REKLAMA
Suchą stopą przez czahary
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nazywa się „Czahary”, wiedzie przez mokradła i jest za darmo. W Poleskim Parku Narodowym powstała pierwsza ścieżka dydaktyczna na terenie kompleksu Bagno Bubnów.

Trasa nowo powstałej ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska, a częściowo przez okalające je lasy. Rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Nazwa „Czahary” oznacza porośnięte krzewami mokradła. Ludność na wschodnich ziemiach I Rzeczypospolitej używała tego słowa już w XVII wieku.

Bagno Bubnów jest domem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tu spotkać: kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To miejsce lubią też żurawie. Ich jesienne koncentracje na bagnie należą do największych w regionie. Ponad 3 tys. osobników potrafi się tutaj zgromadzić na tzw. noclegowiskach.

Amatorzy ornitologii wiedzą też, że występuje tu jeszcze jeden bardzo rzadki gatunek ptaka – wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym, migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacowana na około 400 śpiewających samców – to druga co do liczebności populacja w kraju.

Nie tylko miłośnicy ptaków znajdą tu coś dla siebie. Ścieżka prowadzi przez ekosystemy leśne, łąkowe i torfowiskowe, a każdy z nich reprezentują inne, specyficzne gatunki roślin i zwierząt. Możliwe jest spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również z jeleniem.

Na odwiedzających czeka specjalnie przygotowana infrastruktura: wieże widokowe, zadaszenia, platformy widokowe, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki  przebiega po specjalnie przygotowanych kładkach, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie chronią wrażliwą przyrodę torfowisk. Ścieżka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Na trasie o łącznej długości 6,5 km znajduje się pięć przystanków. Prawie 750 tys. zł, czyli 85 proc. kosztów inwestycji, to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przez kilka najbliższych lat ścieżka będzie udostępniana turystom bezpłatnie.

REKLAMA
Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Raport NIK. Przyszłość Chełma niepewna
1 645
Oficjalnie: Jakub Banaszek Prezydentem Chełma
9 588
Święto Niepodległej w Chełmie
1 726
W niedzielę Chełm wybiera
3 227
Mikus apeluje o poparcie Banaszka: ,,Kiedy Grabczukowie i Raniewicz są wiarygodni?”
4 573
REKLAMA