REKLAMA
Śladami Singera 2018 – Chełm
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od Chełma rozpocznie się trasa VIII Międzynarodowego Festiwalu Śladami Singera. Artyści po raz pierwszy gościć będą w naszym mieście.

W poniedziałek i wtorek, 16 i 17 lipca, będzie niepowtarzalna okazja odbycia artystyczno-edukacyjnej podróży, którą organizuje lubelski Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Chełmskim partnerem festiwalu jest ChDK.


REKLAMA

Wyruszcie z nami w podróż. Zapraszamy artystów z całego świata do udziału w VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera” – zachęcają organizatorzy.

Przewodnikiem po magicznym świecie dawnych sztetl Lubelszczyzny będzie najbardziej znana z postaci singerowskich – Jasza Mazur, główny bohater „Sztukmistrza z Lublina”. Poprowadzi nas przez wystawy, spektakle, grę miejską, filmy…
My szczególnie polecamy „Przyjaciół Sztukmistrza” – plenerowy spektakl z muzyką na żywo i opowiadaniami Singera, lokalnymi legendami, z elementami cyrku, akrobatyki, tańca, teatru ognia i happeningiem. W spektaklu biorą udział artyści z Anglii, Chorwacji, Czech, Martyniki, Włoch i Polski. Na stronie CHDK na FB możecie zobaczyć sylwetki poszczególnych artystów.

A oto szczegółowy program VIII Międzynarodowego Festiwalu Śladami Singera:

DZIEŃ I (16 LIPCA – poniedziałek)

17.30 Otwarcie festiwalu / Pl. E. Łuczkowskiego przy Studni
– prezentacja twórczości Icchoka Baszewisa Singera,
– wspólne czytanie opowiadań noblisty z Chełmem w roli głównej,
– prezentacja gazety festiwalowej „Sztukmistrz Chełmski”,
– wernisaż jednodniowej wystawy „Było miasto… Podróże przez zapomniany kontynent”.

18.00 Test – Quest festiwalowy – bezobsługowa gra terenowa. Gra polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza nas po wyjątkowych miejscach. Celem przygody jest odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii.

19.30 „Gimpel Głupek” / Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, ul. Lubelska 55 – Spektakl teatralny w wykonaniu Howarda Rypp z Teatru Nephesh w Tel Avivie (Izrael). Spektakl prezentowany w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

20.30 „Karski i władcy ludzkości” w reż. Sławomira Grunberga / Kino Letnie Dziedziniec Muzeum, ul. Podwalna 2 – Projekcja filmu dokumentalnego. Przed filmem pokaz chełmskich etiud filmowych, autorstwa uczniów I LO w Chełmie. Po filmie projekcja zwiastuna filmowego, prezentującego artystów II dnia festiwalowego.

DZIEŃ II (17 LIPCA – wtorek)

16.00 – 17.00 „Szukajcie Przyjaciół Sztukmistrza”
Centrum miasta. W różnych punktach miasta artyści festiwalowi indywidualnie prezentować będą swoje umiejętności: aktorskie, cyrkowe, muzyczne, taneczne… Istnieje możliwość osobistego poznania i rozmowy, podpatrzenia warsztatu, obejrzenia krótkiego pokazu (koncertu).

20.00 Widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza”/ Pl. E. Łuczkowskiego
Spektakl plenerowy z muzyką na żywo i opowiadaniami Singera, lokalnymi legendami, z elementami cyrku, akrobatyki, tańca, teatru ognia, i happeningiem „Ulica Singera”. W spektaklu biorą udział artyści z Anglii, Chorwacji, Czech, Martyniki, Włoch i Polski. W razie niepogody program będzie realizowany w Chełmskim Domu Kultury.

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny!

O festiwalu:

Jak poprzednio przewodnikiem po magicznym świecie dawnych sztetł Lubelszczyzny będzie najbardziej znana z postaci Singerowskich – Jasza Mazur, główny bohater „Sztukmistrza z Lublina”.

