REKLAMA
Te wybory mogą przynieść zmiany w Chełmie. Zaskakujące sondaże.
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeszcze 2 miesiące temu prawdopodobnie nikt nie powiedziałby, że obecna Prezydent Agata Fisz może realnie przegrać wybory. Do jej kolejno ogłaszanych kontrkandydatów podchodzono z dużą rezerwą. Tymczasem sondaże pokazują, że już pierwsza tura może przynieść niemałe zaskoczenie.

REKLAMA

W ostatnich tygodniach przez sieć przewinęły się dwa sondaże, obok których nie można przejść obojętnie. W pierwszym, zleconym przez sztab PiS, Agata Fisz i Jakub Banaszek mają równo po 28%. W drugim, przygotowanym na zlecenie Kuriera Lubelskiego, Agata Fisz prowadzi, ale tylko 1 punktem procentowym. Jest 37,4% do 36,4%.


REKLAMA

Jakub Banaszek pierwotnie traktowany był jako mało znany i niegroźny rywal. Zarzucano mu warszawskie miejsce pracy i sugerowano małe doświadczenie. Choć z tym ostatnim wyjątkowo trudno się zgodzić. Banaszek, mimo młodego (27 lat) wieku, zdążył już doświadczyć pracy w samorządzie, współpracował z Ministrem Zdrowia, Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Premierem Mateuszem Morawieckim. Obecnie odpowiada za gabinet polityczny Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz.

Mimo zawodowej kariery w otoczeniu obecnego rządu, od dłuższego czasu jest stale zaangażowany w sprawy Chełma. Pomagał przy oddłużaniu chełmskiego szpitala, wspierał zabiegi dotyczące budowy pasa startowego i akademika dla PWSZ. Jedno jest pewne – ma kontakty i potrafi z nich korzystać.

Banaszek od początku skutecznie realizował swoją kampanię. Jeździł po osiedlach, przedstawiał programy, opowiadał o propozycjach dla Chełma. Budował rozpoznawalność. Zdaje się także, że pewnym ważnym impulsem była Konwencja Regionalna PiS, która pokazała, że jest również sprawnym mówcą. Wygłosił płomienne przemówienie, za które zebrał lawinę oklasków.

Agata Fisz jest natomiast silnym i sprawnym politykiem. Udało się jej trzykrotnie wygrać wybory. W 2010 roku nie doszło nawet do drugiej tury. Tym razem jest niemal przesądzona. Pytaniem otwartym pozostaje jednak, kto wygra pierwszą. Zdaje się, że nie jest już pewne, że będzie to Agata Fisz.

Jeżeli w drugiej turze dojdzie do takiej rywalizacji, jak zakładają sondaże, duży wpływ na ostateczny wynik będzie miało zachowanie pozostałych kandydatów – Dariusza Grabczuka (PO), Justyny Manasterskiej-Raszki (PSL) i Pawła Białasa (Kukiz’15). Dziś trudno wskazać kto, komu mógłby udzielić poparcia. Ciężko wyobrazić sobie koalicję PO-PiS, ale w chełmskich warunkach to może być bardziej realne rozwiązanie niż poparcie Platformy dla Agaty Fisz. Jest jeszcze Nasz Chełm, który co prawda nie skonstruował w tym roku list wyborczych, ale nie można zapomnieć, że 4 lata temu zyskał poparcie ponad 1 500 wyborców. To łakomy kąsek dla każdego z kandydatów, którzy spotkają się w drugiej turze.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • mariomario
  o 23:58

  Bardzo dobrze. Pani Prezydent ile mogła tyle zrobiła. Zmieniło się sporo, ale ostatnio jest ewidentnej wypalona. Brak pomysłów, w kółko te same hasła, zero strategicznego rozwoju. Dziękujemy i wystarczy. Teraz czas na kogoś nowego. PiS można lubić lub nie. Jak każda partie, ale prezydent z tej partii może być szansa. Ja głosuje na Banaszka. Zachęcam każdego.

  + 22
  - 22
 • Lola
  o 23:15

  Płomienne przemówienie na kongresieie – obiecał wszystko wszystkim, na pytania dla publiczności nie było żadnego miejsca a kiedy poproszono kandydujacych z lost PIS-u na zakończenie do wspolnego zdjęcia wyszło prawie 3/4.To pytam kogo oprócz swoich porwał przemówienie ???

