REKLAMA
Rosną straty chełmskich spółek komunalnych. Pensje ich prezesów… też rosną
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

O tym, że wyniki finansowe chełmskich spółek w ostatnich latach systematycznie się pogarszają pisaliśmy już wielokrotnie. W roku 2015 spółki łącznie odnotowały zysk sięgający prawie 400 tysięcy złotych. Jeszcze w roku 2016 miały zysk na poziomie 8 tysięcy, jednak w roku 2017 ich strata znacznie przekroczyła 4,1 miliona złotych. Za to prezesi spółek miejskich w większości dostali podwyżki. Analizę przeprowadzili eksperci Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm.

 Strata wzrosła blisko pięciokrotnie

Zgodnie z wszystkimi przewidywaniami rekordzistą 2017 roku w konkurencji „Kto straci więcej” był Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie sp. z o.o. (ChPWiTM) Trzymając się sportowej terminologii – rzutem na taśmę – spółka wygenerowała stratę w wysokości ponad 2,25 miliona złotych. W 2016 roku było to „zaledwie” 530 tysięcy zł. W 2015 roku firma miała zysk sięgający 100 tysięcy zł. Wówczas jednak nie działał jeszcze Park Wodny.


REKLAMA

Czy jakoś przełożyło się to na gratyfikacje dla prezesa spółki? Owszem, chociaż w sposób całkowicie odmienny od tego, którego można by się spodziewać. Do kieszeni prezesa Zbigniewa Mazurka wpłynęło bowiem w zeszłym roku 129 975,69 zł. Dokładnie o blisko 32 tys. zł więcej, co stanowi  33% wynagrodzenia z roku 2016.

Prezes PUM najdroższy nie jest

Kwestię rekordowej straty Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych sp. z  o.o. szczegółowo omawia portal chełmski.eu, jednak warto przypomnieć, że rok 2017 spółka zakończyła wynikiem ponad 1,5 mln zł pod kreską. Jeszcze rok wcześniej było to 870 tys. zł, a w 2015 r. – 678 tys. zł. Wielkim zaskoczeniem była strata, jaką ta firma wykazała za ostatni kwartał 2017 roku. Było to ponad 1 mln zł! Nawet dyrektor Józef Kendzierawski, odpowiedzialny w Urzędzie Miasta Chełm za spółki komunalne, nie był w stanie wyjaśnić przyczyn tego stanu rzeczy.

Systematycznie pogarszające się wyniki  PUM sp. z o.o. nie zmieniły oceny pracy prezesa spółki. Jego wynagrodzenie w 2017 oczywiście wzrosło. Nie był to jednak wzrost tak spektakularny jak w przypadku ChPWiTM. Marian Tywoniuk w 2016 r. zarobił 82 982,50 zł, a w roku 2017 za swoją pracę otrzymał 84 069,13 zł.

W MPRD kokosów nie ma

Tradycyjnie bardzo złe wyniki osiąga walczące o przetrwanie Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. Firma pobiła w 2017 roku swój rekord i odnotowała stratę ponad 1,5 mln zł. W 2016 roku było to 1,36 mln zł, a w 2015 r. zaledwie 1,34 mln. zł. W naszym rankingu wynik MPRD wystarczył jednak tylko do zajęcia trzeciego miejsca.

Ta spółka jest jedynym przypadkiem, gdzie bardzo kiepskie wyniki finansowe znalazły swoje odzwierciedlenie w zmianach kadrowych. Prezesa Krzysztofa Mazurka, na początku roku 2017 zastąpił Sebastian Łukowiec, pracujący wcześniej jako naczelnik Wydziału Utrzymania Dróg w Zarządzie Dróg Miejskich. Trzeba jednak zaznaczyć, że Mazurek sam zrezygnował ze stanowiska z przyczyn zdrowotnych. I właśnie zmianą prezesów należy chyba tłumaczyć to, że w MPRD sp. z o.o. zarobki na stanowisku prezesa w 2017 roku  (78 720 zł) były niższe, niż w roku 2016 (83 805 zł).

Autobusy jadą powoli, pensja prezesa mknie

Niestety Chełmskie Linie Autobusowe sp. z o.o. nadal nie potrafią poradzić sobie z ogromnymi trudnościami finansowymi, które trapią tę spółkę od lat. W 2017 r. kierowana przez Zbigniewa Grzesiaka firma osiągnęła najgorszy wynik od trzech lat – strata sięgnęła kwoty ponad 1,3 mln zł. W 2016 r. było to „tylko” 674 tys. zł. Wówczas jednak interweniowało miasto, które po stracie z 2015 roku (ponad 1,14 mln zł) sypnęło budżetową kasą.

