REKLAMA
Trubakowska kontra PUM. Wasze opinie
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Blisko 330 razy skomentowaliście  teksty poświęcone konfliktowi jaki rozgorzał pomiędzy mieszkańcami Wspólnoty Mieszkaniowej Trubakowska 53, 55, 57A  a Przedsiębiorstwem Usług Mieszkaniowych. Liczba odsłon dwóch dotychczas opublikowanych tekstów przekroczyła 12 tysięcy. To są z pewnością Wasze dotychczasowe rekordy.  Nie naszą i naszych Czytelników rolą jest rozstrzygnięcie tego sporu, warto jednak zapoznać się  z Waszymi opiniami.

Nie możemy oczywiście przytoczyć wszystkich zamieszczonych komentarzy. Prezentujemy więc ich skromny wybór. Początkowo wśród Waszych wypowiedzi na czoło wysuwają się te popierające i podtrzymujące na duchu:


REKLAMA

Leon:
Brawo! Macie Państwo prawa, nie tylko obowiązki. Zarządzanie Wspólnotą mieszkaniową to nie jest prywatny folwark, gdzie prezes może wszystko. To nie tylko mury i teren wokół. To Ludzie, a to tak łatwo zostało zapomniane/ pominięte. Macie Państwo konkretne dowody i mnóstwo pytań, na które nie dostajecie odpowiedzi. Mam nadzieję, że prokuratura pomoże Wam to wszystko wyjaśnić. Szkoda!, że Nikt poza prokuraturą do tej pory nie zajął się Waszą sprawą. Należy się Wam szacunek i godne traktowanie, po partnersku. Trzymam kciuki! Nie jesteście Państwo sami!

lub odwołujące się do własnych (nie najlepszych) doświadczeń:

Miro:
Mieszkam we wspólnocie prowadzonej przez PUM. To co piszą ludzie z Trubakowskiej potwierdza się i u nas. Brak przetargów na wykonywane prace, zawyżanie kosztów, chaotyczna i nierzetelna dokumentacja, zastraszanie lokatorów i obrażanie ich. A znikające pieniądze z kont to reguła. Może w końcu ktoś coś z tym zrobi. Trzymam kciuki za Trubakowską.

Irena:
Jestem właścicielem mieszkania we wspólnocie gdzie zarządza PUM. Koszty tego zarządu są zdecydowanie wyższe niż u koleżanki gdzie sami wybrali zarządcę. Mam nadzieję że wam się uda i moi sąsiedzi też pójdą za Wami. Nie może być tak że my jako właściciele nie mamy nic do powiedzenia. To nie komuna, gdzie opłacany zarządca jest ważniejszy od właścicieli. Powodzenia.

Oliwy do ognia

pod przygasającą dyskusją dolało oświadczenie prezesa PUM. Wśród komentatorów pojawił się Piotr. Stronnik PUM, swój udział w debacie rozpoczął od ataku – jakżeby inaczej – na redakcję:

Po co wam te ”nasze opinie” skoro nie wiadomo jaka jest prawda? Bo prawdę bada prokuratura! Faktycznie, redakcja powinna przede wszystkim zapytać najbardziej zorientowanych w sprawie czyli mieszkańców wspólnoty a nie opierać się wybiorczo wyłącznie na jednej jej przedstawicielce, zapewne skonfliktowanej z resztą. Nie wiem po co pytać o to Urząd Miasta? Przecież UM nie śledzi co się dzieje w bądź co bądź prywatnych nieruchomościach wspólnot mieszkaniowych które mają przecież swoje zarządy i zarządzają się same zgodnie z prawem, a zarządca jest tylko wynajętą pomocą z której w każdej chwili można zrezygnować. PUM co ma powiedzieć. Co by nie powiedział będzie niewiarygodny, choć ma prawo zająć stanowisko i to zrobił. Wygląda na to że tekst był zmanipulowany bo nie ma opinii zainteresowanych czyli mieszkańców. Będą „jaja” jak prokuratura przyzna rację PUM-owi. Ciekawe ile wtedy ” beknie” redakcja odszkodowania za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji i manipulowanie opinia publiczną. Bo to że PUM zażąda za to „ciężkiej kasy” to pewne!

