wszystkiemu nie powinien głosować na
  ,,Was,,

  + 22
  - 22
 • ax
  o 15:10

  Mieszkanka wiesz co ja na to? Wielkie HA> HA>HA! Jak są wolne mieszkania to daj ogłoszenie na tablicy ogłoszeń UM ,tam tyle osób przychodzi w tych sprawach. Dlaczego nie dasz tego ogłoszenia?
  W czym problem? Tylko tutaj się produkujesz? Ci którzy szukają mieszkań tu nie zaglądają! Nie dajesz tych ogłoszeń bo to oczywiście wszystko fikcja na użytek fałszywej propagandy którą uprawiasz ! Szczekasz szczekasz , warczysz i warczysz i wzbudzasz tylko” śmiech na sali” . PUM jak wami zarządzał tak dalej zarządza i będzie zarządzał , prokuratura was olała bo to był stek bzdur, tylko patrzeć jak Sąd w Lublinie uchyli waszą uchwałę o wyborze…, jak już tego nie zrobił! itd. Klapa na całym froncie! Tylko ci to zostało, trochę tutaj „poujadać”, bo ugryźć już nie masz czym! Śmieszna jesteś , tam z ciebie w tej wspólnocie to wszyscy „mają ubaw po pachy” z tych twoich wpisów!
  Pisz dalej ,będzie się z czego śmiać!

  + 22
  - 22
 • Mieszkanka
  o 14:41

  ax.ty sie moja gumka nie martw.zacznij myslec o swojej d……e jak po wyborach cię wykopia.ty opasły komunistyczny kocie masz wille za miastem za pieniadze podatników i jeszcze szczekasz.a ludzie kupują tu mieszkania i zaczynają myśleć inaczej jak Tywoniuk ich nauczał swoim komunistyczmym bełkotem.jestescie zaklamani piszac ze nie ma mieszkań lokatorskich.One sa tylko wy jesteście zaklamani i czekacie na łapówki zeby dac ludziom mieszkanie.A pozwalacie tu tobic meline dla ludzi , ktorzy mieszkają bez przydziału. I gdzie wasze dobre gospodarowanie.Dajcie ludziom mieszkania to moze beda na eas glosowac.a tobie wara od moich decyzji czy mam glosowac czy nie.Wez Tywoniuka pod rękę i agituj za pieniądze wspólnot

  + 22
  - 22
 • Mark
  o 14:00

  Sawa ,jesteś w błędzie.Uważasz że powinniśmy się zamknąć na kilku osiedlowych sklepikach a na poważniejsze zakupy wybierać się do Lublina lub Zamościa. Wszędzie to się sprawdziło tylko w Chełmie jak zwykle nie ! Oczywiście że są nowe miejsca pracy i to dużo zobacz sobie po statystykach że w Chełmie jest aktualnie najniższe bezrobocie od lat, pomimo braku inwestycji! Nie będę ci robił wykładu z historii i historii ekonomi, sam sobie poczytaj. Dodam tylko żeby nie handel to by nie było rozwoju cywilizacji , do dzisiaj siedzielibyśmy w społecznościach plemiennych i produkowali wyłącznie na swoje potrzeby. Na handlu rosły imperia , dzięki handlowi swoją potęgę ekonomiczną budowały nawet miasta – państwa np.Wenecja itd itd. A Ty mówisz że to nie istotne , nic z tego nie ma! Co za bzdury! A odnośnie produkcji „bez głowy” czyli bez handlu to już mieliśmy w swojej historii dobitny przykład . Fabryka Obuwia! Produkowała tylko nie było zbytu na ten towar.Nie było pomysłu że się produkuje żeby sprzedawać a nie produkować dla samej produkcji. I skończyło się wielką plajtą. Nie wiesz o tym wszystkim? To na jakim świecie Ty żyjesz? W dzisiejszym świecie wyprodukować to nie problem. Sprzedać to,wypromować itd to jest problem! Nie wiesz o tym?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Wmurowano kamień węgielny pod Galerię Chełm
  1 023
  Nowe samoloty przekazane studentom
  174
  Będą stypendia dla najzdolniejszych
  653
  Wybierz Społecznika Roku
  345
  Szkoły szykują się do strajku
  414
  REKLAMA