Fatalne wyniki CLA sp. z o.o. wymagają zdecydowanych działań. I jak się wydaje, firma je podjęła! Wynagrodzenie jej prezesa w 2017 roku wzrosło o ponad 10 tys. zł czyli (12%)  w porównaniu do 2016 roku. Prezes może więc pochwalić się rocznym dochodem w wysokości 100 637,82 zł.

Ścieki jak leniwie płynęły, tak płyną. Kasa dla prezesa leje się strumieniem

Rok 2017 nie był łaskawy również dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. Trzeci rok z rzędu firma zanotowała spadek zysku. Tym razem wyjątkowo duży 1,44 mln zł wobec ponad 2,54 w roku 2016. Jednak jeszcze rok wcześniej zysk sięgnął prawie 2,8 mln zł.

W listopadzie 2017 r. z funkcją prezesa – w atmosferze pewnego skandalu – pożegnał się Zbigniew Matuszczak. Jego miejsce zajął Andrzej Roguski. Mimo poważnego spadku zysku, zarobki nowego prezesa były większe o ponad 42 tys. zł (co stanowi 41%) w stosunku do 2016 r..

Ciepłe kaloryfery i posadka ciepła

Niestety w 2017 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. dołączyła do listy spółek miejskich, w których zyski spadły. Firma osiągnęła oczywiście wynik dodatni – prawie 0,5 mln zł. Tylko nieco mniej niż w roku 2016 – 0,51 mln zł, ale więcej niż w 2015 r., kiedy było to 0,45 mln zł. Te niewielkie wahania spółka tłumaczy realizowanymi inwestycjami.

Sytuacja prezesa Mirosława Iwińskiego nie wygląda więc najlepiej. Kierowana przezeń firma straciła zbyt mało, by prezes mógł liczyć na podwyżkę. I rzeczywiście w 2017 roku zarobił tylko 2% więcej niż tok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że prezes klepie biedę – w 2016 roku zarobił 111 575 zł, a w 2017 r. już 113 799,31 zł.

Na koniec spółki, które zarabiają

Dwie komunalne spółki wyraźnie odstają od reszty. Są to Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami sp. z o.o. i Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Obie w roku 2017 odnotowały wzrost zysków.

W przypadku PGO zyski rosną od trzech lat. O ile w 2015 roku było to zaledwie ponad 140 tys. zł, o tyle w roku ubiegłym wynik udało się prawie potroić – zysk sięgnął około 420 tys. zł. Na stosowną rekompensatę za ten wynik mógł więc liczyć prezes Marcin Czarnecki. I takową otrzymał. O ile w 2016 roku zarobił 82 365 zł, o tyle już w 2017 było to 112 537 zł. Wzrost blisko 37%.

Nieco mniejszymi zyskami pochwalić się może Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Pamiętając wyniki PUM, CLA i Parku Wodnego, nie powinniśmy jednak wybrzydzać. Spółka systematycznie rośnie – w 2015 r. miała zysk na poziomie 79 tys. zł, ale w 2017 r. było to 83 tysiące złotych.

Bogdan Drygasiewicz rozpoczął pracę na stanowisku prezesa spółki w czerwcu 2017 roku i w tym czasie zarobił 36 811,51 zł. Niestety nie udało nam się odnaleźć oświadczenia majątkowego jego poprzednika za rok 2016.

***

Wszystkie dane użyte w publikacji pochodzą z:

 1. oświadczeń majątkowych publikowanych na tronie internetowej BIP Urzędu Miasta Chełm,
 2. rachunków wyników i bilansów spółek opublikowanych na stronie internetowej naszchelm.eu

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 22:31

  Zadałem konkretne pytanie,czy obroty handlu zmienią się,czy tylko relokacja.Idiota by zrozumiał takie proste pytanie.Jeżeli obroty
  nie zmienią się to i dochody miasta nie wiele.Zrozumiał?

  + 22
  - 22
 • Ksawery
  o 21:48

  ax…..
  Nie ma sensu dyskutować , słowo przeciw słowu! Nie rozumiemy
  się…….SORY!!!!

  + 22
  - 22
 • ax
  o 21:41

  Viktor! Podejrzewam że należysz do „sekty tłustych kotów z PO”! Więc nie kracz, nie kracz bo wykraczesz i przyjdzie PiS i was tam wyczyści w tym Lublinie i „koryto” się skończy! Wtedy z podkulonym ogonem przyjdzie się…itd!Tto może być bardziej prawdopodobny wariant niż przegrana Fisz. Jesteś przecież inteligentnym facetem i sam widzisz , ona nawet jak by chciała to nie ma z kim przegrać! Przynajmniej z tego co teraz widać a na więcej się chyba nie zanosi!

  p.s jeżeli wyczuwasz koniunkturę i już pracujesz dla PiS ( sprytnie) to przyszłość przed Tobą!
  Chełm nie ma świetlanej przyszłości. Ma tylko terazniejszość i długo długo , długo…. to samo!