W naszej obronie (Dziękujemy!) stanął ddk:

Po pierwsze: opisana sprawa w artykule świadczy o wyjątkowym zainteresowaniu mieszkańców Chełma (ponad 7 tys odsłon) bez względu na to jaki organ będzie w niej rozstrzygał i co ustali. Po drugie: obwinianie dziennikarza to stara i zdewaluowana metoda poprawiania własnej pozycji ocierająca się o wywieranie presji na niezależnej prasie. Po trzecie: Jeżeli brakuje jeszcze jakiś opinii mieszkańców zawsze można je zamieścić w odrębnym artykule…

Dyskusja przeniosła się w rejony całkowicie merytoryczne

Odpowiadając na zarzuty wobec wspólnoty stawiane przez Piotra, odezwał się Ksawery: 

To nie Trubakowska szuka jelenia! To jeleń poszukał Trubakowskiej i trzyma jak ,,dojną krowę”, a kto nim jest? oczywista, że PUM na czele z prezesem i mocno asystuje Ratusz. Wspólnota, z tego co wiem, posiada w zasobach ogółem 75 mieszkań a z tego 21 mieszkań to własność miasta. Właściciele z wyjątkiem kilku płacą na bieżąco swoje zobowiązania, natomiast lokatorskie mieszkania tak naprawdę nie wiadomo czy są rekompensowane przez opłaty UM. (…) PUM nigdy nie udowodnił ,,czarno na białym” że płaci za swoich z Trubakowskiej, śmiem twierdzić że nawet gdyby, (…) to wie jak zagospodarować te pieniądze by z powrotem wróciły skąd przyszły i tak wygląda rok po roku. Przykładem jest inkasowanie opłat za mieszkanie własnościowe na własne konto PUM przez x lat, wyszło to  właśnie teraz.  (…)

ddk
Do mieszkańców wspólnoty – jeżeli chcecie wygrać tylko na niwie prawnej, to pewnie będzie was to kosztowało dużo czasu i pieniędzy. To dlatego że zmagacie się ze skutkami, a nie z przyczyną. Na całym świecie każdy usługodawca stara się konkurować jakością usług, ale wasz nie musi, bo ma narzędzia polityczne w postaci pełnomocnictwa.
Sięgnijcie po narzędzia polityczne zjednoczcie się w rodzaj porozumienia wspólnot i doprowadźcie na drodze politycznej do wymiany zarządcy na człowieka, który zechce z wami współpracować. Wtedy zmienicie także waszą sytuacje prawną (…)

Ważne pytanie zadał z kolei Artur:

A co mają w tej sprawie do powiedzenia nasi przedstawiciele czyli Radni. Dalej jak całą kadencję są bezradni?

To tylko kilka Waszych wypowiedzi. Zachęcamy do zapoznania się z całą dyskusją. My ją  podsumujemy wpisem Mikołaja:

Mnóstwo rzeczy zostało powiedzianych w tej dyskusji. Wspólnocie „Trubakowska” nie będzie łatwo wygrać tą batalię. Sama odwaga i upór to trochę mało w starciu z Prezesem i jego otoczeniem. Potrzebne jest wsparcie fachowców od prawa i finansów. Dlatego musimy wspierać tą Wspólnotę. Wierzę, że wam się uda. Serca chełmian macie za sobą. Powodzenia.

Głos przedstawiciela chełmskich wspólnot

O opinię na temat sprawy wspólnoty z ul. Trubakowskiej poprosiliśmy Mariusza Wieliczkę, który na co dzień zarządza kilkoma wspólnotami mieszkaniowymi. Miał również okazję – wspólnie ze Stowarzyszeniem „Nasz Chełm” – stoczyć z PUM zwycięską batalię o pieniądze należne wspólnotom:

