REKLAMA
Sygnały Czytelników. Pojemniki BIO=zagrożenie?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Lato w pełni, sierpień ma nas podobno zaskoczyć rekordowo wysokimi temperaturami, a nasi Czytelnicy… o śmieciach. Problem jest poważniejszy, niż wydawałoby się w pierwszym momencie. Chodzi o to, co przy takich temperaturach dzieje się w pojemnikach na odpady biodegradowalne.

Przypomnijmy, zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami segregacji śmieci, odpady biodegradowalne wyrzucamy do specjalnych pojemników  bio – brązowych. Winny tam trafić resztki naszych posiłków, popsute owoce i warzywa, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie itp. Wszystko było w porządku, kiedy temperatury na zewnątrz były niskie. Co jednak dzieje się w takich pojemnikach latem?


REKLAMA

Nasz Czytelnik pisze:

Chciałbym poruszyć problem nowych zasad segregacji odpadów, a konkretnie odpadów BIO w brązowych pojemnikach. Wysokie temperatury sprawiają, że cała ich zawartość zaczyna gnić, a smród jaki się z nich wydobywa przypomina zapach padliny. Bywają dni, że nie można otworzyć okna w mieszkaniu bo zaraz wypełnia się tą wonią. Poza tym w kontenerach tych panują idealne warunki dla rozwoju wszelkiego rodzaju robactwa, można tam znaleźć setki jeżeli nie tysiące larw, a to z kolei wymarzony wabik dla gryzoni…itd. To się skończy jakąś plagą!!!! Kto to wymyślił? Poruszcie ten temat zanim będzie za późno.

Sprawę przekazaliśmy MPGK. I szybko uzyskaliśmy odpowiedź. Magdalena Gardzińska-Kabała z Działu Organizacji i Nadzoru wyjaśnia:

(…)  nowe zasady segregacji odpadów komunalnych wynikają z ogólnie obowiązujących przepisów prawa, tj. z Rozporządzenia ministra środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Z powyższych przepisów wynika konieczność wprowadzenia frakcji odpadów biodegradowalnych, popularnie nazywanych „BIO”.
Co do częstotliwości wywozu odpadów BIO to jest on zgodny z harmonogramem wywozu odpadów gromadzonych przez mieszkańców naszego miasta. Harmonogram  wynika z umowy z dnia 29.12.2017 r. zawartej przez MPGK z Miastem Chełm na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu miasta Chełm.

Najważniejsza informacja jest taka, że odpady bio są wywożone regularnie raz w tygodniu (na osiedlach domów jednorodzinnych – dwa razy w miesiącu). Jeżeli jednak istnieje potrzeba częstszego wywozu, wystarczy ją zgłosić np. w spółdzielni. Dalej czytamy:

Harmonogram przewiduje wywóz odpadów BIO ze spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, czyli zabudowy wielorodzinnej raz w tygodniu. Jeżeli występuje problem przepełnionego śmietnika, albo nieprzyjemnego zapachu dochodzącego spod kontenerów to należy zgłosić ten fakt do zarządcy spółdzielni, czy wspólnoty. Zarządca ma możliwość zamówienia dodatkowego wywozu frakcji BIO.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 20:46

  Czarek,temat jest inny,ile dni,w temp.50,60 stopni śmiecie mają się kisić?

  + 22
  - 22
 • Czarek
  o 22:54

  Moim zdaniem najefektywniej byłoby gdyby odpady były sortowane w sortowni przez przeszkolonych pracowników i specjalistyczne maszyny, bo teraz jest tak, że każdy to robi po swojemu i śmieci teoretycznie posortowane trzeba i tak sortować ponownie. Absurdem jest, że ludzie muszą płacić za to, że sortują śmieci, to państwo i samorządy powinny płacić ludziom.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:48

  Smród z pojemników jest faktem,czy zagrożenie,to pytanie.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  3 685
  Ferie. Nie siedź w domu
  458
  Plac wypięknieje
  1 258
  Koncepcja programowa na S12
  2 295
  Zapłacimy za parkingi?
  651
  REKLAMA