REKLAMA
W niedzielę Chełm wybiera
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nieśmiertelny jest „Rejs” Marka Piwowskiego. W ciągu ostatnich tygodni udowadnia to aktyw nawołujący w Chełmie do głosowania na Agatę Fisz. W filmie inżynier Mamoń mówił: „Proszę Pana ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. (…) No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę?” I wedle tej reguły zachowują się moralnie wzmożeni działacze. „Cały Chełm z Agatą” – krzyczą. Nigdy Banaszek, bo co niby „małolat” wie o Chełmie itd., itp. Wszystkie te hasła to pewne nadużycie.

Zwolennicy Agaty Fisz, mniej czy bardziej świadomie, wychodzą z założenia, że Agata jest już „oswojona” – wszyscy ją znają, jest przewidywalna, a i swoim – co nie jest bez znaczenia – krzywdy nie zrobi. Dokładnie odwrotnie niż Banaszek. Ten jest jak nowa melodia dla inżyniera Mamonia. Nie znają go, więc nie może im się podobać.


REKLAMA

I

Wszystkim czepiającym się jego wieku i braku dorobku, polecamy polityczną biografię… Agaty Fisz. Czym się różni od tej Banaszka? Fisz obejmując prezydenturę miała 33 lata. Nie przypominam sobie, żeby komuś to wówczas przeszkadzało. W obu przypadkach mamy do czynienia z młodymi działaczami bardzo wyrazistych ugrupowań politycznych. Agata Fisz swój znaczek skrzętnie od lat ukrywa. Przeciwnikom Banaszka znaczek PiS-u daje zaś znakomity pretekst do gardłowania o obronie samorządu czy nawet demokracji. Jednocześnie też krzyczą, że Banaszek upolitycznia samorząd. A przecież ich sprzeciw ma podłoże czysto polityczne. Milczeniem pomijają grzech pierworodny prezydentury Agaty Fisz – okupione przez jej popleczników alkoholem – głosy wyborców. Organom ścigania nie udało się ustalić ile ich było. Wiadomo jednak, że z Krzysztofem Grabczukiem wygrała wówczas przewagą trochę ponad 300 głosów. Popatrzcie na publikowane w sieci fotografie ilustrujące obronę Agaty Fisz – niektóre zdjęcia przyprawiają o dreszcz. Dwa pokolenia protestujących – oba zatrudnione w miejskich instytucjach lub spółkach. W tym świetle wątpliwa staje się wiarygodność tej akcji.

II

Dzisiaj kandydaturę Banaszka wszyscy oceniają nie przez pryzmat jego wiedzy i umiejętności, ale głównie przy użyciu krzywego zwierciadła krajowej polityki. PiS jest zły, więc Banaszek musi być taki sam. Bądźmy uczciwi: trudno oddzielić Banaszka od ludzi takich jak Beata Mazurek, Przemysław Czarnek, Zbigniew Ziobro czy sam prezes Jarosław Kaczyński. Czy jednak mówi nam to coś o samym Banaszku? Wolno wątpić – on swoją kartę politycznej kariery dopiero zaczyna zapisywać.

W zupełnie innym miejscu jest dzisiaj Agata Fisz. Za nią przemawia 12 lat sprawowanej władzy. I poza jej wyznawcami niewielu znajdzie się takich, którzy rzetelnie stwierdzą, że były to lata dla Chełma szczęśliwe. Cieniem kładzie się na nich wspomniany wyżej grzech pierworodny. W ślad za nim idą: wyludnianie się miasta systematyczne zadłużanie miasta, brak polityki senioralnej, brak działań na rzecz ograniczania smogu, żenujący poziom inwestycji drogowych, brak działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, ogromne koszty wynagrodzeń, podupadanie spółek komunalnych, cokolwiek wątpliwe sukcesy w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. Najgorsze jest jednak poczucie, że Chełm funkcjonuje prawie jak miasto prywatne, faktycznie zarządzane nie przez samorząd, ale przez grupę ludzi bezpośrednio związanych z A. Fisz. Miasto bez większych perspektyw dla siebie i swoich mieszkańców.

