REKLAMA
„Trzy sonety” Karczmarskiego
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Karczmarskiego „Trzy Sonety, Krym 2013”. To już dziś w galerii Krasnostawskiego Domu Kultury.

REKLAMA

„Trzy sonety, Krym 2013” – pomysł podróży na Krym szlakiem Adama Mickiewicza zrodził się 2012 roku w Chełmie po spotkaniu z Romanem Kravchenko, a zrealizowany został rok później, gdy Ryszard Karczmarski gościł u swojego ukraińskiego kolegi w Bakczysaraju. Wspólnie wyruszyli w podróż zainspirowani najwybitniejszym dziełem polskiej liryki – „Sonetami krymskimi”. Ta niecodzienna wyprawa miała służyć odnalezieniu miejsc, motywów i wzruszeń, które okazały się ważne dla romantycznego wieszcza.
Karczmarski ruszył w podróż z tomem „Sonetów krymskich” i z ulubioną kamerą otworkową, magicznym drewnianym pudełkiem z maleńkim otworem zamiast obiektywu. Camera obscura skutecznie redukuje ilość informacji, płynnie rozmywa kontury i barwy, powstałe obrazy toną w kolorowej poświacie. Trafnie wybrane narzędzie pozwoliło doskonale oddać charakter tej niezwykłej podróży.
Krym na fotografiach Ryszarda Karczmarskiego jest egzotyczny i baśniowy. Fotograf z uwagą szukał miejsc i nastrojów, które wcześniej urzekły poetę. Jego opowieść o tej krainie, jak dramaty z tamtej epoki, jest jednak niedokończona. Z powodu aneksji Krymu kolejne planowane plenery już się nie odbyły. Zachwyt estety brutalnie przerwano w pół słowa… /Dariusz Kostecki/


REKLAMA

Ryszard Karczmarski urodził się w Gdyni. Ukończył studia na UMCS w Lublinie na Wydziale Pedagogiki. Pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej i średniej. Był fotografem w Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz instruktorem fotografii. Od 1996 r. prowadzi własną firmę fotograficzną. Od 1984 r. jest członkiem Foto Klubu Ziemi Chełmskiej. Członek ZPAF, w latach 2003 – 2017 był prezesem Okręgu Lubelskiego. Ważniejsze cykle fotografii: „Fotografia marynistyczna” (żeglarstwo), „Prawosławie”, „Nocne pejzaże”, „Pogranicze wschodniej Polski”, „Fotografia otworkowa”, ,,Dotyk Światła”, fotografia otworkowa – Portret Janusza Trzebiatowskiego – ,,Natchnienie”, kartki z podróży – Armenia, Tajlandia, Indonezja oraz cykl ,,Polesie” – spotkania 2013 – 2016.
Autor albumu fotograficznego ,,Dotyk światła”. Organizator warsztatów i plenerów fotograficznych, między innymi ,,wielkiego formatu – technik alternatywnych oraz Spotkania na ,,NA STYKU” Ukraina 2016 – 2017.
Dwukrotny laureat Chełmskiej Nagrody KAJA, jako animator oraz twórca kultury. W 2017 roku odznaczony medalem Gloria Artis. Od 21 lat prowadzi autorską galerię fotografii w Chełmie.

Wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Karczmarskiego „Trzy Sonety, Krym 2013” odbędzie sie w poniedziałek 7 maja, godz. 17, Galeria KDK, ul. Okrzei 10. Wstęp wolny.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Jest umowa na nową siedzibę INM
581
Hala produkcyjna już gotowa
661
Stawiamy na naukę
429
Będzie nowa spółka kolejowa
957
Komu mandat do PE? Zobacz listy
982
REKLAMA