REKLAMA
Jak się żyje babciom i dziadkom?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przy okazji święta babci i dziadka postanowiliśmy sprawdzić, jak żyje się w  Polsce seniorom. A jak na co dzień radzą sobie Wasze babcie i dziadkowie?

Seniorzy to siła. Niemal co czwarty mieszkaniec naszego kraju ma sześćdziesiąt i więcej lat.


REKLAMA

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku 23,6 proc. ludności Polski stanowiły osoby po 60 roku życia. W tej grupie 30 proc. to ludzie w przedziale 60-64 lata i 25 proc. w wieku 65-69 lat. Ponad 8 proc. to seniorzy w wieku ponad 85 lat.

Ci, którzy przeszli już na emeryturę, otrzymują z ZUS średnio 2.205 zł.  Średnia świadczeń rośnie – dziesięć lat temu przeciętna emerytura wynosiła nieco ponad 1.300 zł.

Jak to wygląda u nas? 

Średnie świadczenia osób, które w woj. lubelskim przeszły ostatnio na emeryturę (po 1 października 2017 r.) wynoszą 1.566 zł dla kobiet i 2.446 zł dla mężczyzn.

Na co seniorzy wydają swoje pieniądze?

Połowę dochodów pochłaniają wydatki na żywność, czynsz i nośniki energii. Średnio ponad 8 proc. idzie na wydatki związane ze zdrowiem – czytamy za Kurierem PAP. Na inne zakupy zostaje naprawdę niewiele.

Mimo to, seniorzy sobie radzą. Ponad połowa emerytów korzysta z Internetu i jeździ własnym samochodem. Ich mieszkania są wyposażone w komputery, zmywarki, pralki automatyczne czy telewizory plazmowe.

Jednak w porównaniu z rodzinami z dziećmi, seniorzy są wciąż gorzej zaopatrzeni w nowoczesny sprzęt. Wielu z nich nadal korzysta z wysłużonych telewizorów kineskopowych.

Subiektywnie jest lepiej

Na koniec subiektywna ocena sytuacji. Ankieterzy GUS zapytali seniorów, jak oni sami oceniają poziom swojego życia.

Okazało się, że w stosunku do roku 2015 udział gospodarstw, które oceniły swoją sytuację jako bardzo dobrą lub raczej dobrą, wzrósł o 3,2 proc. Więcej niż połowa pytanych odpowiedziała, że „posiadane środki finansowe wystarczają im na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy”.

Niestety, 2,3 proc. najstarszych Polaków wciąż odpowiada, że „nie wystarcza im nawet na podstawowe potrzeby”.

A jak radzą sobie Wasze babcie i Wasi dziadkowie?

***

Redakcja chelmski.eu składa wszystkim Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia zdrowia i długich lat życia w dostatku.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • demo
  o 15:27

  zus: umierajcie jak najwczesniej

  + 22
  - 22
 • Anna
  o 14:30

  Moja Babcia ma około 1200 zł emerytury. Nie mam pojęcia, jak to robi, że sobie radzi. A przy tym nigdy nie narzeka i zawsze ma jakąś niespodziankę dla wnusi, np. pycha szarlotkę. Wszystkiego najlepszego, Kochana Babciu!

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Ferie. Nie siedź w domu
  227
  Biuro pomoże zdobyć fundusze na termomodernizację
  476
  Wiosną ruszy budowa galerii
  1 452
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  4 070
  Plac wypięknieje
  1 338
  REKLAMA