REKLAMA
Składki ZUS. A miało być prościej
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Miało być udogodnienie dla przedsiębiorców ze strony ZUS, a okazało się, że dopiero teraz zaczęły się schody. Podpowiadamy, jak sobie z niektórymi poradzić.

W tym roku zmieniły się zasady opłacania składek ZUS dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy opłacają składki jednym przelewem, a nie jak dotychczas, trzema czy nawet czterema.


REKLAMA

Miało być ułatwienie. Tymczasem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozdzwoniły się telefony w sprawie przelewów na nowe rachunki do opłacania składek. W ciągu zaledwie czterech dni konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS odebrali około 5,5 tysiąca połączeń od przedsiębiorców w sprawie e-składki.

Instytucja przypomina, że odpowiedzi na większość pytań najszybciej znaleźć można na stronie internetowej ZUS.

Dzięki pomocy Małgorzaty Korby, regionalnego rzecznika ZUS w województwie lubelskim, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania przedsiębiorców.

Jaki jest mój numer rachunku?

Numer własnego rachunku do opłacania składek najprościej sprawdzić w wyszukiwarce na stronie www.eskladka.pl. Ostatnie cyfry rachunku składkowego są zgodne z numerem NIP przedsiębiorcy. Każdy numer rachunku ZUS zawiera również ciąg cyfr: 60000002026.

Jak opisać przelew do ZUS?

Od stycznia br. wpłaty do ZUS realizuje się zwykłym przelewem, takim jak np. rachunek za prąd. Najważniejsze, by w przelewie przedsiębiorca wpisał prawidłowo numer swojego rachunku składkowego. To dzięki niemu ZUS zidentyfikuje od kogo przyszła wpłata. Koniecznie trzeba też wpisać łączną kwotę składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej.

Tytuł przelewu ustala sam przedsiębiorca, może więc na przykład wpisać po prostu „składki”. W pole o odbiorcy można wpisać dodatkowo „ZUS”, a w pole o zleceniodawcy: imię i nazwisko przedsiębiorcy lub jego nazwę skróconą.

Jak wpłata pokryje należności?

ZUS rozdzieli wpłatę na poszczególne fundusze: ubezpieczenia społeczne, Fundusz Emerytur Pomostowych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zrobi to na podstawie ostatniej deklaracji rozliczeniowej przedsiębiorcy.

Jak ZUS rozliczy konto z zadłużeniem?

W pierwszej kolejności wpłata pokrywa najstarsze zadłużenie przedsiębiorcy w ZUS, wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą więc wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Jeśli przedsiębiorca jest objęty tylko obowiązkowymi ubezpieczeniami, to nadal będzie ubezpieczony, z tym że na jego koncie będzie zaległość.

Więcej informacji na www.zus.pl/eskladka.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Minister Brudziński w Chełmie
733
Jest nowy skarbnik miasta
4 299
Trwa druga sesja Rady Miasta
1 184
Pierwsza sesja pełna niespodzianek
2 182
Mamy nowe władze miasta
2 433
REKLAMA