REKLAMA
Te wybory mogą przynieść zmiany w Chełmie. Zaskakujące sondaże.
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeszcze 2 miesiące temu prawdopodobnie nikt nie powiedziałby, że obecna Prezydent Agata Fisz może realnie przegrać wybory. Do jej kolejno ogłaszanych kontrkandydatów podchodzono z dużą rezerwą. Tymczasem sondaże pokazują, że już pierwsza tura może przynieść niemałe zaskoczenie.

Reklama

W ostatnich tygodniach przez sieć przewinęły się dwa sondaże, obok których nie można przejść obojętnie. W pierwszym, zleconym przez sztab PiS, Agata Fisz i Jakub Banaszek mają równo po 28%. W drugim, przygotowanym na zlecenie Kuriera Lubelskiego, Agata Fisz prowadzi, ale tylko 1 punktem procentowym. Jest 37,4% do 36,4%.

Jakub Banaszek pierwotnie traktowany był jako mało znany i niegroźny rywal. Zarzucano mu warszawskie miejsce pracy i sugerowano małe doświadczenie. Choć z tym ostatnim wyjątkowo trudno się zgodzić. Banaszek, mimo młodego (27 lat) wieku, zdążył już doświadczyć pracy w samorządzie, współpracował z Ministrem Zdrowia, Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Premierem Mateuszem Morawieckim. Obecnie odpowiada za gabinet polityczny Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz.

Mimo zawodowej kariery w otoczeniu obecnego rządu, od dłuższego czasu jest stale zaangażowany w sprawy Chełma. Pomagał przy oddłużaniu chełmskiego szpitala, wspierał zabiegi dotyczące budowy pasa startowego i akademika dla PWSZ. Jedno jest pewne – ma kontakty i potrafi z nich korzystać.

Banaszek od początku skutecznie realizował swoją kampanię. Jeździł po osiedlach, przedstawiał programy, opowiadał o propozycjach dla Chełma. Budował rozpoznawalność. Zdaje się także, że pewnym ważnym impulsem była Konwencja Regionalna PiS, która pokazała, że jest również sprawnym mówcą. Wygłosił płomienne przemówienie, za które zebrał lawinę oklasków.

Agata Fisz jest natomiast silnym i sprawnym politykiem. Udało się jej trzykrotnie wygrać wybory. W 2010 roku nie doszło nawet do drugiej tury. Tym razem jest niemal przesądzona. Pytaniem otwartym pozostaje jednak, kto wygra pierwszą. Zdaje się, że nie jest już pewne, że będzie to Agata Fisz.

Jeżeli w drugiej turze dojdzie do takiej rywalizacji, jak zakładają sondaże, duży wpływ na ostateczny wynik będzie miało zachowanie pozostałych kandydatów – Dariusza Grabczuka (PO), Justyny Manasterskiej-Raszki (PSL) i Pawła Białasa (Kukiz’15). Dziś trudno wskazać kto, komu mógłby udzielić poparcia. Ciężko wyobrazić sobie koalicję PO-PiS, ale w chełmskich warunkach to może być bardziej realne rozwiązanie niż poparcie Platformy dla Agaty Fisz. Jest jeszcze Nasz Chełm, który co prawda nie skonstruował w tym roku list wyborczych, ale nie można zapomnieć, że 4 lata temu zyskał poparcie ponad 1 500 wyborców. To łakomy kąsek dla każdego z kandydatów, którzy spotkają się w drugiej turze.

Napisz komentarz
 • Waldi,przypomnę Mlynarskiego,nic,że droga wyboista,ale,ze kierunek słuszny,teraz sld-psl.A że Chełm na tym straci,to wiemy.

 • Odnośnie teraźniejszej władzy. Ludzie z Ostrołęki, którzy w Chełmie coś budują pytają ” kto tu was rządzi w tym mieście. Jeździmy po Chełmie autami i zauważyliśmy,że nie ma tu 1 kilometra ciągłej równej drogi.” I tak się zastanawiam- przecież to prawda.

 • Sawa, tak długo myślałeś i tylko na „ale fajnie” cię stać?

 • Moja prośba dotyczyła tego, żebyś przestał się kompromitować, ale najwyraźniej to lubisz, więc kompromituj się dalej. Ja się dalej z ciebie pośmieję. Przynajmniej możesz mieć satysfakcję że potrafisz mnie rozbawić, bo ja wiem, że cię porządnie wkurzam, a skąd wiem to się domyśl 😀

 • A ja mam radość,ha,ha.

 • Ja,prosiłem,odwal się dzieciaku.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Będzie ciasno na Rejowieckiej
  327
  Uwaga, zamknięta część Kolejowej
  253
  Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
  411
  W poniedziałek idziemy do fryzjera
  285
  Miasto zakłada łąki
  339
  REKLAMA