REKLAMA
Rozpoczęły się „Ferie z WOT”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ponad 100 ochotników stawiło się w sobotę na terenie jednostki wojskowej w Lublinie, aby rozpocząć szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT”.

REKLAMA

Rozpoczęły się ferie zimowe w województwie lubelskim. Ponad 100 ochotników, w tym uczniowie, studenci i nauczyciele z całego województwa, postanowiło spędzić je w nietypowy sposób – wstąpili w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i rozpoczęli swoje pierwsze szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”.


REKLAMA

To pierwsze w tym roku tego typu szkolenie organizowane w lubelskiej brygadzie, przygotowane z myślą o młodych osobach, które czas wolny od nauki chcą poświęcić na zdobywanie umiejętności wojskowych.
Będą szkolić się z zakresu, m.in. taktyki, topografii, udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz prowadzenia skutecznego ognia z broni będącej na wyposażeniu. Szkolenie potrwa dwa tygodnie i zakończy się uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się 24 lutego w Łukowie.

Szkolenie podstawowe jest bardzo intensywne, będzie wiele przedsięwzięć szkoleniowych do zrealizowania: m.in. szkolenie ogniowe, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna. Mało będzie szkoleń o charakterze stacjonarnym, kładziemy nacisk na szkolenie ogniowe i działanie w terenie – mówi mjr Piotr Sanetra, zastępca dowódcy 21 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie.

„Ferie z WOT” to odpowiedź na duże zainteresowanie służbą wojskową w naszym województwie wśród osób młodych. Przypomnijmy, średnia wieku w lubelskiej brygadzie to 30 lat, a 24% stanowią studenci.

Michał – jeden z ochotników, uczeń Technikum Ekonomicznego w Chełmie powiedział:

Z mojej  szkoły razem ze mną dziś do WOT wstępuje dziesięć osób, w tym trzy dziewczyny. Czujemy się zobowiązani, aby służyć Polsce, chcemy też sami się sprawdzić. Szkolenie na feriach jest dobre, bo nie będziemy robić sobie zaległości w szkole.

Tzw. „szesnastka” otwiera trzyletni cykl szkolenia żołnierzy WOT, który  podzielony jest na trzy etapy: szkolenia indywidualne, specjalistyczne oraz zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się podczas weekendowych szkoleń rotacyjnych, odbywających się minimum dwa dni w miesiącu oraz podczas dwutygodniowych szkoleń rotacyjnych na poligonach.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakim cieszy się służba w wojsku wśród osób młodych, lubelska brygada już planuje letnią edycję szkolenia podstawowego „Wakacje z WOT”.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Zacznijmy myśleć o miejskiej zieleni
678
Chełm Drop Festiwal Hip-hop – Dzień 1
19 804
Miasto wydało oświadczenie ws. DK12
5 709
Z ostatniej chwili! Budimex rezygnuje z przebudowy DK12
6 544
Prokuratura zajmie się miejskimi spółkami
2 578
REKLAMA