REKLAMA
Terytorialsi pobierają wymazy od pracowników DPS-ów 
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Mobilne zespoły 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęły dzisiaj (30 kwietnia) akcję pobierania wymazów od pracowników DPS-ów w województwie lubelskim. Do przebadania pracownicy 58 placówek.

Reklama

Działania prowadzone są na wniosek Wojewody Lubelskiego oraz w koordynacji z Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Lublinie. Terytorialsi przeprowadzą działania w ramach Zespołu Interwencji Kryzysowej (ZIK), którego głównym zadaniem jest rozwiązywanie sytuacji kryzysowych związanych z zagrożeniem zdrowia i życia w Domach Pomocy Społecznej. Jak wskazują doświadczania ostatnich dni, placówki te są szczególnie narażone na niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Do realizacji zadania zostały skierowane cztery zespoły mobilne 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczęły dziś pracę od poboru wymazów u pracowników DPS-ów w Lublinie, Ostrowie Lubelskim i Janowie Lubelskim. W sumie wymazy zostaną pobrane od personelu 58 placówek w naszym województwie. Akcja potrwa do końca maja br.
Do zadania oddelegowani zostali żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w zakresie pobierania wymazów na obecność COVID-19.

Pobieranie wymazów od personelu DPS-ów to już kolejne, po dekontaminacji w DPS w Zamościu, zadanie realizowane przez lubelskich Terytorialsów w ramach Zespołu Interwencji Kryzysowej. Działający od 20 kwietnia br. ZIK ma zadanie ograniczania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia pensjonariuszy oraz personelu DPS-ów, a w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej również przywracanie placówki do pierwotnej zdolności funkcjonowania.

Przypomnijmy, Zespoły Interwencji Kryzysowych WOT są tworzone na bazie brygad obrony terytorialnej oraz sił kierowanych do ich wsparcia przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektorat Wsparcia SZ i utrzymywane w 6-cio godzinnej gotowości do podejmowania działań. Do ich głównych zadań należy: wykonanie wymazów, przeprowadzenie triażu, ewakuacja z placówki, dekontaminacja pomieszczeń, szkolenie personelu i powrót pensjonariuszy.

Warto dodać, że lubelscy Terytorialsi na wniosek wojewody włączyli się w akcję pobierania wymazów już 9 kwietnia br. Działania te prowadzą w systemie stacjonarnym (na terenie placówek medycznych) oraz mobilnie (w miejscu przebywania osób poddanych kwarantannie). W ciągu dwudziestu dni pobrano już blisko 500 wymazów.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
REKLAMA