REKLAMA
Unia rozdaje bilety na podróż po Europie
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kończysz 18 lat i marzysz o podróży po Europie? Tego lata jest szansa, by odbyć taką podróż marzeń i to za darmo.

Dzisiaj, 12 czerwca, ruszyła rejestracja do nowego programu unijnego DiscoverEU, dzięki któremu młodzi ludzie  będą mogli między lipcem a październikiem br. ruszyć w podróż po Europie. Zapisy potrwają do 26 czerwca (do godz. 12 czasu środkowoeuropejskiego). W programie jest do rozdania 15 tysięcy darmowych biletów na środki transportu, które przewiozą młodych turystów w wybrane przez nich miejsca w Europie. Podstawowym założeniem jest, że uczestnicy będą przemieszczać się koleją.

Program dla mlodych

Program przeznaczony jest dla osób, które będą miały 1 lipca 2018 r. co najmniej 18 lat i są obywatelami UE. Wymóg wiekowy nie został określony przypadkowo – jest to bowiem moment, w którym młodzi ludzie wkraczają w dorosłość, ukończyli już szkoły średnie i często przeprowadzają się do innego miasta, by rozpocząć studia. Podróż po wybranych krajach ma pomóc im poznać lepiej różnorodność i bogactwo kulturowe Europy, nawiązać nowe przyjaźnie i poczuć swoją europejską tożsamość. Czas ku temu jest idealny – rok 2018 jest bowiem Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, a to oznacza, że podróżnicy będą mieli okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych w całej Europie – wyjaśnia w komunikacie Unia Europejska.


REKLAMA

Jak zdobyć bilet do Europy?

Aby wygrać darmowy bilet, uczestnicy muszą jednak wykazać się pomysłowością i wiedzą. Indywidualnie, bądź w grupie liczącej maksymalnie 5 osób, muszą najpierw przedstawić samodzielnie opracowany plan podróży (zwiedzanie może trwać do 30 dni i obejmować najwyżej cztery kraje).

Następnie kandydaci wezmą udział w quizie, podczas którego będą musieli wykazać się wiedzą dotyczącą Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, unijnych inicjatyw skierowanych do młodych oraz zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Na podstawie odpowiedzi Komisja Europejska wyłoni zwycięzców, którzy mogą otrzymać w sumie nawet 15 tys. biletów.
Będą jeszcze obowiązki po zakończeniu podróży. Uczestnicy poproszeni zostaną o podzielenie się z rówieśnikami swoimi przygodami i doświadczeniami poprzez media społecznościowe, bądź w szkole w formie prezentacji.

– DiscoverEU to doskonała okazja dla młodych ludzi, aby poznawać Europę bezpośrednio, podczas podróży, której nie zastąpi żadna książka ani żaden film dokumentalny. Jestem pewien, że doświadczenie to nie tylko wzbogaci życie młodych ludzi, ale i społeczności, które odwiedzą – mówi unijny komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics, cytowany w komunikacie.

Jeżeli komuś nie powiedzie się teraz, będzie mógł spróbować swoich sił jeszcze jesienią, kiedy to zaplanowano drugą turę zgłoszeń. Całkowity budżet DiscoverEU na 2018 rok to 12 mln euro, co powinno wystarczyć na podróż po kontynencie dla około 20 tysięcy młodych ludzi. Warto spróbować!

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Przybywa mieszkań
237
Wmurowano kamień węgielny pod Galerię Chełm
1 033
Nowe samoloty przekazane studentom
176
Będą stypendia dla najzdolniejszych
657
Wybierz Społecznika Roku
348
REKLAMA