REKLAMA
System e-zwolnień działa z oporami
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prawie 1,9 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich wpłynęło w poniedziałek do Oddziału ZUS w Biłgoraju, któremu podlega także Inspektorat w Chełmie.

REKLAMA

Od soboty, 1 grudnia, elektroniczne zwolnienia stały się jedyną dozwoloną przez prawo formą zwolnień. Przez cały weekend do ZUS wpłynęło ich 10,7 tys.


REKLAMA

W poniedziałek od rana lekarze skarżyli się, że system działa wolno, zawiesza się lub odmawia dostępu. Potwierdza to również Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w woj. lubelskim.

Rano system przyjmujący zwolnienia działał wolniej niż powinien – mówi – dlatego jeszcze przed południem zwiększono jego przepustowość. Tego dnia lekarze wystawili w całej Polsce prawie 151 tysięcy e-zwolnień. Bardzo podobna była średnia z poprzednich dwóch poniedziałków (dla zwolnień papierowych i elektronicznych łącznie), kiedy nastąpił już sezonowy wzrost zachorowań. Natomiast we wtorek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pojawiało się w szczycie nawet 19 elektronicznych zwolnień na sekundę. Do godziny 13.00 było ich 56 tysięcy.

Na terenie samego Oddziału ZUS w Biłgoraju lekarze wystawili w poniedziałek przez internet 1885 zwolnień, a w województwie lubelskim – 6830. Do Zakładu w regionie wpłynęło tego dnia jedno papierowe zwolnienie na starym formularzu, niezgodnym z obecnymi przepisami. W całej Polsce takich przypadków było 161.

Wszyscy lekarze, którzy wystawią zwolnienie na nieprawidłowym papierowym druku, mogą spodziewać się kontaktu ze strony ZUS w celu wyjaśnienia sytuacji. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. Zakład będzie również w kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.

ZUS przypomina, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, czynne jest Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w godz. od 6.00 do 22.00numer infolinii: 22 560 16 00.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Jest umowa na nową siedzibę INM
546
Hala produkcyjna już gotowa
613
Stawiamy na naukę
409
Będzie nowa spółka kolejowa
932
Komu mandat do PE? Zobacz listy
947
REKLAMA