REKLAMA
Ruszyła budowa muzeum w Sobiborze. Ale bez Rosjan
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze zakończyły się prace nad zabezpieczeniem polany masowych mogił. Był to pierwszy etap realizacji międzynarodowego projektu utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci w Sobiborze. W pracach nie biorą jednak udziału Rosjanie. Nie zostali dopuszczeni przez polską stronę.

Godne upamiętnienie oraz ochrona i właściwe zabezpieczenie miejsca masowych grobów to najważniejszy element koncepcji utworzenia nowego muzeum. Zgodnie z projektem architektoniczno-artystycznym opracowanym przez zespół architektów w składzie Marcin Urbanek, Piotr Michalewicz, Łukasz Mieszkowski i Mateusz Tański polana została pokryta warstwami geowłókniny oraz kruszywa z białego marmuru. Prace odbywały się pod nadzorem Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy.

Budują muzealne sale

W tym roku planowana jest jeszcze budowa budynku muzealnego z salą wystawową. Jej koszt przekroczy milionów złotych. Zajmie się tym firma WZURIB z Włodawy. Obiekt ma zajmować powierzchnię 760 mkw., a połowę tej powierzchni zajmie stała ekspozycja. Kiedy obiekt będzie gotowy? To już zależy od komitetu, w którym zasiadają przedstawiciele Izraela, Holandii, Słowacji i Polski. To oni podejmą decyzję na temat ostatecznej wizji projektu. Nad całością prac czuwa również Komisja Rabiniczna do spraw cmentarzy.

REKLAMA

Bez Rosjan

Co ciekawe, do udziału w międzynarodowym projekcie ostatecznie niedopuszczono Rosji, która chciała dołożyć do inwestycji pół miliona dolarów. Początkowo Rosjanie byli zaproszeni do wzięcia w nim udziału, jednakże rozmowy pomiędzy obiema stronami miały utknąć w martwym punkcie. Ostatecznie strona rosyjska otrzymała oświadczenie, że projekt zostanie zrealizowany tylko przez jego inicjatorów – Polskę, Izrael, Holandię i Słowację. O sprawie poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Uważamy tą decyzję za nieetetyczną w odniesieniu do prawdy historycznej. Zaangażowanie Rosji w budowę nowego pomnika i muzeum w Sobiborze jest całkowicie uzasadnione. Brak uczestnictwa Rosji w projekcie jest częścią rusofobicznej postawy, którą w ostatnim czasie demonstrowała Warszawa oraz wynika z chęci do narzucenia własnej wersji historii i umniejszenia roli Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej w Drugiej Wojnie Światowej – czytamy w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Według Dariusza Pawłosia, prezesa rządowej Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, która odpowiada za budowę muzeum, „bez względu na polityczne decyzje fundacja nadal będzie współpracować z rosyjskimi środowiskami naukowymi zainteresowanymi dziejami sobiborskiego obozu i jego jeńców”.

 

Komentarze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA