REKLAMA
W niedzielę Chełm wybiera
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nieśmiertelny jest „Rejs” Marka Piwowskiego. W ciągu ostatnich tygodni udowadnia to aktyw nawołujący w Chełmie do głosowania na Agatę Fisz. W filmie inżynier Mamoń mówił: „Proszę Pana ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. (…) No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę?” I wedle tej reguły zachowują się moralnie wzmożeni działacze. „Cały Chełm z Agatą” – krzyczą. Nigdy Banaszek, bo co niby „małolat” wie o Chełmie itd., itp. Wszystkie te hasła to pewne nadużycie.

Zwolennicy Agaty Fisz, mniej czy bardziej świadomie, wychodzą z założenia, że Agata jest już „oswojona” – wszyscy ją znają, jest przewidywalna, a i swoim – co nie jest bez znaczenia – krzywdy nie zrobi. Dokładnie odwrotnie niż Banaszek. Ten jest jak nowa melodia dla inżyniera Mamonia. Nie znają go, więc nie może im się podobać.


REKLAMA

I

Wszystkim czepiającym się jego wieku i braku dorobku, polecamy polityczną biografię… Agaty Fisz. Czym się różni od tej Banaszka? Fisz obejmując prezydenturę miała 33 lata. Nie przypominam sobie, żeby komuś to wówczas przeszkadzało. W obu przypadkach mamy do czynienia z młodymi działaczami bardzo wyrazistych ugrupowań politycznych. Agata Fisz swój znaczek skrzętnie od lat ukrywa. Przeciwnikom Banaszka znaczek PiS-u daje zaś znakomity pretekst do gardłowania o obronie samorządu czy nawet demokracji. Jednocześnie też krzyczą, że Banaszek upolitycznia samorząd. A przecież ich sprzeciw ma podłoże czysto polityczne. Milczeniem pomijają grzech pierworodny prezydentury Agaty Fisz – okupione przez jej popleczników alkoholem – głosy wyborców. Organom ścigania nie udało się ustalić ile ich było. Wiadomo jednak, że z Krzysztofem Grabczukiem wygrała wówczas przewagą trochę ponad 300 głosów. Popatrzcie na publikowane w sieci fotografie ilustrujące obronę Agaty Fisz – niektóre zdjęcia przyprawiają o dreszcz. Dwa pokolenia protestujących – oba zatrudnione w miejskich instytucjach lub spółkach. W tym świetle wątpliwa staje się wiarygodność tej akcji.

II

Dzisiaj kandydaturę Banaszka wszyscy oceniają nie przez pryzmat jego wiedzy i umiejętności, ale głównie przy użyciu krzywego zwierciadła krajowej polityki. PiS jest zły, więc Banaszek musi być taki sam. Bądźmy uczciwi: trudno oddzielić Banaszka od ludzi takich jak Beata Mazurek, Przemysław Czarnek, Zbigniew Ziobro czy sam prezes Jarosław Kaczyński. Czy jednak mówi nam to coś o samym Banaszku? Wolno wątpić – on swoją kartę politycznej kariery dopiero zaczyna zapisywać.

W zupełnie innym miejscu jest dzisiaj Agata Fisz. Za nią przemawia 12 lat sprawowanej władzy. I poza jej wyznawcami niewielu znajdzie się takich, którzy rzetelnie stwierdzą, że były to lata dla Chełma szczęśliwe. Cieniem kładzie się na nich wspomniany wyżej grzech pierworodny. W ślad za nim idą: wyludnianie się miasta systematyczne zadłużanie miasta, brak polityki senioralnej, brak działań na rzecz ograniczania smogu, żenujący poziom inwestycji drogowych, brak działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, ogromne koszty wynagrodzeń, podupadanie spółek komunalnych, cokolwiek wątpliwe sukcesy w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. Najgorsze jest jednak poczucie, że Chełm funkcjonuje prawie jak miasto prywatne, faktycznie zarządzane nie przez samorząd, ale przez grupę ludzi bezpośrednio związanych z A. Fisz. Miasto bez większych perspektyw dla siebie i swoich mieszkańców.

III

Trafnie rzecz sformułował Bogusław Mikus, któremu można pewnie wiele zarzucić, ale nie to, że sprzyja PiS. Stać go jednak na to, by powiedzieć, że na tę partię nigdy nie zagłosował, ale Banaszek zasługuje na danie mu szansy. Fisz swoją szansę już (wielokrotnie) miała. Nie zapisze się jednak złotymi zgłoskami w miejskich kronikach. Zostawi po sobie aquapark. Kosztowny pomnik niespełnionych marzeń o rozwoju i wielkomiejskości Chełma.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • mark
  o 17:43