  + 22
  - 22
 • Viktor
  o 21:20

  Mandaryn,ax…..
  Mnie to obchodzi najmniej……..ciesz się z tego co masz,z tego że inni
  się cieszą z tej świetlanej przyszłości chełmskiej…..ja mam z czego
  żyć, gdzie mieszkać i nie muszę zabiegać o względy p.Fisz,ale ty?
  podejrzewam, że jak będzie przegrana komuchów chełmskich
  to łatwo i wesoło nie będzie! Oj,nie będzie!!…. jałowa i bezprodukty-wna dyskusja, orłem nie jesteś,ale produkuj się dalej !!!!!

  + 22
  - 22
 • Mandaryn
  o 20:40

  Pan Viktor! Jak Pan widzisz wszyscy są zadowolenia z Pani Fisz,z wyników spółek i Prezydent i Radni i pracownicy i mieszkańcy i nikt nie narzeka i narzekać nie chce! I co Pan z tym zrobisz? Będziesz musiał z tym jakoś żyć, Pan Viktor. Oj ,nie będzie to łatwe życie!

  + 22
  - 22
 • ax
  o 20:35

  Sawa jak chcesz wiedzieć to zamów sobie badania , zapłać i będziesz wiedział! Wiedza kosztuje!
  Jeżeli ktoś chciał ponad 10 lat temu wydać 150 milionów zl , a to nie to samo co 150 tys zł jak się chce otworzyć sklepik, swoich prywatnych pieniędzy to chyba wiedział co robi i miał to wszystko zbadane
  i przekalkulowanie . I to jest odpowiedz na twoje pytanie. To są fakty a nie gdybanie!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 19:49

  Ludzie,ile % mieszkańcy Chełma kupują poza Chełmem,a o ile mniej będą kupować po otwarciu np.galerii Chełm?Czekam na konkretną odpowiedź.

  + 22
  - 22
 • ax
  o 19:42

  Panie Viktor. Czyżby Pan został w Chełmie namaszczony na ” paskowego”i będziesz teraz Pan nas pouczał jaki to ma być „temat dialogu”? Jak Pan widzi ludzi dyskutują tak jak chcę i na temat jaki chcą! A nie tak jak Panu się wydaje! Przecież ten tekstu” u góry” jest nierzetelny , nie ma wypowiedzi obu zainteresowanych stron, nie wyjaśnia obiektywnie przyczyn wzrostu strat czy wzrostu tych wynagrodzeń np. przyczyn obiektywnych wynikających ze względów formalno – prawnych jak to niektórzy zwracali na to uwagę. Tekst jest ewidentnie zmanipulowany w oparciu o wyciągnięte fragmentaryczne dane i przedstawione w sposób tendencyjny pod z góry założoną tezę. To czysta propagandowa robota jak za komuny! Manipulacja faktami mająca potwierdzić jedyna słuszną tezę.
  I jak widać nie bardzo kto chce krytykować Fisz a tym bardziej zajmować się tym tematem. Bardzo słaba robota propagandowa , nie wywołująca emocji, więc z tego dialogu nic nie będzie!
  Chcecie zrobić na siłę? Nie umiecie się zabierać fachowo do tej roboty! To bełkot !

  + 22
  - 22
 • Mark
  o 19:23

  Ksawery. Ja nie bardzo rozumiem kontekstu Twojej wypowiedzi.Ja odpowiedziałem Sawie że jest w błędzie na Jego wypowiedzi że ” z handlu miasto nic nie ma”, tam coś „ax” pisał i że handel nie tworzy nowych miejsc pracy itd. A przecież nie o to chodzi czy handel czy produkcja. Nie będę tego tematu tu rozwijał bo nie to miejsce a Sawa i tak chyba zostanie przy swoim.

  + 22
  - 22
 • ax
  o 19:13

  Panie Viktorze. Słusznie , czekamy „na przekaz dnia z chełmskiej nowogrodzkiej” ! Jak ma wyglądać dialog na dzisiaj! No i kto jest dzisiaj ” be” a kto” cacy”. Proszę o szczegółową instrukcję!

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  3 684
  Ferie. Nie siedź w domu
  457
  Plac wypięknieje
  1 257
  Koncepcja programowa na S12
  2 294
  Zapłacimy za parkingi?
  650
  REKLAMA