REKLAMA
Russell Crowe i historia genialnego matematyka
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jutro (3 sierpnia) tuż po zmroku startuje kolejna projekcja w Kinie Letnim pod gwiazdami. Jak co roku zapraszamy na dziedziniec Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Podwalnej.

Tym razem zobaczymy amerykański film biograficzny wyprodukowany w 2001 roku. Oparty częściowo na biografii profesora Johna Nasha Jr. – matematyka i noblisty w dziedzinie ekonomii. Film powstał na podstawie książki Sylvii Nasar pod tym samym tytułem.

REKLAMA

W roku 1947 cierpiący na schizofrenię John Nash przybywa na Uniwersytet Princeton, aby zacząć podyplomowe studia matematyczne. Myśli o dokonaniu wielkiego odkrycia naukowego, dzięki któremu zyskałby wysoką pozycję i znaczenie w środowisku naukowym. Pewnego wieczoru w pubie, obserwując rywalizację kolegów o względy atrakcyjnej blondynki, Nash wpada na pewien pomysł. W rezultacie powstaje praca na temat teorii gier.


REKLAMA

Po kilku latach choroba nasila się. Nash zaczyna zachowywać się w sposób obsesyjny. Lekarze diagnozują u Nasha zaawansowaną schizofrenię paranoidalną. Leki zapobiegające nawrotom choroby otumaniają go, nie potrafi tworzyć, nie potrafi się skupić, nie prowadzi. To prowadzi do odstawienia przez niego leków, co kończy się nawrotem halucynacji. Powoli oswajając się ze społeczeństwem i ignorując halucynacje, Nash zaczyna pracować na uczelni. W 1994 Nash otrzymuje nominację do Nagrody Nobla za swoją teorię.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Jest umowa na nową siedzibę INM
581
Hala produkcyjna już gotowa
661
Stawiamy na naukę
429
Będzie nowa spółka kolejowa
957
Komu mandat do PE? Zobacz listy
982
REKLAMA