REKLAMA
Twój pies, a czyja kupa?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wiosna w mieście. I pierwsze jej oznaki – psie kupy na chodnikach, trawnikach, w piaskownicach. Kto powinien sprzątać po czworonogach?

W Internecie przybywa stron i akcji zachęcających właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach. Ostatnio chełmianie chętnie udostępniają na FB fanpage Popieram sprzątanie po psie. Niektóre samorządy same organizują akcje „uświadamiające”, np. Sprzątam po swoim psie we Wrocławiu. Ale „śmierdzący problem” nie znika z ulic, przynajmniej w Chełmie.


REKLAMA

 

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, że sprzątanie kup pupila to ich obowiązek. Chodzi nie tylko o konsekwencje w postaci mandatu, estetykę otoczenia, ale przede wszystkim o odpowiedzialność za zdrowie innych ludzi i zwierząt.
Często słyszy się tłumaczenia, „mały piesek – mała szkoda”, „nie mam gdzie wyrzucić torebki z odchodami”, „sprzątanie to obowiązek służb miejskich”.
Tymczasem sprzątanie po piesku powinno być nawykiem każdego właściciela. Psie odchody to nic estetycznego, poza tym mogą zawierać larwy pasożytów, które z kolei mogą przedostać się do organizmu zwierzęcia lub człowieka i wywołać groźną chorobę. Larwy mogą przedostać się do organizmu poprzez kontakt zdrowego psa lub dziecka z odchodami psa-nosiciela. Dzieci narażone są najbardziej na choroby pasożytnicze, ponieważ często bawią się w piaskownicach, parkach, placach zabaw i mają nawyk wkładania brudnych rąk do buzi. Larwy można także łatwo przenieść do domu na podeszwach butów.
Nieposprzątanie po pupilu niesie więc o wiele poważniejsze skutki niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Warto więc wydać kilka groszy na torebkę i sprzątnąć z chodnika pamiątkę po swoim psie. Pies mój, a kupa…?

Nieco ponad rok temu Urząd Miasta Chełm kupił tzw. „psie pakiety”. To zestawy, który ułatwiają sprzątanie po pieskach. I chociaż urzędnicy rozdają je za darmo, to nie cieszą się specjalnym zainteresowaniem właścicieli czworonogów. Do tej pory wydano niespełna 1/3 pakietów. Jak się okazuje, „psie pakiety” regularnie w ratuszu odbiera zaledwie 70 osób. Być może informacja o nich nie dotarła do wszystkich właścicieli psów.
Przypominamy zatem: „psie pakiety” można odbierać w Wydziale Infrastruktury Komunalnej UM, przy ul. Lubelskiej 63. Są darmowe.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • trtrtr
  o 11:13

  Z jakiej paki ktoś ma dostawać darmowe pakiety do sprzątania po psach? Jak właścicielom psów nie przeszkadzają gówna, to dlaczego nie pozwolicie srać we własnych mieszkaniach? Tylko wychodzicie z psami na trawnik, pod blok, aby się wysrały?

  Nauczcie się w końcu, że pies to obowiązek. Konieczność sprzątania po nim. Za darmo pakiety do sprzątania? A z jakiej racji? Przecież go grosze kosztuje: https://allegro.pl/listing?string=woreczki%20na%20psie%20odchody&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-hou-1-1-0328

  Ale nie bo trzeba cebuliony wydać, lepiej wyjść z psem, żeby wysrał się na trawnik.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  3 649
  Ferie. Nie siedź w domu
  454
  Plac wypięknieje
  1 250
  Koncepcja programowa na S12
  2 293
  Zapłacimy za parkingi?
  647
  REKLAMA