REKLAMA
Szkoły szykują się do strajku
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nauczyciele walczą o obiecane podwyżki. 87 procent szkół i placówek oświatowych na terenie województwa lubelskiego weszło w spór zbiorowy.

REKLAMA

Prezydium ZG ZNP podjęło uchwałę w sprawie terminu przeprowadzenia referendów strajkowych i wyznaczenia daty strajku. Ustalono, że do 25 marca br. zostaną przeprowadzone referenda strajkowe w szkołach i placówkach, z którymi w ramach prowadzonego z nimi sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do spełnienia żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.


REKLAMA

Strajk jest możliwy, o ile w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy pracownicy (członkowie związku i niezrzeszeni).

W referendum nauczyciele odpowiedzą na następujące pytanie:

Czy wobec niespełnienia żądania (…..) dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w … o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole … strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?

To oznacza, że strajk rozpocznie się w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r.

To będzie strajk do odwołania – zapowiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej. – Decyzję o terminie zakończenia strajku podejmie Prezydium ZG ZNP.

Jak wynika z danych oddziałów Związku Nauczycielstwa Polskiego, 78 proc. szkół i placówek oświatowych w kraju weszło w spór zbiorowy. Największa mobilizacja jest w województwach: łódzkim (88 proc. placówek), ale także lubelskim i śląskim (po 87 proc.).

Teraz nauczyciele prowadzą kampanię informacyjną skierowaną głównie do rodziców – poprzez m.in. plakaty wyjaśniają przyczyny protestu i proszą o zrozumienie.

Drodzy Rodzice! – czytamy. – Zdajemy sobie sprawę, że nasz protest może wiązać się z pewnymi trudnościami dla Was i Waszych dzieci. Prosimy jednak o wyrozumiałość. Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja.

Podkreślają, że dobrej szkoły nie da się stworzyć bez dobrych i godnie opłacanych nauczycieli.

To, czy strajk odbędzie się w okresie ważnym dla wszystkich, czyli w czasie egzaminów zewnętrznych rozpoczynających się 10 kwietnia, zależy dziś od decyzji rządu – powiedział Sławomir Broniarz.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Dreszera i Ceramiczna do remontu
786
Drzewa to zielone płuca naszego miasta. Chrońmy je!
1 446
Spółki miejskie. Czas działań
1 561
Personalne roszady w miejskich spółkach
3 817
Grupa Recykl. Niebawem ruszy produkcja
1 256
REKLAMA