REKLAMA
Samolotowe mistrzostwa zakończone
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przez ostatni tydzień niebo nad Chełmem było areną zmagań najlepszych pilotów. Na lotnisku PWSZ zmierzyli się zawodnicy 61. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Seniorów i 47. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Juniorów.

Pierwszy dzień rywalizacji przebiegał pod znakiem lądowań precyzyjnych. Piloci mieli do wykonania cztery różne rodzaje lądowań, tzw. normalne, bez mocy silnika, bez mocy silnika i bez klap oraz znad przeszkody. Lądowania wykonywane były na pasie startowym o szerokości 12 m i długości 70 m. Warto dodać, że  rozpiętość skrzydeł samolotu to ponad 9 m, a prędkość podejścia wynosi około 60 węzłów. To pokazuje, jaką precyzją i spokojem musieli wykazać się uczestnicy zawodów.

Trzy kolejne dni to rywalizacja w konkurencjach nawigacyjnych. Zadaniem pilotów było przelecenie ściśle wyznaczonej trasy, odnalezienie wyłożonych w terenie znaków oraz utrzymanie stałej prędkości lotu. Kontrola czasu nad punktami dokonywana była przez sędziów z dokładnością do dwóch sekund.


REKLAMA

Zadaniem pilotów było przelecenie ściśle wyznaczonej trasy na podstawie znaków, które należało odnaleźć i na tej podstawie odbyć lot. W drugiej kolejności oceniane było latanie ze ściśle określoną prędkością przez punkty trasy z dokładnością do jednej sekundy.

Mistrzostwa dostarczyły wszystkim bardzo wielu emocji. Rywalizacja była zacięta, a poziom wyrównany, ponieważ w zawodach udział wzięli najlepsi z najlepszych. Dzięki temu, przez kilka dni mogliśmy oglądać podniebne wyczyny pilotów wysokiej klasy powiedział Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Zawody odbyły się w ramach cyklu przygotowań Reprezentacji Polski do 24. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym oraz kwalifikacją pilotów do Samolotowej Kadry Narodowej Seniorów i Juniorów AP na rok 2019.

Organizacja mistrzostw nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, które sukcesywnie angażuje się w działania związane z propagowaniem i rozwijaniem kultury lotniczej. Sponsorem zawodów została też największa polska czarterowa linia lotnicza – Enter Air, która już po raz kolejny wsparła też finansowo drużynę PWSZ w Chełmie.

Szczegółowe wyniki rywalizacji można zobaczyć na stronie www.pwszchelm.edu.pl.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Strajk trwa. Egzaminy niezagrożone
411
Otwarcie amfiteatru. Lady Pank i przeboje lat 80-tych
925
Więcej za ogrzewanie
600
Remont „12” do negocjacji
1 114
Rozpoczął się strajk nauczycieli
1 317
REKLAMA