REKLAMA
Strażacy apelują: nie wypalaj traw!
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W pożarach traw giną ludzie i zwierzęta. Trawy po zimie są wysuszone i palą się bardzo szybko, ognień ogarnia zwykle duże obszary, a akcje gaszenia angażują znaczne siły i środki. „Stop pożarom traw!” – apelują strażacy.

W tym roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała już 38.634 pożary traw, w których śmierć poniosły dwie osoby, a 101 zostało rannych. W zeszłym roku tego typu pożary były bezpośrednią przyczyną śmierci dwóch osób;  w 2011 r. ofiar było aż szesnaście. W zeszłym roku w Polsce doszło do prawie 126 tys. pożarów, spośród których aż 38 tys. stanowiły pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w większości spowodowane wypalaniem traw. Dlatego właśnie MSWiA wraz ze strażakami zainaugurowały akcję „Stop pożarom traw”.

Kampania informacyjna ma na celu uświadomienie, jak niekorzystne dla środowiska jest wypalanie traw. To przyczyna setek tysięcy pożarów, w których ludzie tracą dorobek całego życia, a nawet ponoszą śmierć. Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek. Tylko w 2017 roku do gaszenia pożarów traw wyjechało 266 tysięcy strażaków. Straty spowodowane pożarami traw oszacowano na ponad 10 mln zł.


REKLAMA

Należy pamiętać, że po okresie zimy trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Z informacji straży pożarnej wynika, że prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (dla porównania szybki bieg to prawie 19 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Ogień na nieużytkach to śmiertelne niebezpieczeństwo także dla zwierząt – giną ptaki i pisklęta, owady, ssaki jak jeże, zające, kuny, a także mrówki, biedronki czy dżdżownice – nasi sprzymierzeńcy w zachowaniu naturalnego środowiska.
Niemożliwe jest samodzielnie zapanowanie nad żywiołem i kontrola stopnia i kierunku wypalania traw – pożary bardzo często w niezwykle szybkim tempie przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Za ponad 94% przyczyn powstania tego typu pożarów odpowiedzialny jest człowiek.
Co roku strażacy walczą ze zjawiskiem wypalania traw. Najwięcej tego typu zdarzeń ma miejsce w marcu i kwietniu.

Na specjalnie przygotowanej stronie www.stoppozaromtraw.pl znajdziecie m.in. statystyki dotyczące szkodliwości zjawiska wypalania traw, a także opisane skutki takich zdarzeń.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Minister Brudziński w Chełmie
738
Jest nowy skarbnik miasta
4 321
Trwa druga sesja Rady Miasta
1 191
Pierwsza sesja pełna niespodzianek
2 185
Mamy nowe władze miasta
2 440
REKLAMA