Nie znam wszystkich szczegółów toczącego się sporu, więc trudno mi jednoznacznie stwierdzić kto ma rację. Każdy zarządca nieruchomości funkcjonujący na wolnym rynku musi jednak pamiętać, że obsługa danej wspólnoty zobowiązuje go do przestrzegania obowiązujących przepisów i ustaw. Niezadowoleni właściciele zawsze mogą skontrolować dokumenty dotyczące swojej Wspólnoty, a zarządca musi je udostępnić. Jak się domyślam, tak właśnie nie stało się na Trubakowskiej. Wiele to mówi o sytuacji tej wspólnoty. Nie jest bowiem łatwo podczas zebrania członków właścicieli Wspólnoty przekonać większość spośród nich do jakichkolwiek zmian. Skoro udało się przeprowadzić zmianę i przegłosować uchwałę o wypowiedzeniu umowy z PUM, to znaczy, że ludzie naprawdę są rozczarowani jakością usług świadczonych przez spółkę.

Podkreślam: wybrany przez członków wspólnoty zarząd ma prawo wybrać zarządcę lub prowadzić zarządzanie we własnym zakresie. Zarządca ma pełne prawo z tej działalności czerpać zysk. Nie oznacza to jednak, że zarządca staje się właścicielem majątku wspólnoty. Nie jest też tak, że zarządca nie ponosi za swoje działania  żadnej odpowiedzialności. Przeciwnie – za swoją działalność odpowiada.  W przypadku spółki komunalnej, która wykonuje obowiązki zarządcy, odpowiedzialność ta – przynajmniej w wymiarze moralnym – spada także na władze miasta.

Jak wiadomo, kilka lat wstecz zawiązaliśmy porozumienie Wspólnot, które wywalczyły przekazywanie płatności za najemców miasta bezpośrednio na konta Wspólnot, a nie na konto  PUM i do dziś wspaniale to funkcjonuje. Sadząc po wpisach, takich wspólnot niezadowolonych z zarządzania przez prezesa spółki jest sporo. Jak wiadomo, w sile jest moc, więc może jest potrzeba spróbować ponownego zebrania podpisów niezadowolonych Wspólnot i przekazać na ręce Pani Prezydent.

***

Do sprawy wrócimy.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Ksawery
  o 09:07

  Piotr/Pan
  (….),,uderz w stół, nożyce się odezwa ,,!!!

  + 22
  - 22
 • Piotr
  o 00:10

  GPP a co ty nam tu gratulujesz ? Po co nam to potrzebne! Wyremontujcie nieruchomość, odzyskajcie kasę itd . I żyjcie dług i szczęśliwie i „nie zawracajcie gitary”! hehehehe

  + 22
  - 22
 • GPP
  o 20:25

  (…..) Gratuluję ,, dobrego samopoczucia,,i tak to nie ma żadnego
  Wpływu na bieg wydarzeń!!!! ABCDiL / ta niby ,,ustawka,,!!!

  + 22
  - 22
 • Lucjan
  o 16:57

  abcid To prawda!

  + 22
  - 22
 • ABCiD
  o 16:35

  Nie ma co tu komentować ,to ustawka!

  + 22
  - 22
 • Miki
  o 16:32

  ABC ma rację.

  + 22
  - 22
 • ABC
  o 08:46

  Szanowni internauci, hejterzy i sympatycy Wspólnoty Trubakowskiej! Chelmski.eu jest prawdziwy, forum zaś anonimowe. Dopóki nikt nie podpisze się tu swoim nazwiskiem, można hejterować, bić brawo itd, co tylko podsyca opinię publiczną i nkręca temat. Anonimowo można wszystko, sztuką jest zabrać głos personalnie. Prawdziwy jest PUM, jego zależność od UM i zarząd wspólnoty, który usiłuje przebić głową mur, reszta jest spekulacjami. Sądzić można się długo, remont trzeba przeprowadzić natychmiast.

  + 22
  - 22
 • Andrzej S
  o 08:31

  No I robi sie troche pyskowka,szkoda,bo temat bardzo powazny

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  PUM – raport otwarcia
  803
  Zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej w 2019 r.
  324
  Ranking szkół. Liderem znów II LO
  1 174
  Nowi prezesi w chełmskich spółkach
  2 620
  Umowa na Kolejową
  1 460
  REKLAMA