REKLAMA
„Trzy sonety” Karczmarskiego
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Karczmarskiego „Trzy Sonety, Krym 2013”. To już dziś w galerii Krasnostawskiego Domu Kultury.

„Trzy sonety, Krym 2013” – pomysł podróży na Krym szlakiem Adama Mickiewicza zrodził się 2012 roku w Chełmie po spotkaniu z Romanem Kravchenko, a zrealizowany został rok później, gdy Ryszard Karczmarski gościł u swojego ukraińskiego kolegi w Bakczysaraju. Wspólnie wyruszyli w podróż zainspirowani najwybitniejszym dziełem polskiej liryki – „Sonetami krymskimi”. Ta niecodzienna wyprawa miała służyć odnalezieniu miejsc, motywów i wzruszeń, które okazały się ważne dla romantycznego wieszcza.
Karczmarski ruszył w podróż z tomem „Sonetów krymskich” i z ulubioną kamerą otworkową, magicznym drewnianym pudełkiem z maleńkim otworem zamiast obiektywu. Camera obscura skutecznie redukuje ilość informacji, płynnie rozmywa kontury i barwy, powstałe obrazy toną w kolorowej poświacie. Trafnie wybrane narzędzie pozwoliło doskonale oddać charakter tej niezwykłej podróży.
Krym na fotografiach Ryszarda Karczmarskiego jest egzotyczny i baśniowy. Fotograf z uwagą szukał miejsc i nastrojów, które wcześniej urzekły poetę. Jego opowieść o tej krainie, jak dramaty z tamtej epoki, jest jednak niedokończona. Z powodu aneksji Krymu kolejne planowane plenery już się nie odbyły. Zachwyt estety brutalnie przerwano w pół słowa… /Dariusz Kostecki/


REKLAMA

Ryszard Karczmarski urodził się w Gdyni. Ukończył studia na UMCS w Lublinie na Wydziale Pedagogiki. Pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej i średniej. Był fotografem w Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz instruktorem fotografii. Od 1996 r. prowadzi własną firmę fotograficzną. Od 1984 r. jest członkiem Foto Klubu Ziemi Chełmskiej. Członek ZPAF, w latach 2003 – 2017 był prezesem Okręgu Lubelskiego. Ważniejsze cykle fotografii: „Fotografia marynistyczna” (żeglarstwo), „Prawosławie”, „Nocne pejzaże”, „Pogranicze wschodniej Polski”, „Fotografia otworkowa”, ,,Dotyk Światła”, fotografia otworkowa – Portret Janusza Trzebiatowskiego – ,,Natchnienie”, kartki z podróży – Armenia, Tajlandia, Indonezja oraz cykl ,,Polesie” – spotkania 2013 – 2016.
Autor albumu fotograficznego ,,Dotyk światła”. Organizator warsztatów i plenerów fotograficznych, między innymi ,,wielkiego formatu – technik alternatywnych oraz Spotkania na ,,NA STYKU” Ukraina 2016 – 2017.
Dwukrotny laureat Chełmskiej Nagrody KAJA, jako animator oraz twórca kultury. W 2017 roku odznaczony medalem Gloria Artis. Od 21 lat prowadzi autorską galerię fotografii w Chełmie.

Wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Karczmarskiego „Trzy Sonety, Krym 2013” odbędzie sie w poniedziałek 7 maja, godz. 17, Galeria KDK, ul. Okrzei 10. Wstęp wolny.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
3 684
Ferie. Nie siedź w domu
457
Plac wypięknieje
1 257
Koncepcja programowa na S12
2 294
Zapłacimy za parkingi?
650
REKLAMA