  + 22
  - 22
 • Robert
  o 21:39

  a ten w kurierze to co nie sondaż? to i tak słaby wynik kandydat zrobił bo tam możesz głosować ile chcesz aż do rozładowania baterii… Piotrze pomyśl 🙂

  + 22
  - 22
 • Piotr
  o 21:34

  Robert, Ty tak serio? Sondę internetowa porównujesz z sondażami? Zróbmy sondę na stronie postawnachelm.org Ależ to będą wyniki!!!

  + 22
  - 22
 • ja
  o 20:24

  cx, a ty się z choinki urwałeś? To, że Fisz miała ileś tam głosów poprzednio to znaczy że teraz też tyle dostanie???? Zobacz ile ludzi narzeka na nią i jej rządy, nawet ci, którzy ją kiedyś popierali. Kolesiostwo, brak jakichkolwiek inwestycji które dawały by mieszkańcom wymierne korzyści, dziurawe drogi, miasto jest zaściankiem i ubywa mieszkańców bo taki gospodarz, horrendalne zadłużenie miasta, wymieniać mogę długo, zobaczymy, bo ja jej nie wróżę zbyt dobrze, nawet sondaże to pokazują, Chełm potrzebuje dobrego gospodarza a skompromitowana Fisz niech idzie jak najdalej od Chełma, a przynajmniej od funkcji dających cokolwiek do powiedzenia, jej już dość, każdy będzie lepszy od niej, bo gorzej już być nie może.

  + 22
  - 22
 • cx
  o 19:22

  Druga tura raczej będzie. Poprzednio to ” zdziłałał” mocną kampanią kandydat PO Raniewcz i ten z NCH chyba Wieliczko. Zebrał coś ze 2500 głosow, jak na osbę zupelnie nieznaną to był znakomity wynik. To on w zasadzie zabrał Fisz I turę i sprowadził ją „do parteru” czyli do II tury.
  ” Dziś trudno wskazać kto, komu mógłby udzielić poparcia.”
  To moim zdaniem można przewidzieć z dużym prawdopodobieństwiem. Do II tury raczej wejdzie Banszek bo Grabczuk jest słaby i prowadzi słabą kampanię. Wogóle jakoś to niemrawo idzie jak do tej pory.
  W I turze (tak na moje „oko” ) Fisz wygra i dostanie coś z 10 tys głosow( 4 lata temu miała tyle) a Banaszkowie daje, jak dobrze sie spisze, to 5 tys. głosow( Bożeński mial cos ok 3 tys.).
  Grabczuk ze 3 tys. PSL z tysiąc i kilkaset Białas.
  Tak obstawiam.
  W II turze to jest czytelne i do przewidzenia. Ponieważ Mazurek do tej pory nie popierala kandydata PO -zwykle mówila ” niech kazdy głosuje jak chce, było czytelne że nie popiera PO tylko FISZ. Było tak 2 razy! To teraz będzie podobnie tylko odwortnie . Grabczuk powie że niech kazdy głosuje jak chce ,czy coś w tym rodzaju. I nie trzeba nikogo przekonywać że elektorat PO nie zagłosuje za Banaszkiem czyli PiS . Albo zaglosuje za Fisz a najprawdopodobnie nie pójdzie.
  Białas „odda „głosy na Bnaszka”. PSL na Fisz?
  Wynik II tury : Fisz ok. 10-11 tys. Banaszek jak będzie walczył to może z 6 -7 tys głosow.
  Zobaczymy ile zrobi Bnaszek w I turzy ,będzie widać tendencje czy jest w stanie wyjśc z „opłotek PiS”.
  Tak obstawiam > Jak wyjdzie zobaczymy. Ktoś jeszcze coś obstawia?

  + 22
  - 22
 • cx
  o 18:50

  Ma kontakty ? Ciekawe z kim?Słyszałem że ma dobre kontakty z mafią ukrińską.Ciekwawe czy to prawda i zamierza to wykorzystać. Płomienne przemowinie ? To gdzie ono jest w necie? I dlaczego wylosił tylko dla grastki swoich?

  + 22
  - 22
 • feniko
  o 17:05

  Oby! Niech Fiszka zbiera już swoje manatki z urzędu, mamy jej dość!

  + 22
  - 22
 • ja
  o 16:58

  Nie rozumiem skąd to zaskoczenie, Fisz wystarczająco się kompromituje przez tyle lat żeby ludzie tego nie widzieli i nie zrozumieli.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  50 547
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 673
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 503
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  494
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 575
  REKLAMA