Jasza podróżował od miasta do miasta wozem przypominającym cygański tabor, jest sztukmistrzem, wędrownym magikiem-akrobatą. Z zamkniętymi oczami potrafił otworzyć z pozoru najtrudniejszy zamek, planował niesamowite akrobacje na linie. Cieszył się ogromną popularnością wśród publiczności. I to on prowadzi trupę artystów w trasie festiwalowej, na którą składają się miejscowości, w których rozgrywa się akcja wielu opowiadań Singera.

W trakcie pierwszej trasy festiwalowej tabor wozów z cyrkowcami odwiedził 4 miejscowości: Tyszowce, Józefów, Szczebrzeszyn, Biłgoraj, a z każda kolejną edycją docierał w kolejne miejsca by odkrywać tajemnice dawnych sztetł i przybliżać wielokulturowość regionu. Z biegiem czasu na mapie wędrowców pojawiły się: Bychawa, Kraśnik, Krasnobród, Kock i Piaski. A w tym roku Jasza zawita do Chełma.

Międzynarodowa kilkunastoosobowa grupa artystów odwiedza miasta i miasteczka Lubelszczyzny, o których pisał noblista – autor m.in. „Sztukmistrza z Lublina”. Artystyczne widowiska z elementami teatru, cyrku, tańca, fire show i muzyki przywołują postaci literackich bohaterów Singera, a wraz z nim zapomniany świat przedwojennego sztetl. Unikalne autorskie spektakle gromadzą setki mieszkańców, budząc w nich zainteresowanie literaturą i lokalną historią.

W tym roku festiwal „Śladami Singera” zawita do dwunastu miast. Trasa przedstawia się następująco:
16 – 17 lipca Chełm
17 – 18 lipca Piaski
18  – 19 lipca Szczebrzeszyn
19 – 20 lipca  Krasnobród
20 – 21 lipca Józefów
21 – 22 lipca Biłgoraj
22 – 23 lipca Tyszowce
23 – 24 lipca Janów Lubelski
24 – 25 lipca Bychawa
25 – 26 lipca Kraśnik
26 – 27 lipca Kock
Na koniec trasy festiwal zawita do Lublina.

Zobaczcie zapowiedź.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • jaca
  o 17:30

  zglaszam do osrodka monitorowania zachowan rasistowskich i ksenofobicnzych hahahahahaha

  + 22
  - 22
 • xyz
  o 17:29

  hahahaha

  + 22
  - 22
 • doc
  o 08:27

  Szanowna redakcjo usuwanie obraźliwych antyżydowskich wpisów jest niewątpliwie pożyteczne ale mało wychowawcze 😉
  Proponuję zgłosić na policję, szybko namierzą sprawcę i może bardziej trafi to do wyobraźni.

  + 22
  - 22
 • doc
  o 20:19

  Skoro tylko tyle to nie wiele jest w tej głowie

  + 22
  - 22
 • doc
  o 10:18

  W polityka (aktualna lub nie) w klimacie Pana Singera 😉

  Głupcy z Chełma według Pana Singera

  Gdy kryzys na głowy nam znowu spada
  I puka do okien miasteczka Chełm
  Zasiada za stołem mędrców rada
  By wprost zmierzyć się z niem.

  Zasiada i duma, duma i siada
  Na pomoc zawoła Singera
  O jakże światła i mądra jej rada 
  Gdy każdy się do niej zabiera

  I jakże zrozumieć mam teraz wypada
  Gdy rada chełmianom doskwiera
  Bo kiedy rada co krok ktoś dogada
  A hemoroidy gniotą znowu, cholera

  #zzyciaintmnegomrowek

  + 22
  - 22
 • czahaha
  o 06:30

  przeciez jasza byl wlamywaczem i zlodziejem i zdradzal zone..

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Będą stypendia dla najzdolniejszych
  596
  Wybierz Społecznika Roku
  320
  Szkoły szykują się do strajku
  363
  Jak usprawnić miejską komunikację?
  1 443
  Już pracują nad S12 do Dorohuska
  1 104
  REKLAMA