REKLAMA
Te wybory mogą przynieść zmiany w Chełmie. Zaskakujące sondaże.
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeszcze 2 miesiące temu prawdopodobnie nikt nie powiedziałby, że obecna Prezydent Agata Fisz może realnie przegrać wybory. Do jej kolejno ogłaszanych kontrkandydatów podchodzono z dużą rezerwą. Tymczasem sondaże pokazują, że już pierwsza tura może przynieść niemałe zaskoczenie.

REKLAMA

W ostatnich tygodniach przez sieć przewinęły się dwa sondaże, obok których nie można przejść obojętnie. W pierwszym, zleconym przez sztab PiS, Agata Fisz i Jakub Banaszek mają równo po 28%. W drugim, przygotowanym na zlecenie Kuriera Lubelskiego, Agata Fisz prowadzi, ale tylko 1 punktem procentowym. Jest 37,4% do 36,4%.


REKLAMA

Jakub Banaszek pierwotnie traktowany był jako mało znany i niegroźny rywal. Zarzucano mu warszawskie miejsce pracy i sugerowano małe doświadczenie. Choć z tym ostatnim wyjątkowo trudno się zgodzić. Banaszek, mimo młodego (27 lat) wieku, zdążył już doświadczyć pracy w samorządzie, współpracował z Ministrem Zdrowia, Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Premierem Mateuszem Morawieckim. Obecnie odpowiada za gabinet polityczny Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz.

Mimo zawodowej kariery w otoczeniu obecnego rządu, od dłuższego czasu jest stale zaangażowany w sprawy Chełma. Pomagał przy oddłużaniu chełmskiego szpitala, wspierał zabiegi dotyczące budowy pasa startowego i akademika dla PWSZ. Jedno jest pewne – ma kontakty i potrafi z nich korzystać.

Banaszek od początku skutecznie realizował swoją kampanię. Jeździł po osiedlach, przedstawiał programy, opowiadał o propozycjach dla Chełma. Budował rozpoznawalność. Zdaje się także, że pewnym ważnym impulsem była Konwencja Regionalna PiS, która pokazała, że jest również sprawnym mówcą. Wygłosił płomienne przemówienie, za które zebrał lawinę oklasków.

Agata Fisz jest natomiast silnym i sprawnym politykiem. Udało się jej trzykrotnie wygrać wybory. W 2010 roku nie doszło nawet do drugiej tury. Tym razem jest niemal przesądzona. Pytaniem otwartym pozostaje jednak, kto wygra pierwszą. Zdaje się, że nie jest już pewne, że będzie to Agata Fisz.

Jeżeli w drugiej turze dojdzie do takiej rywalizacji, jak zakładają sondaże, duży wpływ na ostateczny wynik będzie miało zachowanie pozostałych kandydatów – Dariusza Grabczuka (PO), Justyny Manasterskiej-Raszki (PSL) i Pawła Białasa (Kukiz’15). Dziś trudno wskazać kto, komu mógłby udzielić poparcia. Ciężko wyobrazić sobie koalicję PO-PiS, ale w chełmskich warunkach to może być bardziej realne rozwiązanie niż poparcie Platformy dla Agaty Fisz. Jest jeszcze Nasz Chełm, który co prawda nie skonstruował w tym roku list wyborczych, ale nie można zapomnieć, że 4 lata temu zyskał poparcie ponad 1 500 wyborców. To łakomy kąsek dla każdego z kandydatów, którzy spotkają się w drugiej turze.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Horus
  o 13:18

  Łacińska sentencja mówi I.E.I.E.P ale i tak ciebie lubię bo jesteś baba z charakterem 🙂

  + 22
  - 22
 • ja
  o 11:08

  Horus, poczytaj sobie komentarze niejakiego Sawy, sam pisał że się posługuje nie swoim nazwiskiem i nikt się nie dowie kim on jest. Są jednak tacy ( i to wcale nie tak mało) co wiedzą kim on jest. A ja mam zupełnie inne inicjały, nawet jedna literka się nie zgadza, więc nie udawaj Greka, bo trafiłeś jak kulą w płot 🙂
  Chełmianin, widzę że propaganda TVN uderzyła ci do głowy, jesteś naiwny jak dziecko i dałeś się podejść manipulacjom tej TV.

  + 22
  - 22
 • Chełmianin
  o 10:19

  Faktycznie myślę, że sporo można zarzucić Prezydent Fisz, ale kandydat z PISu? Wieś może i na nich będzie głosować, bo oni są bardziej podatni na tą fałszywą propagandę TVPIS. Jednak mam nadzieję, że mieszkańcy naszego miasta nie będą aż tak naiwni.

  + 22
  - 22
 • Horus
  o 10:17

  Sawa to Sawa a nie żaden Kiryk czy inny Łańcucki jak sugerujesz, kto trochę mieszka w Chełmie to go zna w sumie niegroźny dziwak ale ma swój styl. A ty to AP więc po co sie tak napinać,

  + 22
  - 22
 • ja
  o 07:36

  Sawa, a ty się nie wstydzisz swojego nazwiska? To dlaczego nie piszesz jak naprawdę się nazywasz tylko podszywasz się pod kogoś innego? Szlag cię trafia że nie możesz mnie rozszyfrować tak jak ja ciebie? Powiem krótko, nie tylko ja wiem kim jesteś, jak to mówią kto cię nie zna ten cię kupi!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 23:49

  Piszesz anonimie do mnie po nazwisku,to przedstaw się po nazwisku.Wstydzisz się swojego nazwiska?No to rozumiem.

  + 22
  - 22
 • ja
  o 23:36

  Sawa, a ty jeszcze się na PO nie obraziłeś że po raz kolejny cię na prezydenta nie wystawili? Już zapomniałeś, jak jęczałeś kiedy kandydowała M.Sokół że nie taka taktyka, że kobieta po kobiecie, że wszystkim rozum odebrało że nie ty?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 21:22

  Czy pis,czy sld,to i tak Chełm przegra.

  + 22
  - 22
 • Manius
  o 20:42

  Krycha bardzo trafna diagnoza. Banaszek nie jest idealny. Tylko, ze jeszcze więcej ludzi ma dosyć Fiszowej i jej dworu. Głównie dworu. Czytałaś wcześniej „,każdy, tylko nie Fisz”. Masa ludzi z takim podejściem pójdzie do wyborów. Coś się kończy. Coś się zacznie.

  + 22
  - 22
 • Krycha33
  o 13:24

  Nie wiem jaka była metodologia sporządzania tych sondaży. Ale wątpię, żeby kandydat PIS miał aż takie poparcie w Chełmie. Jedynym wytłumaczeniem jest fakt, że ludzie mają już dosyć rządów Prezydent Fisz i chcą wybrać kogoś innego.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  50 553
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 674
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 503
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  495
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 575
  REKLAMA