REKLAMA
Te wybory mogą przynieść zmiany w Chełmie. Zaskakujące sondaże.
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeszcze 2 miesiące temu prawdopodobnie nikt nie powiedziałby, że obecna Prezydent Agata Fisz może realnie przegrać wybory. Do jej kolejno ogłaszanych kontrkandydatów podchodzono z dużą rezerwą. Tymczasem sondaże pokazują, że już pierwsza tura może przynieść niemałe zaskoczenie.

REKLAMA

W ostatnich tygodniach przez sieć przewinęły się dwa sondaże, obok których nie można przejść obojętnie. W pierwszym, zleconym przez sztab PiS, Agata Fisz i Jakub Banaszek mają równo po 28%. W drugim, przygotowanym na zlecenie Kuriera Lubelskiego, Agata Fisz prowadzi, ale tylko 1 punktem procentowym. Jest 37,4% do 36,4%.


REKLAMA

Jakub Banaszek pierwotnie traktowany był jako mało znany i niegroźny rywal. Zarzucano mu warszawskie miejsce pracy i sugerowano małe doświadczenie. Choć z tym ostatnim wyjątkowo trudno się zgodzić. Banaszek, mimo młodego (27 lat) wieku, zdążył już doświadczyć pracy w samorządzie, współpracował z Ministrem Zdrowia, Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Premierem Mateuszem Morawieckim. Obecnie odpowiada za gabinet polityczny Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz.

Mimo zawodowej kariery w otoczeniu obecnego rządu, od dłuższego czasu jest stale zaangażowany w sprawy Chełma. Pomagał przy oddłużaniu chełmskiego szpitala, wspierał zabiegi dotyczące budowy pasa startowego i akademika dla PWSZ. Jedno jest pewne – ma kontakty i potrafi z nich korzystać.

Banaszek od początku skutecznie realizował swoją kampanię. Jeździł po osiedlach, przedstawiał programy, opowiadał o propozycjach dla Chełma. Budował rozpoznawalność. Zdaje się także, że pewnym ważnym impulsem była Konwencja Regionalna PiS, która pokazała, że jest również sprawnym mówcą. Wygłosił płomienne przemówienie, za które zebrał lawinę oklasków.

Agata Fisz jest natomiast silnym i sprawnym politykiem. Udało się jej trzykrotnie wygrać wybory. W 2010 roku nie doszło nawet do drugiej tury. Tym razem jest niemal przesądzona. Pytaniem otwartym pozostaje jednak, kto wygra pierwszą. Zdaje się, że nie jest już pewne, że będzie to Agata Fisz.

Jeżeli w drugiej turze dojdzie do takiej rywalizacji, jak zakładają sondaże, duży wpływ na ostateczny wynik będzie miało zachowanie pozostałych kandydatów – Dariusza Grabczuka (PO), Justyny Manasterskiej-Raszki (PSL) i Pawła Białasa (Kukiz’15). Dziś trudno wskazać kto, komu mógłby udzielić poparcia. Ciężko wyobrazić sobie koalicję PO-PiS, ale w chełmskich warunkach to może być bardziej realne rozwiązanie niż poparcie Platformy dla Agaty Fisz. Jest jeszcze Nasz Chełm, który co prawda nie skonstruował w tym roku list wyborczych, ale nie można zapomnieć, że 4 lata temu zyskał poparcie ponad 1 500 wyborców. To łakomy kąsek dla każdego z kandydatów, którzy spotkają się w drugiej turze.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • ja
  o 16:00

  Sawa, a ty nie starasz się być anonimem posługując się fałszywym nazwiskiem? Czy niejaki Horus też nim nie jest przypadkiem? No ale wystarczy, żebyście sobie nawzajem przyklaskiwali i jest ok, a jak ja prawdę w oczy to już jestem wróg? Oj, dulszczyzna jak się patrzy 🙂

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 11:59

  Horus,na priv możemy pogadać,ale po pierwsze nie z anonimem.Po drugie mój mail jest na tt.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 10:10

  Obywatelu,problem w tym,że forsy nie ma wiele,a są długi.Nie wiemy jaka jest praktyczna zdolność kredytowa,bo gdyby pojawił się jakiś inwestor,to najprawdopodobniej miasto musiałoby wydać ileś milionów na udostępnienie mu lokalizacji – np.droga.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 10:02

  Horus,od pewnego czasu tylko komentuję,ale co komentować,skoro programów konkretnych nie ma.
  Najprawdopodobniej wygra pis albo sld,i tyle.

  + 22
  - 22
 • Obywatel
  o 22:57

  Dziwię się tym kto daje głos tej pani Agacie przecież w tym Chełmie nic się nie dzieje ,nie mówiąc już o drogach gdzie można koła pogubić ,a przecież kasa jest tylko nikt tego nie wykorzystuje,nie jestem z Chełma ale już kilka ładnych lat tu przebywam ,mówię nie dla tej pani i tak już za długo siedzi na tym stołku ,pora coś zmienić w tym mieście .

  + 22
  - 22
 • ja
  o 20:58

  No tak, Chełm by rozkwitł jakby „Sawa” był prezydentem 😀

  + 22
  - 22
 • Horus
  o 20:23

  Sawa, od pewnego czasu dla mnie z powodów oczywistych nie wypowiadam sie publicznie w sprawie wyborów samorządowych ani jego skutków. Jedynie zachęcam do pełnego i aktywnego uczestnictwa zgodnie z obowiązującym prawem.
  Ale możemy wymienić parę uwag nt. czy Sawa to Sawa itp.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:34

  Horus,i tak nic nie zmienimy,kolejne lata przechlapane dla Chełma.

  + 22
  - 22
 • Horus
  o 14:46

  Mogłem sie pomylić co do nieistotnego szczegółu wszak errare humanum est ale żeby aż tak 😉
  Horus to nie prorocki krąg kulturowy 🙂

  + 22
  - 22
 • ja
  o 13:22

  Hahaha! Następny prorok! A łacina…. no cóż, znana jest mi tylko podwórkowa, więc jak coś do mnie to po polsku poproszę.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  50 557
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 677
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 503
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  495
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 575
  REKLAMA