REKLAMA
Russell Crowe i historia genialnego matematyka
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jutro (3 sierpnia) tuż po zmroku startuje kolejna projekcja w Kinie Letnim pod gwiazdami. Jak co roku zapraszamy na dziedziniec Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Podwalnej.

Tym razem zobaczymy amerykański film biograficzny wyprodukowany w 2001 roku. Oparty częściowo na biografii profesora Johna Nasha Jr. – matematyka i noblisty w dziedzinie ekonomii. Film powstał na podstawie książki Sylvii Nasar pod tym samym tytułem.

W roku 1947 cierpiący na schizofrenię John Nash przybywa na Uniwersytet Princeton, aby zacząć podyplomowe studia matematyczne. Myśli o dokonaniu wielkiego odkrycia naukowego, dzięki któremu zyskałby wysoką pozycję i znaczenie w środowisku naukowym. Pewnego wieczoru w pubie, obserwując rywalizację kolegów o względy atrakcyjnej blondynki, Nash wpada na pewien pomysł. W rezultacie powstaje praca na temat teorii gier.Po kilku latach choroba nasila się. Nash zaczyna zachowywać się w sposób obsesyjny. Lekarze diagnozują u Nasha zaawansowaną schizofrenię paranoidalną. Leki zapobiegające nawrotom choroby otumaniają go, nie potrafi tworzyć, nie potrafi się skupić, nie prowadzi. To prowadzi do odstawienia przez niego leków, co kończy się nawrotem halucynacji. Powoli oswajając się ze społeczeństwem i ignorując halucynacje, Nash zaczyna pracować na uczelni. W 1994 Nash otrzymuje nominację do Nagrody Nobla za swoją teorię.

 

REKLAMA
Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Jeden ze skazanych ws. kupowania głosów był członkiem Postaw na Chełm i SLD
4 653
Głos za cztery piwa albo butelkę taniego wina
4 346
Hejtują, obrażają i sieją dezinformację. Armia trolli przejmuje Facebook’a w Chełmie.
4 330
Te wybory mogą przynieść zmiany w Chełmie. Zaskakujące sondaże.
6 254
Konferencja i nowa atrakcja turystyczna
4 535
REKLAMA