REKLAMA
Teatr bliżej i za grosze
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Spektakl „Diabeł i tabliczka czekolady” Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie będzie można zobaczyć w Chełmie. Przedstawienie zostanie pokazane w ramach programu Teatr Polska, a więc widzowie mogą liczyć na symboliczne ceny biletów.

REKLAMA

12 listopada, o godz. 19, przedstawienie będzie można zobaczyć na deskach Chełmskiego Domu Kultury.
Bilety po 20 zł!


REKLAMA

Spektakl w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie wyreżyserował Kuba Kowalski. Został on oparty na reportażach Pawła Piotra Reszki. W inscenizacji aktorów bohaterowie Reszki układają się w barwną plejadę postaci, w obraz Polski magicznej, zabobonnej i pełnej wewnętrznych sprzeczności.  Za każdym, nawet najkrótszym i najbardziej błahym tekstem reportażysty kryje się społeczny problem, ale to zawsze bohater, człowiek jest na pierwszym miejscu.
Reszka pokazuje nam ludzi zepchniętych na margines, wyśmiewanych, ignorowanych, wyszydzanych, niekiedy znienawidzonych. Patrzy na nich ze szczególną mieszanką ciętego humoru i dystansu, ale przede wszystkim – empatii. Czy udało się to przenieść na deski teatru?
W kameralnej i demokratycznej przestrzeni, zacierając tradycyjny podział na widownię, scenę i scenografię, twórcy próbują zrealizować to najbardziej podstawowe, najprostsze, a zarazem najtrudniejsze zadanie: wzbudzić empatię widza, choćby na chwilę postawić go na miejscu postaci.

Na ile współodczuwania nas stać? I czy potrafimy na czas trwania spektaklu stworzyć razem, widzowie i aktorzy, otwartą, empatyczną wspólnotę? – pyta Kuba Kowalski.

Spektakl został zrealizowany w ramach

programu „Teatr Polska”.

Jego celem jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W jego ramach teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. „Teatr Polska” jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

„Diabeł i tabliczka czekolady”
Spektakl dla widzów od 15 lat.
Czas trwania: 110 minut.
Autor: Paweł Piotr Reszka
Reżyseria i adaptacja: Kuba Kowalski
Adaptacja i dramaturgia: Julia Holewińska
Scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Radek Duda
Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Obsada: Marta Ledwoń, Edyta Ostojak, Jolanta Rychłowska, Nina Skołuba-Uryga, Jowita Stępniak, Magdalena Sztejman, Daniel Dobosz, Paweł Kos, Janusz Łagodziński, Krzysztof Olchawa, Daniel Salman, Marek Szkoda, Radek Duda, Marianna Agu Chika.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Jest umowa na nową siedzibę INM
581
Hala produkcyjna już gotowa
661
Stawiamy na naukę
429
Będzie nowa spółka kolejowa
957
Komu mandat do PE? Zobacz listy
982
REKLAMA