REKLAMA
Terytorialsi oddają krew
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odpowiadają na apel Narodowego Centrum Krwi i oddają krew. W ubiegłym tygodniu oddali w sumie 100 litrów krwi. Planują kolejne akcje.

Reklama

Odpowiadając na apele o oddawanie krwi, lubelscy Terytorialsi organizują zbiórki w swoich batalionach, a także włączają się indywidualnie w akcje prowadzone przez RCKiK.

Na apel odpowiedzieli już żołnierze OT z Chełma, Białej Podlaskiej, Lublina oraz Zamościa, gdzie kilka dni temu pobito rekord batalionu. Krwiodawcy z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa oddali niemal 30 litrów krwi. W ich szeregach jest, m.in. st. szer. Marcin Rusak, który oddał już ponad 50 litrów krwi.

– Każda kropla krwi ratuje ludzkie życie. Ile istnień udało się uratować dzięki dziesiątkom litrów krwi, oddanych przez naszych krwiodawców? Tego nigdy się nie dowiemy – mówi st. chor. Paweł Pikor, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu.

W niedzielę (22 marca) swoją krwią podzielili się również Terytorialsi z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma, oddając blisko 40 litrów krwi. Do akcji przyłączyli się również żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej.

W sumie w ciągu zaledwie kilku ostatnich dni lubelscy Terytorialsi zebrali około 100 litrów krwi. Ale to nie koniec – zapowiadają – bo w najbliższych dniach planowane są kolejne akcje. Krew oddadzą żołnierze z samodzielnych kompanii 2 LBOT, a także żołnierze z 22 batalionu z Dęblina oraz podchorążowie z Lotniczej Akademii Wojskowej.

Dla społeczności lokalnej

Aktualnie w działania przeciwkryzysowe na Lubelszczyźnie zaangażowanych jest już około 300 żołnierzy 2 LBOT. Co robią? Główne ich działania to: dostarczanie żywności i leków, wsparcie samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej, wsparcie osób starszych i przebywających w kwarantannie oraz oddawanie krwi.

Każdego dnia rośnie liczba kombatantów oraz osób starszych w naszym województwie objętych opieką Terytorialsów. Aktualnie to już 155 osób. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na ich podstawowe potrzeby.

Kolejną grupą są podopieczni ośrodków pomocy społecznej. W tym celu w każdym batalionie 2 LBOT powołano koordynatorów ds. wsparcia dystrybucji. Główne zadania żołnierzy polegają na zapewnieniu transportu paczek z żywnością do potrzebujących.

Ponadto lubelscy Terytorialsi wspierają Policję oraz Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Do ochrony wschodniej granicy zaangażowanych jest teraz około 130 żołnierzy OT. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zostały użyte drony rozpoznawcze FlyEye do dozorowania wschodniej granicy naszego kraju.

„Odporna Wiosna” WOT

WOT od kilku dni prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową. Nadano jej kryptonim „Odporna Wiosna”.
Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Każdego dnia, w różnej formie, w działania te zaangażowanych jest w sumie około 2 500 żołnierzy WOT, a 22 000 jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia.

Działa infolinia 800-100-102 – bezpłatna, całodobowa, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej WOT, adresowana do osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację lub odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Będzie ciasno na Rejowieckiej
327
Uwaga, zamknięta część Kolejowej
246
Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
410
W poniedziałek idziemy do fryzjera
285
Miasto zakłada łąki
333
REKLAMA