REKLAMA
Ponad setka pomysłów na poprawę stanu naszych osiedli
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W piątek upłynął termin zgłaszania wniosków do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy miasta zgłosili 126 różnych pomysłów. Chełmianie najbardziej chcą remontów dróg i chodników.

Najwięcej, bo aż 20 propozycji wpłynęło od mieszkańców osiedla Działki. Najmniej, bo tylko cztery, z osiedla XXX-lecia. Z osiedla Rejowiecka jest 13 wniosków, ze Śródmieścia – 15, z Zachodu – 14, ze Słonecznego – 17, z Dyrekcji Dolnej – 13, z Dyrekcji Górnej, os. Kościuszki i z os. Cementowni – po 10.

REKLAMA

Na podstawie złożonych projektów, można wnioskować, że Chełmianom – bez względu na miejsce zamieszkania – najbardziej zależy na remontach dróg i chodników, a także na modernizacji oświetlenia. Pojawiło się jednak kilka bardziej oryginalnych pomysłów. Np. mieszkańcy Dyrekcji Dolnej i Górnej oraz  Kościuszki widzieliby u siebie siłownię na świeżym powietrzu. Z os. Cementowni jest pomysł na organizację wybiegu dla psów. Na os. Zachód mieszkańcy chcieliby nowego placu zabaw dla dzieci. Z os. Kościuszki wpłynął wniosek o organizacje Child Boxu czyli miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby się wymieniać ubrankami czy zabawkami dzieci. Z os. Śródmieście jest projekt m.in. na zakup ławek dla seniorów, rewitalizację placu zabaw dla dzieci w parku miejskim czy na budowę parku linowego.

Co dalej

Wszystkie zgłoszone wnioski przejdą teraz ocenę merytoryczną. Chodzi w niej m.in.  o sprawdzenie czy realizacja danego pomysłu mieści się w kompetencjach samorządu, czy wartość prac nie przekroczy kwoty zaplanowanej na dane osiedle i czy zadanie będzie można wykonać w ciągu 12 miesięcy. Ten etap powinien zakończyć się do 25 sierpnia.

Najważniejszy etap czyli głosowanie na zweryfikowane projekty obędzie się od 2 do 7 października br. Ogłoszenie oficjalnych wyników głosowania czyli listy pomysłów przyjętych do realizacji  w ramach przyszłorocznego budżetu miasta,  urzędnicy zapowiadają do 13 października br.

Całość budżetu przeznaczona do podziału przez mieszkańców w 2018 roku wynosi 2,5 mln zł. Zostanie ona podzielona na 10 chełmskich osiedli czyli każde dostanie 250 tys. zł.

Trochę historii

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski (partycypacyjny) po raz pierwszy wprowadzono w naszym kraju w 2011 roku w Sopocie. W Chełmie został wdrożony trzy lata później za sprawą Chełmskich Organizacji Pozarządowych i Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Chełm”. Przez kolejne lata chełmianie mogli mieć satysfakcję z realizacji kilkudziesięciu ich własnych pomysłów. Wśród nich przeważały inwestycje drogowe typu modernizacje chodników, parkingów, nawierzchni ulic, ale także budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego (przy ZSO nr 8).

 

Komentarze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA