REKLAMA
Są pieniądze na rewitalizację dla Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zarząd województwa lubelskiego podpisał z Ministerstwem Infrastruktury umowę o wspieraniu samorządów w opracowywaniu programów rewitalizacji. Oznacza to, że do Chełma mogą wpłynąć fundusze, które pomogą odrestaurować tereny zdegradowane.

Reklama

Gmina Chełm będzie mogła otrzymać do 200 tysięcy złotych, przy 10 – procentowym wkładzie z własnego budżetu. Uzyskane fundusze mogą pomóc w rewitalizacji miejsc, w których dotychczas ciężko było przeprowadzić jakiekolwiek inwestycje

6 milionów złotych – takimi środkami, województwo chce wspierać gminy w przygotowaniu specjalnych programów. – Są to dodatkowe pieniądze, bo będziemy mieć fundusze na rewitalizację, również w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych – mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego. Kwestia ubiegania się o te pieniądze, leży po stronie władz samorządowych. – Na terenie Chełma i powiatu, jest sporo miejsc i obszarów, które można byłoby zrewitalizować. W wielu z nich mógłby zafunkcjonować biznes – dodaje wicemarszałek.

Jak zapowiada Urząd Miasta, miasto Chełm zamierza ubiegać się o środki w ramach tego programu.  – Należny zwrócić jednak uwagę na fakt, że nie są to środki na działania inwestycyjne ale na dokumenty planistyczne, które zgodnie z przyjętą ustawą o rewitalizacji będą niezbędne do ubiegania się o dofinansowanie w ramach przyszłych naborów wniosków – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydent Agaty Fisz.

Kurczewicz wyjaśnia, że opracowanie programów rewitalizacji, zgodnie z nową ustawą, będzie nadawało tym dokumentom rangę specjalnych form planu zagospodarowania przestrzennego, który będzie narzucał konkretne rozwiązania, koncepcje czy formy np dla tkanki urbanistycznej, zieleni, komunikacji.  – Stąd też ustawowy wymóg szerokich konsultacji społecznych tych dokumentów. Gdzie miasto Chełm dostrzega potrzebę rewitalizacji? Szczegóły obszarów mogących zostać objętych rewitalizacją będą przedmiotem opracowania – dodaje.

Napisz komentarz
 • Widzę że w tym kraju nic się już nie da zrobić bez kasy z unii.

 • Pani prezydent Fisz słowami swego rzecznika powiedziała, że jest zaniepokojona i zmartwiona otrzymanie tych pieniędzy. Nie wie co robić, żeby nic nie robić jak zawsze. Pomysłów jej brak (może lepiej, bezpiecznej i taniej). Bo najłatwiej wydawać ciężko uzbieranie pieniądze społeczne na Wieżę Bubel czyli Aqua Fisz. W mętnej widzie ryby czują się najlepiej.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
  Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
  Na kogo głosowali chełmianie
  Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
  Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
  REKLAMA