REKLAMA
Taniec śmierci. Święto folkloru świata
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kultura nie zna granic – od ćwierćwiecza przekonują się o tym uczestnicy Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem we Włodawie. Święto muzyki i tańca zaczyna się już jutro (17.07.2017). W ciągu czterech dni będzie okazja podziwiać 13 zespołów z różnych zakątków świata.

Pierwszy festiwal folklorystyczny zorganizowany został we Włodawie 25 lat temu. Jego inicjatorem i wieloletnim szefem był nieodżałowany Janusz Kalinowski. Przez kolejne lata w lipcu Włodawa stawała się wielojęzyczną i wielokulturową stolicą folkloru. Miasto w tym czasie odwiedziło ponad 230 zespołów z niemal całego świata. Festiwalowi od początku przyświecała idea upowszechniania, popularyzacji i ochrony tradycyjnej kultury różnych narodów, poprzez bezpośrednie spotkania ludzi. Była też okazja przyjrzenia się kondycji polskiego folkloru na tle innych krajów.

REKLAMA

Chcemy, aby festiwal w pozytywny i – co bardzo istotne – niewymuszony, lecz wynikający z autentycznego zainteresowania sposób, wpłynął na zacieśnianie przyjacielskich kontaktów i więzi – mówi Mirosław Megiel, obecny dyrektor festiwalu, w wywiadzie dla pisma „Wschód”. – Pragniemy uczyć poszanowania i ochrony zarówno własnego dziedzictwa kulturowego, jak i dziedzictwa innych narodów.

Na uczestników tegorocznego festiwalu czeka cztery dni folkowej uczty. Do Włodawy przyjedzie 13 grup z różnych stron świata. Zatańczą i zaśpiewają reprezentacje: Izraela, Hiszpanii, Macedonii, Białorusi, Meksyku, Turcji, Słowacji, Bułgarii, Węgier, Paragwaju.  Polskę reprezentować będą ZTL UMCS Lublin i gospodarz – ZTL „Polesie” z Włodawy. Po raz pierwszy do Włodawy zawita zespół z Hawajów. Grupa ma w repertuarze m.in. tańce hawajskie, maoryskie, samoańskie czy tradycyjne tańce rdzennych amerykańskich Indian Navajo. Ciekawostką jest pochodzący z Samoa „Taniec śmierci” z płonącym mieczem. Prezentacje wszystkich grup.

Od 17 do 20 lipca br., po południu, we włodawskim amfiteatrze będziemy mogli podziwiać koncerty kolejnych zespołów. Szczegółowy program XXV Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

REKLAMA
Tagi
Komentarze

REKLAMA
REKLAMA