REKLAMA
Skromne szanse Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełm został „wrzucony” do najniżej ocenionej grupy miast czyli „skromnych innowatorów”. To jeden z wniosków raportu oceniającego  potencjał średnich miast w Polsce dla lokalizacji inwestycji.

Reklama

Czy małe i średnie miasta mają potencjał do lokalizacji sektora usług biznesowych? – takie pytanie postawiło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju i zleciło zbadanie zagadnienia Związkowi Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Tak powstał raport, w którym organizacja przeanalizowała 35 miast średniej wielkości, w tym Chełm. Badano miasta pod kątem ich atrakcyjności dla inwestorów poszukujących lokalizacji pod działalność biznesową i tworzenie nowych miejsc w sektorze usług biznesowych (BPO, SSC, IT, R&D). Jednym z elementów analizy było sprawdzenie innowacyjności tych miast.

– Źródła kreatywności i innowacyjności w miastach średniej wielkości są wynikiem kilku czynników: jakości kapitału ludzkiego w instytucjach samorządowych i dobrego przywództwa, zdolności finansowych samorządów czy aspiracji i poziomu oczekiwań mieszkańców, a przede wszystkim – istniejącego w danym mieście kapitału społecznego. Innowacyjności sprzyja też dobrze funkcjonująca współpraca pomiędzy lokalną administracją, biznesem i uczelniami, a w skali ponadlokalnej – dostęp do wiedzy w ramach wiodących sieci uczelni krajowych i międzynarodowych. Potencjał innowacyjny mogą też wyzwolić działania mające na celu przezwyciężenie barier rozwojowych, np. poprzez pilotażowe czy modelowe programy rewitalizacji – mówi Janusz Górecki, szef działu analiz ABSL i współautor raportu.

ABSL, opierając się na klasyfikacji „European Innovation Scoreboard”, wyróżnił 5 szczebli miast: liderzy, silni innowatorzy, aspirujący innowatorzy, umiarkowani innowatorzy i skromni innowatorzy. Chełm – niestety – znalazł się w tej najniższej grupie. (Patrz: mapka poniżej).

Niestety raport nie wypadł dla nas dobrze – przyznaje Jakub Banaszek, prezydent Chełma – ale są pozytywy – otrzymaliśmy listę zaleceń i wskazówek, które mogą pomóc nam zmienić tę sytuację.

Prezydent informuje, że zaraz po świętach, 24 kwietnia, w Urzędzie Miasta odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań, podczas którego zostaną zaprezentowane wnioski z wykonanej analizy.

– Sektor Usług Biznesowych to szansa dla miast średnich na dodatkowe miejsca pracy, to m.in. centra usług wspólnych. Przypomnę, że zgodnie z decyzją ZUS, w Chełmie powstanie Centrum Usług Wspólnych ZUS – dodaje prezydent.

Więcej o raporcie przeczytacie tutaj: https://absl.pl/pl/innowacyjnosc-miast-sredniej-wielkosci-2/

Napisz komentarz
 • Zorro,aleś dowciapny,Zając taki orzeł?

 • Sawa zejdz na ziemie co tu ciemny lud ma do gadania?
  W PiS zaczyna sie wojna o wladze, jednego taniego geszefciarza chca wymienic na innego ale jak byl paraliz decyzyjny tak bedzie 😉
  No chyba ze jakims cudem Zajac da sie wkrecic na wiceprezydenta. Tego nie tylko beda sluchac urzedniki ale nawet sam prezydent 😉
  No i moze jakos dociagniemy do konca kadencji 🙂

 • Problemem jest brak aktywności mieszkańców Chełma.Trzeba aktywnie naciskać na władze miasta.

 • Fakt miodu nie ma ale mogłeś wybrac gorzej na przyklad Grabczuka 😉
  Dla samego Chelma nie wiele by to zmieniło 😉

 • Ja tez głosowałem na obecnego prezydenta ale zawiodłem się wyborem osób współrządzocych.A Prezesi spółek miejskich to kula w płot. Jestesmy tylko slynni za nieudaczność. Chełm w środkowej Polsce kojarzy sie z Chełmnem/koło Bydgoszczy?

 • Bawiac na swieta u dzieci w Warszawie rozmawialem z synem ktory pracuje w konsultingu strategicznym Simensa. Dobrze ocenil raporty ABSL. Szkoda ze nie podano czy prezentacja jest otwarta, gdzie i w jakich godzinach.

 • Czasem warto mieć marzenia.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  RMF FM: Zabójstwo w Chełmie! 14-latek zabił macochę i ranił jej syna
  11 516
  Obwodnica coraz bliżej
  1 370
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 126
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 178
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  957
  REKLAMA