III

Trafnie rzecz sformułował Bogusław Mikus, któremu można pewnie wiele zarzucić, ale nie to, że sprzyja PiS. Stać go jednak na to, by powiedzieć, że na tę partię nigdy nie zagłosował, ale Banaszek zasługuje na danie mu szansy. Fisz swoją szansę już (wielokrotnie) miała. Nie zapisze się jednak złotymi zgłoskami w miejskich kronikach. Zostawi po sobie aquapark. Kosztowny pomnik niespełnionych marzeń o rozwoju i wielkomiejskości Chełma.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • SemperT
  o 20:55

  Ale się napinacie.

  + 22
  - 22
 • ja
  o 20:40

  Hahaha! Ewelina, za to ty wiadomo skąd się wzięłaś, z choinki się urwałaś! Wyjechał do Warszawy po maturze jak wielu, zdobył nie tylko wykształcenie ale i doświadczenie w zarządzaniu, ma praktykę i wie co i jak w przeciwieństwie do Fisz, która nic przez 12 lat nie zrobiła konkretnego, misie i kwiatki razem z Aquaparkiem który nasze praprawnuki będą spłacać to nie jest powód do dumy a do wstydu, to po prostu żenada. Niech dalej Chełm się wyludnia, niech dalej sitwa ma się dobrze a ludzie biedują bez pracy i perspektyw, bo ty lubisz Fisz. Pytanie za co? Możesz się pochwalić? Ja mam nadzieję, że w Chełmie więcej jest ludzi mądrych i odpowiedzialnych i wygra Pan Banaszek.

  + 22
  - 22
 • Ewelina
  o 19:43

  Może bym i zagłosowała za Banaszkiem, ale nie znam człowieka w ogóle. Wziął się z znikąd, nie ma większego doświadczenia w zarządzaniu i nagle chce być prezydentem. Ja nie lubię zmian, w szczególności jak brak podstaw żeby twierdzić że będą na lepsze. Moi znajomi, sąsiedzi i rodzina głosują za Agatą Fisz. My ją po prostu lubimy!!! Wierzę że wygra.

  + 22
  - 22
 • Łubudubu
  o 18:13

  Głosujemy na Banaszka!!!

  + 22
  - 22
 • ja
  o 17:09

  Paulino, gdzie widzisz tendencyjny tytuł? No i gdzie w artykule napisano nieprawdę? Fisz sama była młoda jak zaczynała zasiadać na stołeczku, do którego uzurpuje sobie wieczne prawo, a teraz wrzask ze strony jej towarzystwa że Banaszek młody. Zapomniał wół jak cielęciem był? Wszystko w artykule jest oczywistą prawdą, a że niektórym brakuje obiektywizmu przez klapki na oczach to już problem tych osób nie autorów….

  + 22
  - 22
 • Paulina
  o 16:31

  Po juz lekko tendencyjnym tytule liczyłam jednak na obiektywny artykuł. Niestety sie zawiodłam… szkoda, bo miałam nadzieje, ze jednak „chelmski.eu” bedzie głosem wszystkich chełmian, a nie podobnie jak tvp wyraża swoje polityczne stanowisko. Przykre.

  + 22
  - 22
 • Tor
  o 16:19

  Brawo dla ChEu i redaktora Janowskiego. Chełm rzeczywiście ma dylemat „Inżynierski”.

  + 22
  - 22
 • Mlody
  o 15:45

  Zwycięży Banaszek i tyle.

  + 22
  - 22
 • Chemo
  o 15:28

  W niedzielę mieszkańcy Chełma pokażą czy zwycięży w nich zdrowa kalkulacja, prosta matematyka i żyłka ryzyka i zagłosują na Banaszka. Czy zwycięży w nich inż. Mamoń i zabójczy wszelką aktywość duch PRL w postaci Fiszowej.

  + 22
  - 22
 • Dos
  o 14:20

  Jak żadnych innych jestem ciekaw rozstrzygniecia tych wyborów. Odpowiedz na pytanie rzucone na Dziady powiedzialo mi kto przegra ale swiat realny musi to jeszcze zinterpretowac 😉

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Przybywa mieszkań
  237
  Wmurowano kamień węgielny pod Galerię Chełm
  1 033
  Nowe samoloty przekazane studentom
  176
  Będą stypendia dla najzdolniejszych
  657
  Wybierz Społecznika Roku
  348
  REKLAMA