REKLAMA
Święty wieczór – jubileuszowe spotkanie
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Święte wieczory to kresowa tradycja. Między Wigilią a Trzema Królami zbierali się mieszkańcy, by wspólnie świętować. Od dziesięciu lat obyczaj próbują ożywić ludzie związani ze środowiskiem dawnych Kresów. W tym roku zbierają się w niedzielę 7 stycznia, w dworku „Pan Tadeusz” w Żółtańcach.

Gdy nastawały zimowe krótkie dni, w czasie między Wigilią a Trzema Królami, na wołyńskich kresach organizowano Święte Wieczory. Od zachodu słońca nie wolno było wykonywać żadnej pracy, by jakiegoś „zła” nie ściągnąć na rodzinę, gospodarstwo lub wioskę. Trzeba było świętować. Schodzili się więc do bogatszych domów sąsiedzi, przyjeżdżali krewni. Gospodarz zapraszał i ugaszczał. Bo Święte Wieczory to czas miłości, przyjaźni, wybaczania. Zaczynało się kolędowanie z kantyczek, pogaduszki i opowiadania… Z pastorałek płynęły przeróżne historie… pobożne i śmieszne… o Mesjaszu, jak to bywało z Gwiazdą, z Herodem, o psotnych pastuszkach… stawało się radośnie, rodzinnie, działo się misterium, w którym każdy, bez względu na wiek czy pochodzenie, był ważny, miał swoją rolę.


REKLAMA

Od dziesięciu lat tradycja Świętych Wieczorów ożywa w dworku „Pan Tadeusz” w Żółtańcach. Spotykają się pokolenia, rodziny, i na scenie, i na widowni. To inicjatywa Krzysztofa Kołtuna i Stanisława Kucia, do których dołączył Ryszard Mielniczuk. Kresowe misterium artystycznie tworzyli m.in. zespół z Okop, „Klon Zielony” z Zanowinia, Gwiazdorzy z Turki, Grupa „Gamma” z Żółtaniec, kolędnicy z ZS w Brzeźnie, „Ale Babki” z Dorohuska, „Sielanki z Sielca, „Ostoja” z Chełma, „Kombatant” z Chełma, śpiewaczki z Kolonii Raciborowice, „Karczmarze” z Rzeszowa, „Okopianki” z Okop Nowych, „Koral” z Kamienia, „Intrada” z ZS w Strachosławiu, Patrycja Sosnowska, Radosław Sroczyński, Marek Miszczuk, Ewa Stafińska, „Bokoryna” z Żalina, „Jarzębina” z Czułczyc, „Trio Kolędnicze”, Anna Nazar i Małgorzata Łobejko z Chełmskiej Grupy Literackiej Lubelska 36, uczniowie z Zespołu Szkół w Stawie, Szkoły Podstawowej z Kamieniu, Zespołu Szkół w Żółtańcach, Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmie, Szkoły Podstawowej nr 7 w Chełmie, Ewelina Kral, Sylweriusz Sotel, Chór Ziemi Chełmskiej „HEJNAŁ”, Zespół Kolędniczy przy KDK w Krasnymstawie, Weronika Chomiarczuk, Kapela „STYRTA” z Siennicy Nadolnej, zespół „Cuda Wianki” z Dorohuska, „Kumowianki” z Kumowa, Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”.

Zapraszamy na jubileuszowy –  dziesiąty – Święty Wieczór do dworku „Pan Tadeusz” w Żółtańcach, 7 stycznia br., godz. 14. Wstęp wolny.

REKLAMA
Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Premiera filmu o Dyrekcji
908
Chełm – miasto dla bogaczy
2 074
Rozbili grupę przestępczą
2 483
Nowa atrakcja turystyczna. Zobacz krypty biskupów unickich
3 572
Był odpust na Górce
18 692
REKLAMA