Przeskocz do treści Przeskocz do menu

VIII edycja Spotkania Trzech Kultur za nami | foto

Kalendarz Piotr
VIII edycja Spotkania Trzech Kultur za nami | foto

You are using a gallery with old engine.
Please copy this gallery to use new engine and full Contest Gallery abilities.

W ubiegłą  niedzielę w Wojsławicach, ponownie jak przed wielu laty rozbrzmiewał głos wielokulturowości. Dawne miasteczko tętniło życiem za sprawą świętowania VIII edycji Spotkania Trzech Kultur.

Trójkulturowe wydarzenia rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą św. w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Oprawy liturgii dokonał zespół „Mada-Bis”, który wystąpił również w Koncercie Aniołów wraz z Adrianną Koler i Chórem „Wojsławianie”. Koncert plenerowy odbył się przed Ratuszem. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Henryk Gołębiowski – Wójt Gminy Wojsławice i Mariam Lackowski – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic

Zespół „Szalom Chełm” zaprezentował tradycyjne utwory będące dziedzictwem kultury narodu Izraela, często o rodowodzie mającym ponad 3000 lat oraz wprowadził w klimat radosnego świętowania wydarzeń związanych z judaizmem.

W cerkwi p.w. Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Wojsławicach nabożeństwo prawosławne odprawił ks. mitrat Jan Łukaszuk oraz ks. prot. Adam Weremijewicz. Oprawy liturgii dokonał chór z parafii pw. Św. Jana Teologa w Chełmie.

Następnie w synagodze odbył się wernisaż wystawy „Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz”, podczas którego zaprezentowany został film przedstawiający postać autorki i jej losy. Bezpośrednio po oficjalnym zamknięciu wystawy wypożyczonej z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, miejsce miał wernisaż projekcji video „Wokół Pustki” przygotowanych przez krakowskie artystki: Annemarie Frascoli, Małgorzatę Macharską-Warzecha, Barbarę Maroń, Brygidę Serafin i Agatę Wawryszczuk. Brygida Serafin przedstawiła odbiorcom cel i założenia projektu oraz opowiadała o doświadczeniach związanych z jego realizacją.

Tegoroczną edycję Spotkania Trzech Kultur zakończył koncert plenerowy, podczas którego zaprezentowały się uczennice Zespołu Szkół Publicznych w Wojsławicach Kolonii: Klaudia Tokarczuk i Patrycja Łatka recytując fragmenty prozy i poezji Marii Konopnickiej, laureatki konkursów recytatorskich, przygotowane przez Ewę Koler. Wystąpił także Jarosław Buczek – chełmianin, bard, poeta. Niewątpliwą gwiazdą wieczoru był dziecięcy zespół wokalno-taneczny „Wołyńskie Słowiki” z Łucka na Ukrainie.

fot. S.Nizio