REKLAMA
Stop! Żółwie na drodze
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Żółwie błotne też poczuły wiosnę i ruszyły w drogę. Kierowcy, uważajcie na nie – apelują leśnicy.

Prosimy o rozważną jazdę po drogach, ponieważ samce żółwi błotnych rozpoczęły swoje migracje – apeluje do zmotoryzowanych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie.

REKLAMA

Żółw błotny to niezwykle rzadki gatunek, wpisany do Europejskiej i Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako zagrożony wyginięciem. Dla nas istotne jest, że żółw błotny najliczniej występuje właśnie na Lubelszczyźnie, a szczególnie podobają mu się m.in. okolice Chełma, Lasy Sobiborskie i tereny Poleskiego Parku Narodowego. To jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce. Od kwietnia do początku czerwca trwają żółwie gody, stąd wielkie poruszenie wśród żółwich kawalerów i wędrówki w poszukiwaniu wybranki i nowych miejsc do osiedlenia się.

Ciekawostka: jak odróżnić samca od samicy? Należy spojrzeć głęboko w żółwie oczy. Tęczówki samic mają widoczne jaskrawe, żółte plamy, natomiast tęczówki samców mają po prostu kolor piwny.

Dla zachowania populacji żółwia błotnego stosuje się w naszym regionie m.in. akcje ochrony miejsc złożenia jaj oraz sztucznego wylęgu tych gadów. Maluchy po wykluciu i odchowaniu (przez pierwszą zimę) są wypuszczane wiosną do naturalnego środowiska.

Bardzo ważne są też informacje o miejscach występowania żółwi. Jeśli je zauważycie, koniecznie przekażcie informację do najbliższego nadleśnictwa albo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – dla ułatwienia: https://bdl.stat.gov.pl/BDL/start.

Komentarze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA