REKLAMA
Roztocze wkrótce na torach!
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

PKP Intercity przeprowadziło plebiscyt na nazwy pociagów. Pasażerowie zdecydowali, że ten kursujący na trasie z Chełma, przez Lublin, do Warszawy będzie nosił nazwę ,,Roztocze”.

Przewoźnik przygotował trzy propozycje, są to: „Czechowicz”, „Roztocze” oraz „Biernat”. Pierwsza nawiązuje do wybitnego lubelskiego poety Józefa Czechowicza, ,,Roztocze” odnosi się do krainy geograficznej, a ,,Biernat” z Lublina to renesansowy poeta, który był autorem jednej z pierwszych książek wydrukowanych w języku polskim pt. „Raj Duszny”.

Głos można było oddać przez Facebooka na profilu ,,PKP Intercity. Pociąg do podróży”. Ostatecznie głosy pasażerów  przesądziły, że pociąg będzie nazywał się ,,Roztocze”. Czy nazwa jest adekwatna? Spytaliśmy o to naszych czytelników.

REKLAMA

Gdyby podróżował do Zamościa, to może i miałoby to sens. Sama zaproponowałabym ,,Kredowy” albo,,Bielucha” – mówi Anna.

Nazwa dla pociągu? A może ,,Golem” nawiązując do naszej legendy? Parę osób mogłoby się dowiedzieć więcej na ten temat – dodaje Krzysztof.

Niech będzie to ,,Niedźwiadek”! Ostatecznie niech nawiązuje do innej legendy miejskiej – ,,Galerii Chełmskiej” (śmiech). To byłoby najlepsze – podsumował Andrzej.

A wy jaką nazwę zaproponowalibyście dla pociągu?

***

Tegoroczny plebiscyt na nazwy pociągów cieszył się dużym zainteresowaniem podróżnych. W internetowym, ogólnopolskim głosowaniu wzięło udział 78,5 tys. osób. W nowym rozkładzie jazdy 2017/2018 w innych województwach pojawią się m.in. TLK „Oscypek”, „Spodek”, „Molo”, „Połoniny” i IC „Hubal”.

Pełna lista pociągów z nazwami wybranymi przez internautów poniżej.

Komentarze

 • max
  o 11:22

  A czemu nie Chełmianin,? Od początku lat 80′ był taki pociąg o takiej nazwie przez kilkadziesiąt lat jeździł z Chełma do W-wy a pod koniec jego kursowania, wydłużono jego trasę chyba do Bydgoszczy. A Roztocze też było tylko że jeździło z Hrubieszowa i Rawy Ruskiej przez Zamość i w Rejowcu było łączone z Chełmianinem. W sumie był to najdłuższy pasażerski skład na Lubelszczyźnie liczył od 10 do 12 wagonów.

  + 22
  - 22
 • cati
  o 11:25

  Roztocze kojarzy sie raczej z brudem, bakteriami i kurzem patrzac na niektóre pociagi bedzie pasowało idealnie…

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 10:51

  Ta kolej upadła na łeb,2 propozycje lubelskie,jedna zamojsko-lwowska.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA