REKLAMA
Stulatkowie z premią
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

29 stulatków otrzymuje z Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju tzw. świadczenie honorowe. Jednak najwięcej takich osób mieszka na Mazowszu i w Małopolsce.

Świadczenie honorowe dostaje osoba, która ukończyła 100 lat. Jest dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa zależy natomiast od przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Od marca tego roku przyznaje się je w wysokości 3731,13 zł brutto.


REKLAMA

Osoby, które dostają emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

Największą liczbę świadczeń honorowych wypłaca właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych – na koniec marca w całym kraju dla 1953 osób. W skali Polski liczba stuletnich świadczeniobiorców zmalała. Natomiast w samym biłgorajskim oddziale – w ciągu dwóch lat wzrosła o dwie osoby.

Oprócz ZUS wypłaty dla swoich emerytów i rencistów realizują także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i resortowe zakłady emerytalne: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Napisz komentarz

 • Andrzej Sawa
  o 13:15

  Interesujace bylyby dane nie na te dziwne wojewodztwa,a na liczbe ludnosci.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Galeria Chełm – jest pozwolenie na budowę
  3 152
  Powraca temat kopalni: „Rząd jest za tym, aby tutaj była szybka inwestycja”
  1 396
  Dlaczego rosną straty PUM
  2 033
  Budżet obywatelski nie interesuje młodych
  1 054
  300+ na start do szkoły. Można już składać wnioski
  788
  REKLAMA