REKLAMA
Spółki miejskie. Czas działań
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nadchodzi czas decyzji kierunkowych, które trzeba będzie podjąć. To w związku z sytuacją miejskich spółek. O MPEC i PUM dyskutowano na ostatniej sesji Rady Miasta Chełm.

Reklama

W przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w najbliższym czasie poważnie rozważany będzie wariant sprzedaży udziałów w przedsiębiorstwie w postępowaniu przetargowym.
MPEC, z uwagi m.in. na standardy emisyjne, które nakładają unijne dyrektywy, musi przejść odpowiednią modernizację. Jeżeli spółka nie przeprowadzi odpowiednich działań ocenianych na kilkadziesiąt milionów złotych, to po 1 stycznia 2023 roku (do tego dnia podobne przedsiębiorstwa mają czas na przeprowadzenie właściwych inwestycji), spółka w zasadzie nie będzie mogła funkcjonować.

W tym miejscu warto nadmienić, że ani Miasto Chełm, ani MPEC nie dysponują środkami finansowymi, które pozwoliłby przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie – informuje ratusz.

Jeżeli chodzi o Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych czyli spółkę, która znajduje się w zdecydowanie najtrudniejszej sytuacji finansowej, zapadła decyzja o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. Celem postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika. Na podstawie przepisów prawa restrukturyzacyjnego, sanacja umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. To czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie mu zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją.

Do sprawy powrócimy.
Całość debaty dotyczącej MPEC i PUM można obejrzeć na nagraniu stanowiącym zapis obrad sesji Rady Miasta Chełm z 2 sierpnia (zdjęcie): https://youtu.be/Q8lJD2q1abs?t=1399

Napisz komentarz
 • Mpgk.odcieło zimną wodę Pum na ul.Bielawin 9. Maja 450tys.zadłużenia. a kiedy będą odcinac wspolnotom za ktore pum nie placił?????co na to Prezyden ze swoja swita ktorzy to sa wlascicielami spółek. ? Teraz najwazniejsza kampania rodzinna wyborcza!!!!wstyd

 • Można było zlikwidować przez upadłość,chyba taniej.

 • Za dużo miasto musiałoby dołożyć do likwidacji PUM.reanimuja bankruta za nasze pieniądze.

 • No to które do likwidacji?

 • Pisze o spółkach miejskich które sa bankrutami

 • Zamiast rozliczenia spółek banknotów władze miasta sie bawią i urzadzaja kampanię wyborcza .A rozliczeń za defraudacje brak-a może postępuje sie tak samo?

 • Hej,ja po prostu czekam na konkretny harmonogram.Nowa ekipa chyba w pełni zna stan Chełma i ma obowiązek zakomunikować nam co konkretnie chce robić,bez powtarzania,że jest źle,bo Fisz spartolila,to już wszyscy wiemy.

 • A.Sawa masz racje obecna wladza miasta brnie w to samo bagno co Fisz pod dyktando Tywoniuka.Pozostałości statej numenklatury np.osobie Kendzierawskiego i innych nadal pracują na konto Tywoniuka i robia złą robotę. Władze miasta albo sa ślepe na ich dzialania albo tak im wygodnie.Przez takie zarzadzanie Chełm schodzi na psy.przykro?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Miasto się korkuje
  605
  Zając, Dąbrowska-Banaszek i Grabczuk. Z Chełma do Parlamentu.
  5 296
  Bezpłatne szczepienia dla seniorów
  191
  Lwowska w naprawie
  5 418
  CUW już działa
  594
  REKLAMA