  Jakby wygrał niejaki „JB” to nie miałby problemu z utworzenim koalicji w Radzie Miasta! Zaraz by się znalazało tylu chętnych do koalicji . Pierwsi ci z PO co za koryto zrobią wszystko, a takich jest duzo duzo więcej.
  A co do AF. To się będzie „żłobu trzymać rękami i nogami, jak wygra! Ten typ tak ma bo co innego będzie robić , nic innego nie umie przecież!
  I Tu są 2 warianty. Albo zrozumie że Grabczuki są dla niej zbyt dużym obciążeniem i ryzykiem………i zmieni diammetralnie front! Lub tego nie zrozumie że Grabczuk ciągnie ją na samo dno i razem z nim utonie.
  A obydwoje mają tyle ” za uszami” że na 10 takich tandemów by wystrczyło na zarzuty! Jest już precyzyjny plan ; za co i na ile itd. A ile jest jeszcze do wykrycia?

  + 22
  - 22
 • mark
  o 17:27

  Sawa założ ty swój portal . Zoabczymy ile bedzie tam zaglądaci pisać? Krytykować to każdy potrafi!

  + 22
  - 22
 • mark
  o 17:25

  ndrzej Sawa
  4 listopada 2018 o 13:29

  Mark,udajesz,że nie rozumiesz co piszę.To były listy partyjniackie.List obywatelskich nie było.Nie rozumiesz podstawowej różnicy?Współczuję

  Sawa a ty udajesz że ty coś z tego rozumiesz i takie ruchy obywatelskie popierasz.
  Dlaczego nie zarejstrowałeś takiej listy obywatelskiej i jej nie sfinasowałeś?
  Skoro tego nie zrobiłeś to jej nie było. Trzeba było to zrobić , dać dobry przykład , wystartować na prezydenta itd. List obywatelskiech przecież nie tworzy się ” odgórnie” tylko „oddolnie”.
  Dobrze wiesz że na tego typu ” towar”na rynku nie ma zapotrzbowania. I nie jest tu Chełm wyjatkie, to zjawisko ogolnopolskie! Jakby było zapotrzebowanie na rynku na tego typu listy to by ich było mnóstwo. Wybory mamy wolne i każdy kto spełnił wymogi ustawowe to mógł wziąć w nich udział. Każdy ma czynne prawo wyborcze , TY SAWA też ( chyba ze zostaleś go pozbawiony prawomocnym wyrokiem sądu) ale chyba tak nie jest! Miałeś możliwość zrobić użytek z tego prawa. Zrobiłeś , NIE!
  To do kogo pretensja?
  Nie cierpie takich ludzi co sami nic nie chcę i nie potrafią nic zrobić rozsądnego tylko innych się czepiają! To sę najgorsze „mendy”/ Które tylko” judzić” potrafią!

  + 22
  - 22
 • igor
  o 16:29

  York-u, gdyby nakrecali sie AF tez bym napisal to samo. Moze i reszta mediow chodzi na pasku AF, moze ten portal chodzi na pasku JB. Nie wiem/ nie wnikam/ nie chce mi sie szperac powinowactwa redakcji choc afiliacja jest dosc wyrazna. Bylo tu duzo ciekawych newsow z miasta a teraz jest agitka. Ubolewam nad strata zrodla informacji – klikniec nie bedzie skoro jest ono politycznie zmotywowane i tyle. (wiem powiedzialem by-by a jednak wrocilem, ale po raz ostatni ;))

  + 22
  - 22
 • York
  o 16:12

  Andrzej S. Masz rację. Trzeba będzie ludzi zachęcać. Ale mam nadzieję że od pon/wt komentarzy nie zabraknie. Bez względu kto wygra.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:03

  York,problem w tym,że sporo tu zagląda,a prawie nikt nie pisze.

  + 22
  - 22
 • York
  o 15:51

  Igor. ChEu to jedynie niezależne medium od Fiszowej w Chełmie. Reszta chodzi na finansowym pasku AF. A że ma swoje poglądy to dobrze bo niektórzy tylko jak kasa i wiatr zawieje.l

  + 22
  - 22
 • igor
  o 14:49

  Fajny byl ten portal kiedys, duzo info co sie dzieje w miescie; szkoda ze zrobil sie tuba propagandowa. by by chelmski.eu.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 14:23

  Ciekawe jaką koalicję zbierze w razie wygranej Banaszek,i na jak długo.

  + 22
  - 22
 • York
  o 14:00

  Andrzej Sawa ma rację. Fiszowa będzie miała szczęście jak przegra. To pozwoli o niej zapomnieć. Przy jej wygranej będzie miała poważną opozyję i ośmielonych ludzi. Nie przetrzyma roku.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Wmurowano kamień węgielny pod Galerię Chełm
  1 033
  Nowe samoloty przekazane studentom
  176
  Będą stypendia dla najzdolniejszych
  657
  Wybierz Społecznika Roku
  348
  Szkoły szykują się do strajku
  419
  REKLAMA